Нажмите "Enter" чтобы переместиться к содержанию

Про те, як «розумні» гаджети контролюють свідомість людини.

Нова книга Євгена Морозова: додатки до телефону вирішують наші проблеми — і позбавляють нас вибору. Уявіть собі світ, в якому нові «розумні» технології — гаджети, додатки до телефону — не є пасивними слугами людини, а починають людину та її особисту інформацію контролювати. Направляють людей, коригують їх поведінку і навіть змінюють те, що їх оточує.
Саме про цей світ — у якому, до речі, ми вже живемо — розповів на презентації в Нью-Йорку Євген Морозов (Evgeny Morozov), американський письменник і оглядач білоруського походження. Морозов щойно опублікував нову книгу «Щоб вирішити будь-яку проблему, натисніть тут: легковірна манія пошуку технологічних рішень» (To Save Everything, Click Here: The Folly of Technological Solutionism).
Про неї — і про небезпеки передачі гаджетам своєї особистої інформації — Євген поділився в Раді Карнегі з питань етики в міжнародних відносинах (Carnegie Council for Ethics in International Affaires).
Світ цей Євгенія турбує і повинен, на його думку, тривожити і нас. Чому? Тому, що він зовсім не є ідеальним футуристичною утопією. Він швидше нагадує суперсучасний варіант тоталітарного суспільства, описаного в книзі Джорджа Оруелла «1984»: роль «Великого брата» виконують «розумні» технології.
За останні 10 років сенсорні пристрої різного роду стали дуже дешевими, вони можуть бути дуже маленького розміру, розповів Євген. Тому їх можна помістити на який завгодно предмет.
Уявіть собі «розумну» зубну щітку з таким сенсорним пристроєм, яка вважає, скільки разів ти почистив зуби, і повідомляє ці дані твоєму зубному лікарю і твоїй страховій компанії через Інтернет. Це не фантазія, такі зубні щітки вже існують.
Або уявіть «розумну» вилку, яка визначає, як швидко ви їсте і повідомляє вам про це — такі вилки були продемонстровані на виставці електроніки в Лас-Вегасі в минулому році. Або уявіть собі парасольку, яка теж оснащена сенсором і визначає, яка на вулиці буде погода і чи потрібно брати вам цю парасольку з собою. Така парасолька теж вже спроектована.
А є ще розумні черевики, які знають, коли вони порвуться, і повідомляють про це своєму господареві. Тобто в якомусь сенсі всі ці предмети як би починають розуміти своє призначення. І тим чи іншим способом впливають на поведінку свого власника — підштовхують його до того, щоб він частіше чистив зуби, повільніше їв, взяв із собою парасольку, купив нові черевики. Тобто гаджети — сенсори — починають змінювати поведінку людини, «управляють» нею.
Євген відзначає в своїй книзі, що з поширенням Facebook і смартфонів приватна інформація людей все частіше і ширше передається в соціальних мережах — таким чином дозволяючи приватним комерційним компаніям збирати величезні бази даних із самими докладними деталями життя кожного користувача.
Ось, наприклад: «розумний» сміттєвий ящик. Це не жарт, такий вже існує. На його кришці прикріплений смартфон, який робить фото вашого сміття кожен раз, коли ви кидаєте щось у скриньку. Потім це фото поміщається на сайт mechanicalturk, це сайт компанії «Amazon», де інформацію аналізує група фахівців. Потім інформацію посилають у Facebook, де власник сміттєвого ящика починає набирати очки і стає учасником змагання на кращого «охоронця» навколишнього середовища. Тобто за допомогою гаджетів людей мотивують робити те, чого вони раніше не робили — збирати очки і брати участь у змаганні.
Євген також навів у приклад новий гаджет «Окуляри Гугл», який компанія виставить на ринок у найближчі місяці. Вони коштують близько 1500 доларів.
