Опис машинно – апаратурної схеми виробництва соняшникової олії.

Для виробництва того чи іншого виду продукції згідно з технологічним процесом складається технологічна схема, яка показує послідовність операцій, які виконуються, починаючи від підготовки сировини й закінчуючи одержанням готових виробів. На сучасному переробному підприємстві всі технологічні операції виконуються з допомогою машин й апаратів.
Технологічна схема, яка показує види обладнання, котре виконує технологічні операції, називається машинно-апаратурною схемою (МАС). Незалежно від виду продукції, яка випускається, бу-якові машинно-апаратною схему можна умовно розділити на три дільниці: підготовка сировини до виробництва, виготовлення напівфабрикатів й одержання готових виробів.

Основними етапами виробництва олії йз насіння соняшника є очищення насіння від домішок й їх висушування, одержання чистого і його подрібнення, одержання олії пресуванням або екстрагуванням, пакування олії в тару.
Насіння, яке поступає на короткотермінове зберігання в силос попередньо зважується на важелях. Насіння може вміщати велику кількість домішок, тому перед переробкою їх двічі очищають на двох – і трьох сито сепараторах, а також на магнітному уловлювачі .

Домішки рослинного походження, які виділяються на сепараторах збираються й використовуються в комбікормовому виробництві.

Очищене від домішок насіння, зважується на важелях і поступає в бункер , звідки воно транспортується в шахтну сушарку , яка складається з декількох зон. Спочатку насіння висушується, а потім охолоджується. У процесі теплової обробки вологість насіння зменшується з 9-15 до 2-7%. Температура насініїя під мас висушування біля 50 °С, після охолодження – 35°С. Висушене насіння проходить контроль, а потім направляється в силоси на довго-термінове зберігання або в проміжний бункер для подальшої перебоязкі.
Подальша перебоязка насіння заключається в максимальному відділенні оболонки від зерна. Цей процес передбачає дві самостійні операції: рушка (шелушіння зерен) і суто відділення оболонки від ядра (відвіювання, сепарування).

Рушка насіння відбувається на дисковому млині, куди воно поступає з проміжного бункера. Рушанка, яка виходить з насіння при подрібненні в млині, складає собою суміш із частин, які різні по масі, формі, парусності й розмірах. У рушці находяться цілі ядра, їх осколки, ряд різноманітних по величині й формі часток оболонки й, накінець, ціле насіння – недорушка. Тому, для відділення оболонки від ядра в основному застосовують аспіраційні віялки повітряно-ситові сортуючі машини. З такої машини ядро подається в проміжний бункер, а всі інші частини суміші додатково обробляються для виділення цілих ядер й обломків зерен соняшника, які разом з цілими ядрами поступають на подальшу переробку.

Після важелів ядра зерен соняшнику подрібнюються на п’яти вальцевому верстаті. Процес подрібнення відбувається за один раз, або за два – попереднє й завершуючи подрібнення. При подрібненні проходити руйнування кліткової структура ядер соняшнику, що необхідно для створення оптимальних розумів найбільш повного й швидкого добування олії при подальшому пресуванні або екстрагуванні.

Продукт подрібнення – мезга після верстату поступає в жаровню. У ній за рахунок волого-тешювої обробки досягається оптимальна пластичність продукту і складаються умови для полегшення видавлювання олії на пресах. При піджарюванні вологість мезги знижується до 5-7%, температура піднімається до 105-115 °С.

Оброблена в жаровні мезга (вижимка) у подальшому може підлягати пресуванню, (одне- або дворазовому) екстрагуванню або одночасному проведенню цих процесів.

Із шнекового пресі, у який після піджарювання подається мезга (вижимка), виходять два продукти: олія, яки має вміст значної кількості частинок ядра і тому очищається у фільтр-пресі, і гніт який містить 6-6,5% олії, якові необхідно одержати із нього. Тому, надалі гранули макухи подрібнюються в молотковій дробарці і вальцевому верстаті, а продукт подрібнення – екстрагуванню в екстракційному апараті. Апарат складається із двох колон, з’єднаних перемичкою, у яких вмонтовані шнеки, які транспортують частинки макухи із правої колони в ліву. Протитечією до рухові макухи переміщається екстрагуюча речовина – бензин, який являється легенею розчинником. У зв’язку з тім, що бензин у суміші з повітрям загоряється при температурі біля 25°С, на екстракційних заводах температура перегріву технологічної парі не повинна перевищувати 22°С.

Шляхом дифузії олія вилучається йз розірваних кліток макухи, розчиняючись у бензині. Суміш олії, бензину й деякої кількості частинок витікає з правої колони екстрактора і направляється у відстійник або патронний фільтр.
З лівої екстрагуючої колони апарату  виводиться знежирений продукт, який називається шротом. З нього виділяються залишки бензину, після чого шрот відправляється на комбікормові заводи.

Очищень від твердих частин розчин олії в бензині – місцела подається на дистиляцію. У попередньому дистиляторі місцела нагрівається до 105-115°С і з неї при атмосферному тиску частково відганяються пари бензину. У заключному дистилятоі, який працює під розрідженням, з місцели видаляються залишки бензину, і очищена олія подається на зважування. Після вагового контролю олія подається в машину і пакується в тару, а в іншій машині тара з олії складається у ящики.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *




Enter Captcha Here :