Хто ми є?

В мене неодноразово виникало питання – хто ми є, коли приходиться торкатись питання національності у людей, які проживають в різних регіонах України. Так, знайомий молодий хлопець, Жора з Кропивницького, на таке запитання, років сім тому, з підкресленою гордістю на російській мові відповів «я росиянин». Який ти росіянин, кажу, якщо в тебе тато українець а мама вірменка? Жора був дуже спантеличений, бо він навіть не задумувався за свої 20 з чим то років свого життя над таким питанням. Для нього не було новиною про національність батьків, так чому він себе рахував росіянином? Просто як в сім’ї (батьки спілкуються російською), так і в навчальних закладах було російськомовне середовище, в якому він також весь час спілкувався російською мовою. Багато російськомовних українців, на таке питання, також відповідають що вони росіяни, хоча це далеко не так, якщо розібратись в їх родинних коріннях.
В європейських країнах на таке питання я почув зовсім інші відповіді. Так в Чехії я задав це питання своєму знайомому чеху Далібору. І відповідь мене здивувала, він каже: я чеський німець. А якою ж мовою ти спілкуєшся? В, основному чеською, але в колі родичів старшого покоління, чи в Німеччині – німецькою. В сім’ї і з дітьми — чеською. А чому, спитав я його. Бо по перше — я родився і живу в Чехії, по друге — не хочу щоб мої діти пережили те що пережили мої батьки, завжди може знову появитись черговий Гітлер, який схоче «захистити» їх. У Кракові розмовляю з молодим поляком, років 23, він чудово володіє українською мовою. Запитую його про національність. Він: я є польським українцем і вільно володіє як польською так і українською мовами.
Чому в Україні на питання якої ти національності ви почуєте наприклад: я угорець, чи поляк, чи росіянин. У нас не почуєте: я український угорець чи український росіянин. Воно якось і не звично для слуху. Чи має це якесь значення? Так, має і дуже важливе. Людина, яка розуміє що вона український поляк чи український росіянин автоматично позиціонує себе як, в першу чергу, громадянина України а вже потім національну приналежність. Крім того така людина буде володіти як державною українською мовою так і національною.
Людина, яка називає себе, для прикладу, я угорець, румун чи росіянин – автоматично позиціонує себе з Румунією, Угорщиною чи Росією. З часом на цьому ґрунті будуть спекулювати політики як в середині України так і в сусідніх державах і це неодмінно приводить до конфліктів.
Автор: Т.Дем’янчук, к.т.н.