Нажмите "Enter" чтобы переместиться к содержанию

Чи відмовиться Близький Схід від ядерної зброї

ВАШИНГТОН — У кожної країни, яка володіє ядерною зброєю, або вчасно від неї відмовилася, — складна історія стосунків з атомом. Ядерні програми розробляли навіть у Бразилії (у 1990-му секретна програма була офіційно зупинена) і в Швеції (на конференції з ядерної політики фонду Карнегі у Вашингтоні міністр закордонних справ Карл Білдт сказав, що «у Швеції немає ядерної зброї, тому що військові сказали, що вони принесуть більше головного болю, ніж користі »).
На Близькому Сході вже з десяток років основним головним болем вважається ядерна програма Ірану. Ядерна програма Ізраїлю, який, як і Індія, не підписала договір про нерозповсюдження ядерної зброї, як правило, не обговорюється американцями відкрито — у Вашингтоні, принаймні публічно, приймають ізраїльську концепцію «ядерної амбівалентності». Однак на конференції фонду Карнегі було піднято питання про ядерну програму Ізраїлю — і ймовірності того, що її наявність стимулює розвиток іранської програми- за матеріалом Голос Америки.
Модератор дискусії Дейвід Ігнейшс з газети «Вашингтон пост» запитав колишнього посла Ізраїлю в ООН Дорі Голда в чому сенс амбівалентності — вона не принесла Ізраїлю безпеки, так чому б країні не стати хоча б частиною режиму нерозповсюдження ядерної зброї?
Голд нагадав, що навіть прес-секретар Держдепартаменту Вікторія Нуланд, коли їй задали в свій час це питання, відповіла, що нинішня обстановка на Близькому Сході не має в своєму розпорядженні до обговорення цієї теми.
«Немає сенсу висувати ініціативи, які не мають зв’язку з реальністю, — зауважив Голд, який очолює в ці дні Єрусалимський Центр з громадських зв’язків. — У регіоні хаос, уряду сиплються — зараз не час підписувати нові договори. Навіть якщо подивитися на Єгипет, з яким у нас мирний договір, і чудові відносини між арміями — чого не скажеш про те, що пишуть про Ізраїль на арабомовних сайтах «Братів-мусульман». Уряд Лівії насилу утримує країну під контролем, і після падіння режиму Башара Асада в Сирії я передбачаю, що деякі території там будуть непідконтрольні нікому. Ізраїль — єдина країна, сусідка якої в регіоні загрожує знищити її. І іранська військова ядерна програма — це не якась абстраціі — у звіті МАГАТЕ говорилося про те, що вони намагалися розробити ядерну боєголовку. Так що позиція нашої країни унікальна — і Ізраїль зробить все, від нього залежне, щоб ця загроза Ірану не була реалізована. В якому світі ви вимагаєте ядерного роззброєння — в якому Північна Корея, підписавши договір про нерозповсюдження ядерної зброї, викидає інспекторів МАГАТЕ, а Сирія таємно будує реактор? Цю тему потрібно буде обговорювати — але тільки після укладення миру з арабськими країнами ».
І це, додав Голд, ще не враховує загрозу «Аль-Каїди» на Близькому Сході, яка намагатимуться дістати саме та зброя, яка міжнародна громадськість намагається заборонити.
Що стосується Ірану — ізраїльський експерт заявив, що його ядерна програма не має ніякого відношення до його країни, але має пряме відношення до регіональних амбіціям Тегерана — саме тому стільки арабських сусідів висловлюють заклопотаність прогресом його ядерної програми.
Махмуд Карем, колишній посол Єгипту в Бельгії та Люксембурзі, нині — член Єгипетського ради з Зовнішнім зв’язкам, заявив, що сьогодні Ізраїль в набагато кращій ситуації в регіоні, ніж у минулому, що він є частиною регіону — і настав час приймати серйозні рішення.
«Ядерна амбівалентність Ізраїлю не сприяє зміцненню безпеки в регіоні, — зауважив Карем. — Про який стримуванні може йти мова, проти кого? Якщо ядерна зброя буде застосована, куди вітер подує, той і буде жертвою. Дімона (де розташований один з ізраїльських ядерних реакторів) старіє, і нам всім було б набагато спокійніше, якби реактор знаходився під контролем інспекторів МАГАТЕ ».
