Україна: пристрасті мовні!

Президент України запевнив журналістів, що проблем з російською мовою в країні не існує!
Україна має намір і далі впроваджувати європейські стандарти мовної політики для законодавчого закріплення статусу російської мови. Як заявив в неділю 18 березня в інтерв’ю російським виданням президент країни Віктор Янукович, раніше «були періоди в нашій державі, коли допускалися перекоси в мовних проблемах», але сьогодні їх не існує.
«Щоб нам не розпалювати знову, це питання, яке виникає від виборів до виборів, треба його відрегулювати на законодавчому рівні з урахуванням тієї світової практики, яка існує, і про яку ви говорите. Всі експерти вважають, що краща практика європейська, у багатьох країнах Європи двомовність, є і тріязичіе … »- повідомив Віктор Янукович в інтерв’ю« Российской газете », текст якого публікує офіційний Інтернет-сайт президента України 19 березня.
На думку президента Януковича, «пристрасті навколо цього питання розпалюють політики». Проте в найближчому майбутньому, на думку українського лідера, цієї проблеми не буде: «І в цьому зацікавлена ​​Україна, її населення, що говорить в основному на двох мовах — українською і російською», — сказав він.
Невідомий закон
В тексті інтерв’ю Віктор Янукович послався на якийсь закон, який «буде розглянутий і прийнятий», однак не назвав його. На даний момент також не відомо, якою мовою з російськими журналістами говорив лідер України.
Разом з тим, президент України зізнався, що ще десять років тому, до переїзду в Київ, у нього була мовна проблема.
«Але українська мова дуже красива. І як тільки у мене з’явилася така можливість говорити по-українськи, я це почав робити із задоволенням », — підкреслив він.
На думку українських експертів, у своєму інтерв’ю «Российской газете» Янукович згадав законопроект «Про засади державної мовної політики», який в серпні 2011 року зареєстрували народні депутати України з Партії регіонів (ПР) Вадим Колесніченко і Сергій Ківалов.
«Дати російській мові статус державної Партія регіонів не зможе. Для цього потрібно мати триста голосів народних депутатів для внесення змін до конституції, а їх немає, — каже Російській службі «Голосу Америки» аналітик Міжнародного інформаційно-аналітичного агентства «Європейська хвиля» Сергій Васильченко. — Тому ПР пішла іншим шляхом — розширює сферу використання російської мови без підняття її статусу до рівня державної ».
За словами Васильченка, нинішні світові «мовні тенденції», навпаки, не стільки закликають до посилення ролі регіональних мов, скільки віддають перевагу до розширення можливостей застосування державної мови.
«Російській мові та мовам інших меншин на території Україні нічого не загрожує. Зате введення двомовності в Україну в деяких регіонах може привести до негативних наслідків: підсилить політичне протистояння, сепаратистські тенденції, звузить сферу використання української мови. Все може сумно закінчитися, як в Білорусі з білоруською мовою », — відзначає аналітик.
Мова і толерантність суспільства
На думку одного зі співавторів законопроекту «Про основи державної мовної політики» народного депутата України Вадима Колесніченка, російська мова в Україні перебуває в «не відповідному для нього статусі».
«Законопроект покликаний європеїзувати українське законодавство, виконувати системні і неодноразові вимоги всіх європейських правозахисних інституцій в частині забезпечення мовної та національної рівності в Україну, а на наступному етапі розглядати більш високий статус для російської мови як державної», — говорить Вадим Колесніченко у своєму коментарі для Російської службі «Голосу Америки».
Він вважає, що до питання зміни Основного закону країни можна йти не тільки через сесійний зал Верховної Ради, а на всеукраїнському референдумі.
«А щоб прийти до всеукраїнського референдуму, потрібно прийняти закон про референдум, знайти півтора мільярда гривень (близько 188 млн доларів — Т.Б.)», — підкреслює Колесниченко.
У той же час він вважає, що подібне волевиявлення народу неможливо провести без «зниження рівня агресії та підвищення толерантності та взаємоповаги» до говорящих на різних мовах в Україну.
«Це довгострокове питання», — резюмує Вадим Колесніченко з приводу того шляху, який, як йому здається, може пройти Україна до нового статусу для російської мови.
Нічого не вийде
На думку українського соціолога, керівника фонду «Демократичні ініціативи» Ірини Бекешкіної, «мовні заяви» президента Україна пояснюються політичною ситуацією в країні і його візитом до Москви.
«Треба розуміти, що цього року в Україні пройдуть парламентські вибори. За партійними списками Партія регіонів суттєво, на 12 відсотків, відстає від опозиційних сил. Відстає за рахунок того, що в традиційних для «регіоналів» областях — східних і південних — виборці або відвертаються від Партії регіонів, або взагалі не хочуть йти на вибори », — каже Ірина Бекешкіна Російській службі« Голосу Америки ».
Заява Віктора Януковича вона називає «трюком», який проробляють напередодні всіх виборів до Верховної Ради.
«Після дня голосування всі розводять руками і кажуть, мовляв, у нас немає трьохсот голосів в парламенті і тому, вибачте, згідно з конституцією, державною мовою може бути тільки українська», — іронічно відзначає Бекешкіна.
Ніякі референдуми, ніякі інші дії, крім як внесення змін до конституції, за її словами, не зможуть надалі визначити статус державної для російської мови.
З-за грат по-українськи
Думка експерта підтримує і опальний лідер української опозиції, колишній прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, яка відбуває зараз семирічне покарання.
«Кожен раз напередодні виборів Янукович дістає цю ідею зі своєї комори обіцянок, обтрушує її від нафталіну і нав’язує частині країни … Я про двомовність: «свіжої», «нової», а головне — дуже актуальною для сучасної України ідеї Януковича надати російській мові статус другої державної. Ніби й немає в Україні інших турбот, ніби всі інші проблеми людей новою владою давно і якісно виконані … »- пише вона 19 березня з Качанівської колонії.
Гнівні слова невеликого за обсягом, в сім абзаців, звернення екс-прем’єр-міністра публікує її офіційний сайт. Вона закликає чиновників, яких «так хвилює питання двомовності в Україні», вивчити українську.
«І єдиною розрадою в цій ситуації для нас може бути тільки те, що хронічне невиконання обіцяного — це єдиний пункт програми, який виконується президентом і партією влади бездоганно», — підкреслює Тимошенко.
Як повідомили Російській службі «Голосу Америки» в прес-службі партії «Батьківщина» («Батьківщина»), головою якої є Юлія Тимошенко, її послання за грат було написано по-українськи.
Голос Америки