Нажмите "Enter" чтобы переместиться к содержанию

Столиця Олімпійських ігор-2014 Сочі задихається від сміття.

Якщо судити за повідомленнями російських ЗМІ, то головна турбота країни напередодні зимової Олімпіади-2014 — це вибір талісмана Ігор. Про розгорнутого ж гігантського будівництва в районі Сочі і викликаного ним проблемами для навколишнього середовища прийнято або говорити добре, або ніяк. Хоча думка незалежних екологів тут нерідко йде врозріз з офіційною точкою зору.

Напередодні нового року глава Сочі Анатолій Пахомов провів в ИТАР-ТАСС прес-конференцію, на якій розповів, як розвивається місто-курорт. На його погляд, застарілі проблеми — енергетичні, екологічні, транспортної логістики та інші — успішно вирішуються. Запрацювала на початку року нова дорога в обхід Сочі, будується дублер цієї дороги, 60 відсотків якої пройде під землею, побудована нова сочинська ТЕЦ, завершується рекультивація на Адлерському звалищі.
«Завдяки Олімпійським іграм Сочі позбавиться від транспортних проблем, це ми обіцяємо. Так що впевнений, що у Сочі прекрасне майбутнє. Перебільшені і уявлення про те, що у нас в місті — суцільне будівництво. Будівництв у нас багато, але туристи їх не бачать, і відпочинку їх ніщо не заважає. Крім того, у нас дуже безпечне місто », — запевнив сочинський мер.
Не менш обізнана людина — директор природоохоронних програм загальноросійської громадської організації «Зелений патруль» Роман Пукалов — в інтерв’ю «Голосу Америки» назвав стан екології при будівництві без натяків невтішним і визнав, що ситуація там не покращилася.
«У нас чомусь акцентують увагу в основному на проблемах Сочинського національного парку, черга при будівництві суміщеної дороги Адлер — Красна Поляна. На узбережжі Чорного моря при будівництві олімпійських об’єктів нами виявлено теж досить багато серйозних порушень природоохоронного законодавства. Це і нераціональне використання грунтового шару, який там, до речі, не такий вже й багатий, і несанкціоновані сміттєзвалища », — заявив еколог.
Особливо він загострив увагу на проблемі відходів, яка була врахована в заявочній книзі Сочі-2014. За словами Романа Пукалова, місто задихається від сміття. Його й раніше там вистачало з надлишком.
«Але зараз при появі будівельної техніки у величезних кількостях виник явний перебір, — розповідає він. — Вантажівки із сміттям зараз їдуть з центрального району Адлера через весь Великий Сочі, на самий дальній кінець, і за день встигають зробити всього рейс в одну сторону. У той же час існуючі полігони Адлера переповнені і повинні були бути закриті ще рік тому. Їх там трамбують, намагаються якимось чином законсервувати, але складувати-то ніде. Де-факто немає жодного сміттєпереробного заводу, які були заплановані. Навіть майданчик під них не визначено до сих пір ».
Екологічна ціна Олімпіади.
Роман Пукалов стверджує, що всіма силами прагне тримати під контролем екологічний супровід будівництва олімпійських об’єктів — це теж одне із завдань на 2011 рік. Але сили в даному випадку нерівні. Муніципальним органам влади Великого Сочі, на жаль, в рамках виділеного бюджету впоратися з такими темпами роботи не зубам, каже еколог.
«Влада Краснодарського краю щодо оперативно реагує на наші зауваження, ми взаємодіємо з департаментом навколишнього середовища. Але і їм важко впоратися з тими монстрами, які там виступають підрядчиками. Ті будували, зовсім не отримавши ні дозвільну, ні погоджувальну документації, яку часто проводили потім заднім числом », — нарікає Роман Пукалов.
За його свідченням, тимчасові дороги проводились безжально по унікальним самшитових лісах, вирубувалися дерева, занесені в «Червону книгу». Потім, коли віце-прем’єр уряду Олександр Жуков приїхав і втрутився, деякі елементи варварства вдалося усунути, говорить Пукалов. Але здебільшого лісу було завдано непоправної шкоди.
Директор «Зеленого патруля» вважає, що, враховуючи масштаби лиха, екологічні втрати вдасться нівелювати лише частково і після завершення Ігор.
«Але треба не просто висаджувати дві сотні саджанців, які загинуть на наступний рік без належного догляду, — попереджає він. — Це дійсно повинні бути серйозні компенсаційні витрати. Річка Мзинта та її форелева популяція виснажилася — через будівництво, помутніння води, проблем з аеропортом йдуть серйозні зміни русла ріки. Тоді будуйте риборозплідний завод, вкладайте гроші, компенсуйте втрати ».
Директор Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) Росії Ігор Честін також вважає, що ті дві тисячі гектарів, які зайняті під олімпійське будівництво, втрачені для природи. Свою головну задачу він бачить в тому, щоб ця, за його словами, «зараза» не розповзалася далі і жорстко бореться за ті цінні місця, які ще залишилися навколо. «Поки це вдається робити», — переконаний він, хай і далеко не в тій мірі, в якій хотілося б.
За даними Ігоря Честіна, в ту ж Мзинту, яка була місцем нересту приблизно для 20 відсотків усього чорноморського лосося, риба туди вже роки два-три не заходить. «Це та екологічна ціна Олімпіади, яка вже заплачена», — робить висновок еколог зі світовим ім’ям.
Голос Америки