Нажмите "Enter" чтобы переместиться к содержанию

Нові мобільні додатки несуть загрозу Facebook.

FacebookСервіси обміну повідомленнями для смартфонів можуть «посунути» на ринку соціальні мережі.
REUTERS — Створюйте особисті профілі та мережі друзів. Обмінюйтеся фотографіями, відеороликами та музикою. Нагадує Facebook, чи не так? Насправді, мова йде про нові додатках для смартфонів, які стають все більш популярними у технічно підкованої молоді.
Серед цих додатків можна знайти і продукти північноамериканських стартапів Kik і Whatsapp, а також KakaoTalk від компанії Kakao Inc, LINE від NHN Corp і WeChat від Tencent Holdings Ltd, які отримали масу шанувальників на азіатських ринках. — про це пише Голос Америки.
Представляючи собою поєднання сервісів обміну текстовими повідомленнями і соціальних мереж, ці програми дозволяють власникам смартфонів обмінюватися практично будь-якими видами даних — від коротких текстових повідомлень до кокетливих фотографій і роликів на YouTube — в обхід СМС-тарифів стільникових компаній і традиційних соціальних мереж, які спочатку з’являлися як вебсайти.
Поки Facebook з його мільярдом користувачів залишається найпопулярнішим сайтом, але завдяки своїй мобільній версії він став і найпопулярнішим додатком для смартфонів. Однак інвестори і інсайдери в Силіконовій долині допускають, що в найближчі роки домінуючі позиції Facebook можуть похитнутися. Причиною тому стануть нові додатки для обміну повідомленнями. Найбільші з них вже починають переростати в повноцінні «платформи», які можуть підтримувати сторонні програми, наприклад, ігри.
Поки багато користувачів нових додатків не йдуть з Facebook, так що навряд чи можна говорити, про те, що гігантська соціальна мережа вже почала втрачати своє місце на ринку. На цьому тижні компанія планує зробити оголошення, що стосується Android — найпопулярнішої операційної системи для смартфонів. Можливо, компанія повідомить, що нова версія Android буде більш глибоко інтегрована з інструментами Facebook, а може бути, анонсує випуск телефону під власним брендом.
На думку інвесторів, фірми, які хочуть зайняти лідируючі позиції на ринку технологій обміну повідомленнями, повинні мати можливість працювати по-крупному.
«Справжнє взаємодія людей має форму діалогу, — говорить Річ Майнер, партнер у Google Ventures, який інвестував в компанію MessageMe з Сан-Франциско, нового гравця на ринку таких додатків. — Число людей, які обмінюються текстовими повідомленнями і дзвонять один одному, набагато більше, ніж число учасників соціальних мереж. Якщо велика частка цього трафіку припадає на одну компанію, то, за визначенням, це дуже круто ».
Представники Facebook відмовилися від коментарів, пославшись на те, що вони розкажуть про свої плани в цей четвер.
Поява нових конкурентів Facebook вже привело до відходу деяких користувачів цієї мережі. П’ятнадцятирічний школяр з британського Ньюкасла Джейкоб Робінсон каже, що додаток Kik став користуватися скаженою популярністю серед його друзів приблизно півроку тому. Це найбільш часто використовуваний додаток на його телефоні, оскільки вын дає найпростіший спосіб відправляти різні мультимедійні файли безкоштовно. За його словами, він робить це близько 200 разів на день.
За словами Робінсона, він обмінюється фотографіями своєї домашньої роботи з друзями, коли, наприклад, вони засиджуються допізна, готуючись до іспитів.
«Ми навіть в ліжко беремо свої телефони на всю ніч, просто щоб обмінюватися забавними роликами на YouTube. C Kik можна просто збожеволіти », — каже школяр.
Facebook «почав втрачати свої переваги», стверджує Робінсон. Він дійшов висновку, що спілкування через Facebook — менш цікаво, ніж чат в реальному часі.
З моменту своєї появи в 2010 році Kik набрав вже 40 мільйонів користувачів. Серед новачків в цій гонці — додаток Whatsapp, фінансоване Sequoia Capital і MessageMe, запущене в березні групою виробників вірусних ігор. MessageMe отримало посівне фінансування, зокрема, від фондів True Ventures і First Round Capital. Вже за перший тиждень число скачувань програми сягнула мільйона.
Тим часом, азіатські компанії виробляють програми, які користуються вибуховою популярністю. WeChat від компанії Tencent хвалиться 400 мільйонами користувачів — це більше, ніж у Twitter. LINE і KakaoTalk говорять про 120 і 80 мільйонах відповідно. Обидва виробники готові вийти на американський ринок.
Мобільна хвиля
Зростання популярності подібних додатків відображає істотне зрушення в моделі використання Інтернету, що стався за останні роки — число виходів в мережу з комп’ютерів стабілізувалося, в той час як число смартфонів і завантажень програм різко зросла.
Глава Facebook Марк Цукерберг публічно назвав її «мобільною компанією», тим самим підкресливши корпоративні пріоритети. Торік він витратив мільярд доларів на купівлю Instagram — додатки для обміну фотографіями, які все ще надзвичайно популярно. Крім того Facebook також запустив власний додаток Messenger, який представляє собою цілий пакет інструментів для спілкування користувачів.
