Нажмите "Enter" чтобы переместиться к содержанию

Кінець Світу 2012 не буде!

Отже, до 21-го грудня 2012 року — дати нібито передбаченого стародавніми індіанцями майя кінця світу — залишилося всього три тижні. Нагадаємо, що дане «пророкування» засноване на закінчення в цей день календаря майя, розподілила історію людства на 13 бактуна. Бактун — це відрізок часу тривалістю 394 року. Останній 13-й (до речі, 13 — це священне число для майя) якраз і закінчиться 21-го грудня.
Чутки про неминучий кінець світу в цей день мусуються вже декілька років. Його пов’язують і з одночасним виверженням більшості земних вулканів, і з катастрофічним посиленням сонячної активності, і навіть з «парадом планет». Але сама барвисто-апокаліптична версія — це, звичайно, зіткнення Землі з планетою Нібіру (за твердженнями деяких «фахівців» у чотири рази перевершує Землю за своїми розмірами), нібито летить до нас звідкись із глибин космосу. Чому — зрозуміло. Якщо вже «крихітний» десятикілометровий астероїд, що врізався в Землю 65 мільйонів років тому, знищив динозаврів, то ціла планета і поготів підпише «вирок» всьому живому в нашому світі.
Здавалося б, люди повинні були вже звикнути до нездійсненності пророкувань про неминучий апокаліпсис. Найостанніше їх них, що належить Нострадамусом, нібито обіцяло кінець світу в 2000 році. Не збулося, як відомо. Але ні, людям потрібно «гинути» знову і знову. Навіщо? Невже це так приємно? Напевно, не більше приємно, ніж дивитися «жахи» в кіно чи по телевізору. Але ж дивляться ж, з полегшенням усвідомлюючи, що все, що відбувається на екрані до них ніякого відношення не має. Ось так для багатьох і «апокаліпсис» — не більше ніж можливість полоскотати нерви спогляданням віртуальної реальності, яка, як вони знають, ніколи не стане реальним життям.
Але є й інші…
Вони, в більшості, клієнти психіатрів, ніж Голлівуду, але, на жаль, прискорюваний темп життя, синдром «великого міста», економічна нестабільність, боязнь бути звільненим або розоритися призводять до різних психозів і неврозів, та й просто до депресії. Часом думка про неминучий і незабаром апокаліпсис стає, свого роду, психологічним притулком людини, в якому він ховається від повсякденних негараздів. І на ділі, що таке втрата роботи або банкрутство на тлі прийдешньої загибелі всього людства?
Правда, нерідко це «притулок» загрожує стати передчасною «могилою» для людини, яка намагається в ній сховатися. (Див. статтю, опубліковану в «Голосі Америки»: «2012: Переживемо, чи ні?»). У Дослідницькому центрі НАСА імені Еймса, працює астробіолог Девід Моррісон, один з учених, найбільш активно розвінчує міф про апокаліпсис 2012 року. За його словами, він отримує масу листів від людей, в тому числі молодого віку, стурбованих перспективою кінця світу в грудні цього року. Багато хто говорить, що вже не можуть їсти і спати, а є чимало тих, які всерйоз подумують про самогубство.
Вчені проти апокаліпсису.
Поширеність подібних настроїв не на жарт стривожило вчених НАСА. Агентство навіть створило спеціальний розділ на своєму веб-сайті під назвою: «Після 2012: Чому не буде кінця світу». Але ніякий сайт не може замінити живого спілкування. З цієї причини учені НАСА провели 28 листопада годинну відео-та інтернет-конференцію, щоб розвіяти страхи «21.12.12».
Головний з них — це, звичайно, Нібіру. Тут все очевидно. Планета, розміри якої в чотири рази перевищують земні, що знаходиться від Землі на відстані трьох тижнів до зіткнення з нею, вже була б на небосхилі третім за яскравості об’єктом після Сонця і Місяця. Але ніхто нічого подібного не спостерігає. Може бути, астероїд або, на худий кінець, великий метеорит зразок Тунгуського? Але і тут вердикт дослідників однозначно категоричний. Єдиний об’єкт, який зблизиться із Землею найближчим часом — це невеликий астроїд. Він «просвистівши» повз неї 13 лютого 2013 на відстані 4,5 земних радіусів, що складе майже 29 000 кілометрів.