Єгиптянин помітив, що незважаючи на неспокійну обстановку в регіоні, конференція з обговорення питання Близького Сходу без ядерної зброї могла б зібрати представників арабських країн, Ізраїлю та Ірану — і принести чимало користі в процесі стабілізації регіону.
На цьому етапі Шахрам Чубин, експерт із фонду Карнегі, зауважив, що Іран зовсім не обов’язково хоче приєднатися до подібних ініціатив. Іранці хочуть, щоб їх запрошували на конференції, зауважив він, але вони розглядають ядерне роззброєння як пастку.
«Ядерне роззброєння здається їм нечесним, а дотримання договору — вкрай вибірковим. Для них це ніби «роззброєння беззбройних» », — зауважив політолог. — При цьому Іран абсолютно не прагне до прозорості — вони бачать у амбівалентності підсилювача своєї позиції. Їм абсолютно не потрібні нові зобов’язання — їм хотілося б зберегти статус-кво на межі ядерного прориву — при цьому так, щоб їх не атакували ».
Так, що Близького Сходу без ядерної зброї в осяжному майбутньому не передбачається. Втім, на корейському півострові ситуація не набагато краще. Пхеньян рекомендував іноземцям залишити Південну Корею, а Держдепартамент США закликав сприймати цей заклик без паніки — Чунг Монг-Джун, парламентарій із Сеула (до того ж представник династії засновників «Хенду»), заявив, що, ймовірно, настав час для Південної Кореї обзавестися своєю власною ядерною зброєю.
Чунг Монг-Джун, член Корейського національних зборів — «Єдине, що залишило» холодну війну «холодної — було стримування, що забезпечується ядерною зброєю, — заявив політик. — Дипломатія зазнала поразки. Ми не хочемо виграти цю війну — ми хочемо запобігти її ».
За його словами, Південна Корея має наздогнати агресивну сусідку — зобов’язуючись зупинити прогрес ядерної програми, якщо це зробить і Пхеньян. Правда, представники уряду Південної Кореї поки не робили подібних заяв — США, головний союзник, явно відреагували б на це вкрай негативно.
Монг-Джун висловив ще одну пропозицію: щоб в якості стримуючого фактора військові сили США доставили на Корейський півострів тактичну ядерну зброю — ідея, яка теж явно не знайде підтримки у Вашингтоні.
При цьому ескалація войовничої риторики Північної Кореї не може не змушувати керівництво в Сеулі задуматися, наскільки надійним захистом сьогодні є американські гарантії.
Впевненість союзників США в розповсюджуваному на них стримуванні також стала темою для обговорення на конференції.
Бредлі Робертс, колишній заступник помічника міністра оборони США, зауважив, що впевненість союзників в американській підтримці вимірюється не ядерною політикою, а інтенсивністю політичного діалогу з ними — як в Азії, так і в Європі, на Близькому Сході.
«Адміністрація Обами багато працює над зміцненням політичних зв’язків з союзниками», — підкреслив він.
Експерт Польського інституту міжнародних проблем Лукаш Кулеси сказав, що в центральній Європі як і раніше розглядають США як ключового гравця в розширеному стримуванні.
«Коли ми говоримо про стримування, ми не маємо на увазі атаку Росії на територію НАТО, — сказав він. — Але не виключено, що Росія вирішить перевірити Захід, погрожуючи маленьким членам альянсу. Нам слід зосередитися на попередженні кризи, щоб був час застосувати заходи по зміцненню довіри ».
Жірі Шедіві, представник Чехії в НАТО, поспішив нейтралізувати згадка Росії: «Ми визначаємо стримування в обстановці непередбачуваності, і наше планування оборони не грунтується на конкретного ворога». На жаль, зауважив він, доки в світі залишається ядерна зброя — НАТО залишиться ядерним союзом.
Коджи Томіта, заступник глави японської дипломатичної місії в США, зробив комплімент американцям. Конфлікти в його регіоні не є новими, але стримування, що забезпечується США, не дозволяє їм вилитися в масштабний конфлікт, сказав він, додавши, втім, що концепція стратегічної стабільності не є давністю, і нові загрози Північної Кореї і їх зростаючі можливості у сфері запуску ракет і ядерної зброї вимагають від сусідів по регіону адаптуватися до нової реальності — в тому числі розглядати, яким чином можна зберегти баланс за допомогою конвенційної зброї.
«На моє відчуття, Північна Корея зараз намагається домогтися легітимації своєї ядерної зброї», — сказав японський дипломат.
Наташа Мозгова