Скасування протоколів складених за порушення умов карантину.

Скасування протоколів Національної поліції складених за порушення умов карантину
Постановою КМУ №211 від 11 березня 2020 р. запроваджено карантин в Україні.
Дана постанова з’явилась на виконання ст.29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”.
Положеннями цього нормативного документу запроваджено ряд певних обмежень громадян. Зокрема, заборонено до 24 квітня 2020р.:
-перебування в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту;
-переміщення групою осіб у кількості більше ніж дві особи, крім випадків службової необхідності та супроводження осіб, які не досягли 14 років;
-перебування в громадських місцях осіб, які не досягли 14 років, без супроводу дорослих;
-відвідування закладів освіти, парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон, крім вигулу домашніх тварин однією особою та в разі службової необхідності, спортивних та дитячих майданчиків;
-проведення всіх масових заходів, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
-роботу суб’єктів господарювання, окрім роботи певних сфер діяльності;
-регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним, залізничним транспортом, крім перевезення легковими автомобілями, крім службовими автомобілями працівниками, які забезпечують життєдіяльність основних сфер господарювання;
-перевезення пасажирів метрополітенами;
-відвідування установ і закладів, що надають паліативну допомогу, соціального захисту;
-відвідування пунктів тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства;
-перебувати на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус;
— самовільно залишати місця обсервації (ізоляції).
Обласним, Київській міській державним адміністраціям дозволено встановити особливий режим на в’їздах і виїздах на/з території областей громадян і транспортних засобів, організувати моніторинг стану здоров’я подорожуючих шляхом безконтактного вимірювання температури, а в разі погіршення епідемічної ситуації обмежити переміщення між областями.
Як видно, перелік обмежень є досить обширним.
Тобто, цією постановою тимчасово встановлено певні правила поведінки у суспільстві на цей період.
Автори вказують, що обмеження прав і свобод людей можуть відбуватись лише при введенні в Україні надзвичайного стану, що передбачено ст.1 Закону України “Про правовий режим надзвичайного стану”.
Надзвичайний стан вводиться лише за наявності реальної загрози безпеці громадян або конституційному ладові, усунення якої іншими способами є неможливим. Вводиться Указом Президента України, який підлягає затвердженню Верховною Радою України протягом двох днів з моменту звернення Президента України.
Хоча режим надзвичайного стану поки офіційно не вводили, частина обмежень, які діють в Україні, мають із надзвичайним станом багато спільного. І тут виникають питання. Обмеження діють, але на законодавчому рівні не введено.
З прийняттям даної постанови одночасно внесені відповідні зміни до деяких законодавчих актів, в т.ч. й до Кодексу про адміністративні правопорушення, який доповнено ст.44-3, яка має назву “Порушення правил щодо карантину людей”, та передбачає відповідальність фізичних та посадових осіб за невиконання умов карантину”.
За що штрафуватимуть?
Тепер, наприклад, за перебування в громадським місцях без засобів індивідуального захисту, перебування дорослих осіб у кількості більш ніж дві особи, або при продажу товару діяльності на яке діє обмеження, на відповідну особу буде складено протокол про притягнення її до адміністративної відповідальності.
Тобто, порушення всіх правил та обмежень, встановлених в постанові, слугуватиме притягненню осіб до адміністративної відповідальності.
Хто складає протокол про притягнення до адміністративної відповідальності?
Органом, який може складати протоколи про притягнення до адміністративної відповідальності є Національна поліція. У разі виявлення порушень в діях фізичних чи посадових осіб підприємств, організацій працівники поліції на місті оформлюють матеріали та збирають доказову базу. Доказами вини особи можуть бути відео фіксація факту виявлення правопорушення, місця подій, пояснення свідків та інше.
На місті працівникам поліції заборонено визнавати винною особу, накладати штраф та отримувати готівку.
Хто накладає штраф?
Матеріали по кожному випадку органами поліції будуть направлені до місцевого суду.
Суд розглядатиме справу на підставі наданих матеріалів. Результатом розгляду справи може бути визнання особи винної в порушенні умов карантину, та може бути накладено штраф від 17000 грн. до 34000 грн., а на посадову особу від 34000 грн. до 170000 грн. Розмір штрафу залежить від ступеня вини особи.
Щодо кримінальної відповідальності.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)”, змінено статтю 325 Кримінального кодексу України, яка тепер має назву “Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним хворобам та масовим отруєнням”.
