Що загрожує пануванню «Союзу», економічна зона космос.

31 травня в заданому районі Тихого океану благополучно приводнився корабель «Дракон», створений каліфорнійською компанією SpaceX (і в основному на її ж кошти). За час польоту він продемонстрував свою можливість долетіти до МКС, зістикуватися з нею, доставити ватаж на її борт, а після повернути на Землю вантаж.
А 29 травня пройшов свої перші аеродинамічні випробування в небі багаторазовий човник «Дрім чейсер» (Dream Chaser), що перекладається, як «Летючий за мрією». Його тягнув за собою по повітрю на тросі важкий вертоліт, але, як кажуть, «добрий початок» …
В цю ж низку подій вписується і придбання в березні 2012 року компанією Stratolaunch Systems другого «Боїнгу-747-400». Обидва ці гіганта будуть частково розібрані, а після з’єднані в один найбільший в світі літак. У нього буде шість двигунів і розмах крил 117 метрів. Для порівняння: у шестідвигунової «Мрії» Україна — найбільшого в даний час літака в світі — розмах крил становить 88,5 метра. Правда, максимальна злітна маса з корисним навантаженням у «двухбоінгового» гіганта буде все ж на 100 тонн менше, ніж у «Мрії»: 540 проти 640.
Гігант Stratolaunch Systems стане повітряної платформою для запуску розроблених SpaceX крилатих варіантів носіїв типу «Фалькон». Таким чином, на зміну конкуренції за контракти НАСА між космічними компаніями починає поступово приходити кооперація між ними, що є новим словом в «приватному» космічному бізнесі.
Отже, «Дракон», «Дрім чейсер», Stratolaunch Systems … Що це: розрізнені епізоди або ж початок «зміни вітру» у світовій космічній діяльності? Спробуємо розібратися.
Можна «скасувати» Місяць, але незалежність в космосі — не можна
Дану істину добре розумів президент Барак Обама, коли в 2010 році закрив програму екс-президента Джорджа Буша-молодшого, названу «поверненням на Місяць». Тому один напрям в рамках даної програми «вижив». Це — створення нового пілотованого корабля разом з новим носієм.
За основу конструкції першого був узятий «Оріон», що розроблявся «під Місяць». Він отримав додаткову «канцелярську» назву «Багатоцільовий пілотований корабель» (Multipurpose Crew Vehicle — MPCV) і нову якість. Його, як і колись, розробляє компанія «Локхід Мартін», але тепер не тільки для «ближнього» (умовно — космічний простір, укладену між Землею і місячною орбітою), а й для «далекого» космосу (за межами місячної орбіти).
А в основу нового носія ліг «гібрид» проектованим для місячних носіїв «Арес-1» і «Арес-5». Раніше планувалося, що «Арес-1» буде виводити на орбіту пілотований корабель, а «Арес-5» — більш важкі космічні конструкції, необхідні для польоту, наприклад, на Місяць. НАСА вирішило це марнотратством, а тому вирішили створити один універсальний носій, різні модифікації якого могли б вирішувати різні завдання. Нова «робоча конячка» отримала також досить невиразно-технічне ім’я SLS (Space Launch System), або «Космічна транспортна система».
За словами Білла Герстенмайера, асоційованого адміністратора НАСА з питань пілотованої космічної діяльності, «це буде найбільша і найпотужніша з коли-небудь побудованих ракет, на 20% потужніше, ніж« Сатурн-5 »». Найбільша з модифікацій SLS, як стверджував Герстенмайер в інтерв’ю газеті The Washington Post у вересні 2011 року, може «вирости» до 120 метрів, придбати стартову вагу 3250 тонн (середня сумарна вага двох 25-вагонних пасажирських складів, включаючи локомотиви) і доставити в космос від 143 до 165 тонн вантажу.
Для порівняння: «Сатурн-5» міг вивести за межі атмосфери лише 120 тонн корисного навантаження, шаттл — 27 тонн, а можливості найпотужніших з наявних на 2012 рік у світі ракет-носіїв обмежені 25 тоннами. Безпілотні випробування SLS намічені на 2017 рік, а перший політ з пілотованим кораблем — на початок 2020-х років.
Вартість розробки та споруди SLS по 2017 рік включно складе 18 мільярдів доларів. Проте створення «зрілого» варіанту даного носія, здатного «підняти» на навколоземну орбіту до 165 тонн, і виготовлення таких машин в кількості, достатній для того, щоб здійснити експедиції до астероїда і Марсу (НАСА розраховує на будівництво по одному SLS в рік в 2020 -2030-і рр..), обійдеться ще майже в таку ж суму. Це доведена загальна вартість програми SLS до 35 мільярдів доларів.