Інші версії «кінця світу» 21 грудня — від раптової «перестановки» земних полюсів до «падіння» Землі в чорну діру, що знаходиться на відстані 30 000 світлових років у центрі галактики Чумацький шлях, або ж до повного знеструмлення нашої планети — викликали у вчених лише здивування.
«Люди гинуть за метал».
Рядок з відомої опери пояснює і корінь «страшилки» під назвою «21.12.12». «Люди, які розпустили ці плітки, абсолютно корумповані, вони справжні бандити, — сказав з обуренням в інтерв’ю газеті The Washington Post Феліпе Ечінеке Марч, представник мексиканського Національного інституту антропології та історії, що займається, в тому числі, охороною історичних пам’ятників і місць Мексики. — Ті, хто поширюють міф під назвою «2012», експлуатують людську неосвіченість, щоб заробити на цьому мільйони доларів. Все це має таке ж відношення до майя, як Лучано Паваротті до Чичен Ітца (древнє місто майя доколумбової епохи — Ю.К.) ».
Дійсно, сувеніри, натовпи туристів, що приїжджають до Мексики, щоб особисто побачити календар майя, а також опинитися 21 грудня 2012 «у тому самому місці і в той самий час» — хіба це не доларові річки, які поллються в кишені заповзятливих ділків, так вдало запустили «качку» про апокаліпсис?
Майя налаштовані оптимістично
У Мексиці їх проживає близько 800 000. Звичайно, це тільки далекі нащадки тих майя, які створили одну з найбільших цивілізацій старовини. Але при цьому вони намагаються зберегти культуру і звичаї своїх предків. Жерці сучасних майя вже стали святкувати закінчення 13-го бактуна танцями, феєрверками та вчиненням інших ритуальних обрядів. Радісну атмосферу затьмарює лише одне — уряд Мексики заборонило майя відзначати цю велику дату безпосередньо на місцях стародавніх храмів і святилищ. Зроблено це було лише з метою забезпечити збереження історичних пам’яток.
Майя щиро сподіваються, що новий бактун буде краще попереднього, який почався в 1618 році і включив в себе іспанську конкісту, в кінцевому рахунку, яка знищила їхню цивілізацію. «Для майя це кінець цілої ери, ери, яка була для нас дуже непростою, протягом якої нам довелося зазнати чимало болю і страждань, — сказав в інтерв’ю газеті The Washington Post 52-річний жрець майя Хосе Манріке Есківель. — Ми молимося, щоб у новому бактуна не було місця ні війнам, ні конфліктів, ні голоду ».
Запитаємо у Бредбері.
Мітц Адамс, Геліофізика з Центру космічних польотів імені Маршалла, що брала участь у вищезгаданій конференції вчених НАСА з приводу «21.12.12», підкреслила в ході свого виступу, що «головна небезпека для Землі в 2012 році, а також в майбутньому, виходить від людської цивілізації ».
У Рея Бредбері є оповідання під назвою «Завтра кінець світу». Там розповідається про самі звичайні дні у самій звичайній американській сім’ї. Незвично лише те, що це — останній день у їхньому житті, як і життя всіх інших людей. Чому? Ніхто не знає. «Просто, — сказав глава сім’ї, — як би це сказати, прийшов час поставити крапку». І лише до кінця історії проскакує ключова фраза: «Сьогодні по обидві сторони океану готові до зльоту бомбардувальники, і вони ніколи не приземляться».
Так, може, все, що потрібно, щоб гарантувати наступ 14-го бактуна — це урядам, країни яких мають стратегічні бомбардувальники й ракети, переконатися в тому, що вони не готуються ні до зльоту і ні до запуску?
Джерело — Голос Америки