І все ж Facebook був змушений зайняти оборонну позицію. Раніше цього року компанія спочатку припинила інтеграцію своїх даних з молодим стартапом Snapchat, після чого зімітував його основні функції у новому сервісі для обміну повідомленнями Poke. Він також припинив інтеграцію з такими програмами як MessageMe і Voxer.
У той же час Facebook найняв художників для розробки емотикони і графіки для Messenger, які імітували б функції популярних азіатських додатків, наприклад, LINE. У всякому разі, так говорять люди, які знайомі із ситуацією.
Дейв Морін, один з перших співробітників Facebook, який пішов з компанії, щоб у 2010 році заснувати «приватну» соціальну мережу Path, сказав, що минулого літа він усвідомив, яку важливу роль відіграє функція обміну повідомленнями в смартфонах і незабаром почав роботу з її інтеграції .
Після того як Path у березні випустила нову версію свого додатка, число щоденних користувачів зросла на 15 відсотків. Морін пояснює це новими функціями. «Яка головна причина, по якій люди встановлюють цю штуку? — Запитує Моріс, тримаючи в руках свій iPhone. — Дзвонити один одному, відправляти повідомлення, спілкуватися ».
Обмін повідомленнями, додає він, — це «основа мобільної соціальної мережі».
Від додатків до платформ.
У той час, як традиційні соціальні мережі намагаються розвивати функції обміну повідомленнями, нові програми намагаються перетворитися на платформи для соціальних мереж, що підтримують самі різні функції й допускають інтеграцію зі сторонніми інноваційними розробками.
«Традиційний підхід для розвитку соціальної мережі полягає в тому, що спочатку ви будуєте мережу, потім прилаштовує до неї власні програми, потім відкриваєте її для сторонніх розробників», — говорить Чарльз Хадсон, партнер в компанії венчурного капіталу SoftTech VC.
Це схоже на перші роки Facebook, коли зростанню її користувача бази і доходів сприяли розробники ігор, такі як Zynga Inc — творець таких популярних ігор як FarmVille.
На південнокорейському ринку, наприклад, вісім з десяти найбільш прибуткових додатків для Android — це ігри, створені для KakaoTalk. Компанія Tencent в листопаді оголосила, що розробляє мобільний гаманець для оплати товарів через WeChat. Крім того, Tencent заробляє гроші в Китаї на додатку, який, використовуючи дані про місцезнаходження користувача, показує йому пропозиції розташованих неподалік магазинів і компаній.
Якщо додатки для обміну повідомленнями розвинуться до певного масштабу, то на їх основі можна буде формувати мережі, які стануть конкурентами «соціального короля» Facebook — мережі контактів та інтересів користувача, які дозволяють показувати налаштовані спеціально для нього контент та рекламу.
«Список людей у вашій телефонній книзі може дуже сильно відрізнятися від списку друзів в Facebook або контактів в LinkedIn, і це дає природну потужну основу», — говорить Джим Гоетц, партнер у Sequoia Capital.
Тед Лівнігстон, 25-річний виконавчий директор Kik, каже, що в листопаді він розробив механізм для підтримки зовнішніх додатків в своєму сервісі і в найближчому майбутньому збирається відкрити платформу для зовнішніх розробників. За словами Лівінгстона, Kik і Whatsapp «намагаються наввипередки створити платформу».
В останні місяці Whatsapp став рекордсменом серед комунікаційних програм для iOS і Android за кількістю завантажень. За оцінками аналітичної фірми App Annie, вони приносить прибуток від підписки, яка становить лише один долар на рік. Хоча компанія поки мовчить про свої плани розробки платформи, ходять чутки, що вона веде переговори з азіатськими розробниками ігор про розміщення ігор на основі свого додатку. Про це повідомляють південнокорейські ЗМІ.
Гоетц відмовився коментувати ці повідомлення, зауваживши лише, що оскільки його бізнес-модель заснована на підписці, технологія Whatsapp не потребує продажу ігор або розміщенні реклами, щоб заробляти гроші. Проте, каже він, команда Whatsapp «дуже багато думає про розробників».
Ласі шматочки.
Гіганти у світі соціальних мереж також готові накинутися на новачків. Facebook вже показала, що готова до покупок.
Інвестори стають свідками цілої серії придбань, які можуть виявитися дуже вигідними і нагадують ряд угод за додатками для групового обміну повідомленнями, які відбулися в 2011 році.
У березні того року Facebook купила груповий мобільний чат Beluga і включила його засновників до складу розробників власного додатка Messenger, яке з’явилося через півроку.
В кінці 2010 року, венчурна компанія First Round Capital інвестувала в груповий мобільний стартап, який був проданий Skype через 15 місяців після запуску.
Один з партнерів First Round Кент Голдман, який підтримав MessageMe, сумнівається, що в довгостроковій перспективі ринок зможе підтримувати безліч незалежних стартапів, що працюють у цій сфері, тому що за самою своєю природою вони стають більш потужними у міру росту.
«Ви ж не хочете опинитися найменшим, коли музика зупиниться», — говорить він.