Сполучені Штати налаштовані серйозно!
Питання питань: а «потягне» чи Америка такі витрати? Важко сказати, в якому стані буде економіка США через 10-20 років, але на початку другого десятиліття 21 століття вона переживає аж ніяк не найкращі часи. «Чи буде важко? Звичайно, так, — сказав сенатор Білл Нельсон. — Ми живемо в той час, коли доводиться робити більше за меншу суму, і «бійка» за [бюджетні] долари буде дуже серйозною. Але вартість [програми SLS] реалістична, що підтвердили незалежні експерти ».
З думкою Нельсона згоден провідний фахівець США в галузі космічної політики Джон Логсдон. «Заява НАСА про те, що воно визначилося з конструкцією SLS, відображає твердий намір Білого дому запросити у Конгресу, принаймні на найближчі кілька років, кошти на будівництво цієї гігантської ракети, — зазначив він в інтерв’ю« Голосу Америки ». — Ніхто б не дозволив НАСА зробити подібну заяву без попереднього схвалення з боку Білого дому ».
«Питання тепер полягає в тому, — продовжив Логсдон, — чи погодиться виділити Конгрес кошти на SLS в умовах нинішньої економічної ситуації. Шанси, що — так, дуже великі, оскільки сам Конгрес виступив в 2010 році з ініціативою побудувати подібний носій і відповідні комітети Палати представників і Сенату вже схвалили виділення і освоєння в наступному році коштів на його створення. Розробляючи SLS під експедиції до астероїда і Марсу, Сполучені Штати однозначно демонструють свій намір залишатися космічним лідером ».
Щоб полегшити утримання даного лідерства, США, як відомо, вирішили перекласти частину тягаря по забезпеченню пілотованої навколоземній діяльності на плечі приватних компаній. Крок дуже продуманий. Польоти в навколоземний простір — це вже «вчорашній день». Але як без минулого немає майбутнього, так і без вчорашнього дня не зробиш крок у завтрашній.
НАСА має намір брати участь в програмі МКС до закінчення експлуатації комплексу, наміченого на 2020 рік. Тому без «навколоземних» кораблів Америцям нікуди не дітися. Необхідність їх створення загострюється і тим фактом, що в даний час, як ми знаємо, американські астронавти можуть долетіти до станції і повернутися назад тільки на «Союзах». Цю ситуацію багато американських політиків називають «неприйнятною» і «ганебною» для Америки.
Програми, програми …
Одного разу «Голос Америки» попросив провідного експерта США з космічної політики Джона Логсдона намалювати загальну картину створення в Америці нових космічних кораблів, включаючи різні програми (або контракти), в рамках яких вони розробляються і будуються. З організаційно-структурної точки зору це «полотно» виглядає так:
1. Commercial Orbital Transportation Services (COTS) — «Комерційні орбітальні транспортні послуги». В її рамках НАСА надає фінансову підтримку ряду приватних компаній, які за свої кошти створюють космічні кораблі для доставки людей і вантажів на МКС.
2. Commercial Resupply Services (CRS) — «Поповнення вантажами на комерційній основі». В рамках цієї програми оплачується безпосередня доставка вантажів на станцію.
3. Commercial Crew Development (CCDev) — «Розробка пілотованих кораблів на комерційній основі». А це — багатофазна програма, стимулююча створення пілотованої техніки для навколоземних польотів, і не тільки на МКС.
Логсдон чесно попередив, що картина ця вельми заплутана і спроби розібратися в ній викличуть сильну «головний біль». Тому краще всю цю різноманітну діяльність звести до спільного знаменника, а саме:
Кораблі і їх творці.
Станом на середину 2012 року в США створюються сім нових типів космічних кораблів, шість з яких відносяться до категорії «комерційних». П’ять з цих шести або спочатку закладені як пілотовані, або можуть придбати пілотовані функції. Розглянемо весь список. У нього входять:
1. «Багатоцільовий пілотований корабель» (MPCV), що зберіг назву «Оріон». Машина ця «виросла» з того самого «Оріона», який повинен був стати одним з ключових елементів скасованої програми «повернення на Місяць» президента Буша-молодшого. Розробник — компанія «Локхід Мартін». Новий корабель зможе вмістити в себе екіпаж до семи чоловік. Саме «Оріон» і не потрапляє в категорію «комерційних» кораблів, бо він створюється цілком під егідою НАСА, а також повністю фінансується цим відомством.
