Нажмите "Enter" чтобы переместиться к содержанию

Парламентські вибори в Україні 2012.

КИЇВ — Увага багатьох прикута до відбувшихся в неділю парламентських виборів в Україні — країні, що розривається між Європейський Союзом і Росією. Для правління президента Віктора Януковича ці вибори можуть стати свого роду лакмусовим папірцем. Оприлюднено попередні результати виборів, за якими спостерігали 3,5 тисячі іноземних спостерігачів.
Судячи з усього, правляча партія президента Віктора Януковича збереже більшість у парламенті.
Поки підраховані 69 відсотків голосів. Згідно з результатами, Партія регіонів і їх партнери по коаліції, комуністи, отримали 48 відсотків голосів виборців. Якщо додати депутатів, що беруть участь у виборах в якості незалежних кандидатів, партії президента, швидше за все, вдасться зберегти за собою більшість у Раді.
Однак європейські оглядачі піддали жорсткій критиці передвиборчу кампанію, розпочату в середині п’ятирічного терміну повноважень президента Януковича.
Керівник місії спостерігачів Організації з безпеки і співробітництва в Європі Вальбурга Габсбург Дуглас заявила, що ці вибори стали кроком назад для цієї країни з населенням 46 мільйонів чоловік.
«Беручи до уваги владні зловживання, а також надмірну роль грошей на цих виборах, демократичний прогрес, очевидно, повернувся в Україну назад», — заявила вона.
Дуглас вважає, що уряд Януковича поставило своїх політичних суперників у свідомо менш вигідні умови.
«Відбулася 28 жовтня вибори охарактеризувалися відсутністю рівних можливостей для всіх учасників, недостатньою прозорістю та відсутністю збалансованого висвітлення різних політичних сил в засобах масової інформації», — продовжила керівник місії спостерігачів ОБСЄ.
Європейські оглядачі відзначають, що лідер опозиції Юлія Тимошенко відбуває тюремне ув’язнення. Навіть незважаючи на те, що Тимошенко сидить у в’язниці, її партія «Батьківщина» отримала 23 відсотка голосів виборців.
Дві інші опозиційні партії — «Удар», очолювана колишнім чемпіоном з боксу Віталієм Кличком, і націоналістична партія «Свобода» — отримали, відповідно, 13 і 9 відсотків голосів.
У неділю ввечері були опубліковані результати екзит-полів, згідно з якими три опозиційні партії отримали більше голосів, а дві правлячі партії — менше. Центральну виборчу комісію піддали критиці за відмову опублікувати детальні результати.
Одрі Гловер, довгий час керувала роботою місії спостерігачів Європейської ради, розкритикувала кампанію і процедури підрахунку голосів.
«На конкуренцію між учасниками кампанії негативно вплинули такі фактори, як залякування, насильство і підкуп виборців», — заявила Гловер.
Явка виборців склала 58 відсотків, що, приблизно, на 6 відсотків менше, ніж на минулих парламентських виборах, що відбулися п’ять років тому. Майже половина виборців, опитаних у цьому місяці, висловили побоювання з приводу того, що масштаби фальсифікацій будуть досить значними, щоб вплинути на результати.
«Найбільше турбує той факт, що кампанія була затьмарена зловживанням адміністративним ресурсом, що стирає відмінності між державою і правлячою партією», — зазначила Гловер.
Виборці настільки розчаровані, що майже половина з них проголосувала за радикальні партії — за лівих комуністів, і за правих — в особі націоналістичної партії «Свобода».
У день виборів і на наступний день в понеділок хакери зламали веб-сайти кількох лідерів опозиції та «Опори», найбільшої групи, що спостерігає за проведенням виборів. Близько 3,5 тисяч спостерігачів з цієї організації зареєстрували тисячі порушень на виборчих дільницях, у тому числі випадки вкидання бюлетенів, включення «мертвих душ» у списки виборців та інші порушення.
Явка виборців виявилася більш високою в східних і південних регіонах, де партія президента користується більш сильним впливом. Лідери правлячої партії спростували звинувачення у фальсифікації. Вони оголосили про свою перемогу і про плани формування коаліції і більшості в парламенті.
Джерело — Голос Америки