Нажмите "Enter" чтобы переместиться к содержанию

ТВ-екрани на квантових точках.

ТВ-екрани на квантових точкахТакі екрани, як стверджує компанія Sony, здатні передавати на 50% більше кольорів, ніж звичайні світлодіодні.
На шоу споживчої електроніки, що проходило минулого тижня в Лас-Вегасі, компанія Sony оголосила про лінійку екранів для ТБ, заснованих на новій технології. Дисплеї на квантових точках дозволяють вирішити одну з проблем світлодіодних (LED) екранів: неточність світлопередачі. Про це пише Голос Америки Техносреда.
Але спочатку трохи історії. Звичні світлодіодні (LED) екрани для ТБ і комп’ютерів перевершили колишнє покоління екранів на вакуумних трубках в компактності і довговічності, але втратили в порівнянні з ними в кольорі. Гамма, яка створювалася в вакуумних кінескопах за рахунок трьох електронних пучків, скануючих три люмінофора, була більш точною. Світлодіодні екрани влаштовані на селективному пропущенні білого світла, яким вони підсвічуються ззаду. Це, до речі, означає, що такі екрани свідомо неекономічні. Тому вони відключаються в лептопах після 5-10 хвилин неактивності і працюють з зниженою яскравістю, коли лептоп працює від батареї. Вони обмежують час роботи багатьох переносних пристроїв, не тільки лептопів.
Інший їх конструктивний недолік в тому, що напівпровідникові фільтри, пропускають, припустимо, червоний, не маючи достатньо високу селективність, і пропускають також і частину зеленого спектра. Цей їх недолік виправлений в OLED дисплеях (перша буква в абревіатурі означає «органічний»), проте вартість таких дисплеїв сьогодні становить кілька тисяч доларів, тому їх продажі невеликі.
Ну, а тепер — про нову технологію, про екрани на квантових точках. Фізика явища, відомого під назвою «квантове обмеження», досить складна, але результат цього ефекту зрозуміти нескладно. Коли світло випромінюється великими масами напівпровідникового матеріалу, довжина його хвилі не залежить від розміру частинок напівпровідника (точніше, залежить але мало). Але коли розміри напівпровідника стають порівнянні з розмірами довжини хвилі, виявляється, що розміри радикальним чином впливають на довжину хвилі світла, який випускає збуджена напівпровідникова частинка.
Саме на цьому ефекті і працюють екрани на квантових точках. Вони зроблені з наночастинок, розмір яких, як неважко здогадатися, складають нанометри.
Кожна така частинка являє собою світлодіод в мініатюрі, який може порушуватися світлом або електричним потенціалом. У екранах, представлених Sony, збудження відбувається звичайним світлодіодом, випромінюючим синє світло. Це світло поглинається шаром квантових точок, і, в залежності від розміру наночастинок, вони випускають червоне або зелене світло, причому довжина хвилі випускається світла дуже точно визначається розміром частки.
Такі екрани, як стверджує компанія, здатні передавати на 50% більше відтінків, ніж звичайні світлодіодні (LCD). Продемонстрована на шоу в Лас-Вегасі модель називається Sony KD-65X9000A. Поки немає точної інформації про передбачувану вартість цих екранів, однак експерти припускають, що коштувати вони будуть дешевше, ніж наддорогі OLED, швидше за все — на рівні звичайних LCD.
Компанія має намір поєднувати технологію квантових точок з двома іншими: 3-D і надвисокого 4K дозволу. Такий парад нововведень на тлі черепашачого кроку, яким розвиваються багато інші технології споживчої електроніки, пов’язаний, мабуть, з тим, що продажі ТБ-екранів падають. Це, в свою чергу, викликано тим, що багато хто взагалі відходять від телебачення, користуючись комп’ютером і відео, скачаним через інтернет, як основним джерелом візуальної інформації.
Ще одна важлива особливість екранів на квантових точках — низьке щодо LCD енергоспоживання. Хоча вони навряд чи перевершать за цим показником екрани типу «електронного паперу», логічно очікувати появи покоління мобільних пристроїв з цим типом екранів замість нинішніх LCD.