2. «Сігнус» (Cygnus) — безпілотний вантажний корабель. Розробник-Orbital Sciences Corp.
3. «Пілотований космічний транспортний засіб» (Crew Space Transportation, або CST-100). Розробник — компанія «Боїнг» разом з компанією Bigelow Aerospace.
4. «Дракон» — вантажний корабель, який в перспективі може стати пілотованим. Розробник — компанія SpaceX.
5. «Дрім чейсер». Крилатий човник багаторазового використання для пілотованих суборбітальних і орбітальних польотів. Конструкція заснована на радянській космічній системі БОР (безпілотний орбітальний ракетоплан), яка проходила випробування в СРСР в 1969-1988 рр.. з метою відпрацювання технологій і управління для створення багаторазового корабля «Буран». Розробляє «Дрім чейсер» компанія Sierra Nevada.
6. «Нью Шепард» (New Shepard) — багаторазова пілотована капсула вертикального старту і посадки. Розробник — компанія Blue Origin.
7. Вже згадана Stratolaunch Systems. Строго кажучи, поки це космічна транспортна система, здатна вивести 6 тонн на навколоземну орбіту. Для порівняння: «Союз» важить близько 7,2 тонни. Проте в майбутньому, в разі появи легких варіантів пілотованих кораблів, літак-гігант може бути використаний і для них в якості стартової платформи.
Ймовірно, цей список поповниться ще одним кораблем — автоматичним вантажним або пілотованим, який «Боїнг» має намір розробити на базі свого вже випробуваного багаторазового автоматичного човника типу Х-37В.
Всього ж в рамках контракту CCDev на даний момент фінансуються 4 компанії, які подають найбільші надії на швидку розробку і споруду пілотованих кораблів. Це: SpaceX, Sierra Nevada, Blue Origin і «Боїнг».
В даному розділі статті були згадані тільки найбільші «гравці» на поле комерційного космічного бізнесу. Але крім них є ще ряд компаній, які або створюють окремі елементи для техніки цих «гравців» (наприклад, Арізонська корпорація Paragon Space Development Corp., Що займається розробкою систем життєзабезпечення і термозахисту для космічних кораблів), або об’єднуються, щоб створити щось спільними зусиллями. Як приклад останнього можна привести вірджинської компанію Alliant Techsystems Inc., Яка укладала угоду з компаніями «Локхід Мартін» і європейської Astrium, щоб спільно пропонувати НАСА ракету-носій «Ліберті» (гібрид скасованого Обамою носія «Арес-1» і що знаходиться в експлуатації французького носія «Аріан-5»).
Це «погані» чи «хороші» новини для Росії?
Дуже непросте питання. З одного боку, чим раніше почнуть літати до станції нові американські пілотовані кораблі, тим швидше Америка відмовиться від «Союзів». Це означає, що «Союзи» перестануть «заробляти» за 63,5 мільйона доларів за кожного астронавта, який добирається до МКС за допомогою російського корабля.
З іншого боку, як зазначив начальник управління пілотованих програм «Роскосмоса» Олексій Краснов, наявність лише «Союзів» для польотів екіпажів на МКС і назад покладає величезну відповідальність на «Роскосмос». «Мати тільки одну систему забезпечення функціонування станції дуже-дуже ризиковано, тому я бажаю усіляких успіхів НАСА або будь-якого іншого партнера по МКС, який захоче доповнити існуючі пілотовані кораблі», — підкреслив Краснов.
Подібні слова начальника управління нічого, крім почуття схвалення, викликати не можуть. Він піднявся вище вузькокорпоративних інтересів свого відомства, яким з політичних і фінансових причин більшою мірою відповідало б збереження монополії Росії на пілотовані польоти.
Однак є й ще одна, не менш важлива причина, по якій якнайшвидше закінчення даної монополії пішло б на користь російській космонавтиці. Разом з гордим статусом «єдиної країни, здатної доставляти людей в космос», будемо сподіватися, кане в лету і тривала агонія самообману «космічного лідерства», якій Росія тішила себе останні 10 років, і яка дозволяла особам, відповідальним за національну космічну галузь, « почивати на лаврах », не проявляючи ніякої реальної турботи про її якісний розвиток.
Автор Юрій Караш — Голос Америки.