У ці окуляри вбудований міні-комп’ютер. Комп’ютер розрізняє речі і предмети та може відрізняти об’єкти один від іншого — зараз власник через окуляри дивиться на стіну, а зараз — на скло. Окуляри можуть нагадувати людині, куди він повинен йти і що повинен робити. І якщо їх носити щодня — а саме так компанія «Гугл» їх рекламує — вони будуть знати про свого власника абсолютно всі, всі його звички.
Цю інформацію «Гугл» зможе завантажити в електронну пошту та інші додатки і платформи «Гугл», і передбачити ваші плани на найближчі 5-6 годин. І, можливо, впливати на ваші плани і вашу поведінку. Наприклад, японська версія цих окулярів зможе збільшити на вигляд розмір гамбургера, який ви замовили в ресторані, щоб ви менше з’їли, або приховати самі калорійні страви в ресторанному меню, щоб ви їх не замовляли.
За словами Євгена Морозова, в Силіконовій долині — там, де «розумні» технології розробляють, — зараз існує тенденція перетворити будь-яку діяльність в гру, в змагання між користувачами. І підштовхнути користувачів робити те, чого вони раніше не робили.
Євген Морозов бачить у поширенні ідеї про те, що додаток до смартфону може вирішити будь-яку проблему, багато тривожного. Найголовніше — компанія «Гугл» нікому не повідомляє, що відбувається з особистою інформацією, яку вона збирає на кожного користувача.
«Якби ви знали, що відбувається з інформацією, зібраною про вас» Гугл «, вам би стало набагато страшніше жити», — сказав Морозов присутніх послухати його презентацію в Раді Карнегі.
Морозов нагадав, що зовсім недавно «Гугл» об’єднала всі свої платформи і «зливає» всю інформацію про клієнтів в загальний інформаційний «котел» — дані, отримані з YouTube і з GMail будуть аналізувати в одній базі даних.
«Чому це погано? Компанія стверджує, що допомагає споживачам вирішувати проблеми. Але чи варто заради всіх цих гаджетів позбавлятися права на приватне життя? »- Запитує Євген.
За словами Євгена, створюється ілюзія, що споживач набуває пристрої для програмування реальності, для управління нею. «Гугл» також позиціонує себе як компанія, яка не просто робить гроші, а має гуманні цілі — тобто не просто продає рекламу в комерційних цілях, а за допомогою гаджетів вирішує проблеми світу, такі як епідемія ожиріння або глобальне потепління.
«Ми повинні бути дуже обережні, коли передаємо рішення наших проблем в руки приватних компаній, зокрема, Силіконовій долині, — сказав Євген Морозов. — Мета їх бізнес-моделі — отримання від нас якомога більшого обсягу даних про нас самих ».
«І мене також дуже турбує, — продовжив він, — що люди, які будуть відмовлятися взаємодіяти з цими компаніями, відмовлятися передавати їм свою особисту інформацію, — їх чесність будуть ставити під сумнів, будуть думати, що вони щось приховують, і їх каратимуть. Їм можуть підвищити страховку на машину, або на медичні послуги — тому, що вони відмовилися повісити на себе, або на свій автомобіль сенсор ».
Євген Морозов пропонує розпочати глобальний дискурс на цю тему — про небезпеку вирішення всіх проблем за допомогою гаджетів. Він зазначив, що шість країн Євросоюзу подали до суду на «Гугл» за те, що компанія об’єднала бази даних на всіх своїх платформах. Євген вважає, що ситуацію повинен хтось регулювати — можливо, держава, можливо, громадянське суспільство в широкому сенсі цього слова.
Відповідаючи на запитання «Голосу Америки» про те, чи можна порівняти спроби технологічних компаній заволодіти умами споживачів, як в СРСР умами громадян намагался керувати держава, Євген відповів наступне: «Силіконова долина» продає «нам якраз протилежне — не єдність ідеології, як в СРСР, а те, що ми нібито самі робимо вибір, що ми як ніколи контролюємо власні вчинки. Чим далі — тим нібито більше у нас вибору. І багато хто цим заявам вірять ».
Голос Америки — Вікторія Купчінецкая.