Тепер, за порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним хворобам, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, карається штрафом від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
А за ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, — караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.
Суб’єктом цього злочину можуть бути лише особи, до службових або професійних обов’язків яких входить виконання таких норм та правил.
При цьому, особу може бути визнано винною, якщо її умисними або необережними діями спричинено поширення відповідних захворювань, тяжкі наслідки, або смерть людей.
Відповідно до цього, слідчими на досудовому розслідуванні має бути відкрито кримінальне провадження та зібрано доказову базу щодо притягнення винної особи до відповідальності, а в подальшому направлено матеріали до суду.
Як відстояти свої права?
Перш за все ми не рекомендуємо вступати у конфлікт з правоохоронцями. Мати та одягати маски потрібно, адже безпека та здоров’я — найголовніше.
Якщо на вас все ж таки почали складати протокол, — не забуваємо попросити пред’явити посвідчення поліцейськими. Якщо посвідчення не будуть надані, — можете викликати поліцію та фіксувати даний факт. В подальшому в суді це буде на вашу користь. Крім того, маєте право робити зауваження в протоколі письмово щодо викладених в ньому обставин: заперечувати, вказувати на реальні обставини, вносити свої пояснення.
Не забуваємо про право не надавати будь-які пояснення, доки не прибуде ваш адвокат.
Щодо перебування без масок в громадських місцях. Статтею 1 Закону України “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення” визначено, що громадське місце — частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи, стадіони.
Тобто, перебування на вулиці або біля скверу \хоча треба розуміти, де саме проходить межа скверу\ без захисної маски не є порушенням карантину.
Якщо при собі не виявиться документів посвідчуючих особу, вас можуть попросити вказати ваше прізвище, ім’я, по-батькові і внести ці дані в протокол, але тоді виникають питання доведеності, що особа є саме цією особою. Або ж доставити у відділ поліції для з’ясування ваших даних.
Не забуваємо, що відповідно до ст.263 КУпАП, адміністративне затримання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, може тривати не більш як три години з моменту \має бути зазначено дата, година, хвилина\ складання протоколу.
Про місце перебування особи, затриманої за вчинення адміністративного правопорушення, негайно повідомляються її родичі, а на її прохання також власник відповідного підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган.
Через три години з моменту складання протоколу про затримання особа має бути відпущена з відділку. Якщо затримання триває понад три години, ви маєте право скаржитись начальнику відділення, в прокуратуру прямо із відділку. Вимагайте, щоб на ваші скарги реагували. Не забувайте про своє право на отримання правової допомоги, — на прибуття свого адвоката, або залучення адвоката з Центру надання безоплатної правової допомоги.
При цьому нагадуємо, що у відділку також маєте право нічого не говорити, доки не приїде ваш адвокат.
Якщо справу про адміністративне правопорушення передано до суду, особа має право знайомитись з її матеріалами, подавати письмові пояснення, докази, клопотання.
Наприклад, якщо вас затримали і не роз’яснили про ваші права, необхідно витребувати відеозапис з нагрудної камери поліцейського і цей запис буде показано в суді. Складання протоколу з порушенням процедури його складання має наслідки в скасуванні такого протоколу.
Якщо у особи є свідки, які можуть свідчити про порушення поліцейськими порядку складання протоколу або відсутність правопорушення особи, необхідно клопотати в суді про їх виклик та допит.
Нагадуємо, відповідно до ст.251 КУпАП, обов’язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення. Тобто, від якості складання протоколу та наявних матеріалів в справі залежить чи буде притягнуто особу до адміністративної відповідальності за порушення умов карантину.
Дивлячись на обставини справи, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення суд, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Автори цієї статті погоджуються, що з розповсюдженням вірусу необхідно боротись в інтересах здоров’я всіх людей. Проте, ці заходи повинні узгоджуватись з діючим законодавством з урахуванням стану економічної ситуації в країні та прав громадян.
Дана стаття не є інструкцією щодо уникнення адміністративної відповідальності та не є закликом для будь-яких негативних проявів до дій всіх службових осіб, які виконують свої службові обов’язки.
Автори лише констатують, що права та обов’язки громадян і держави мають бути поставлені у рівні умови.
Якщо ваші права вже порушено і ви потребуєте кваліфікованої допомоги, — адвокати Михайло Павлюк та Ярослав Новіков допоможуть зібрати необхідні документи та захистити ваші права в кримінальному провадженні або в суді.
14.04.2020р.

Адвокат Ярослав Новіков,
т.:067-25-444-25 yarosnov@gmail.com

 

Адвокат Михайло Павлюк,
т.:097-505-22-85
mvpavluk@gmail.com