Apple представила новий iPad — 3, чому він є такий як є?

Гендиректор Apple Тім Кук 7 березня представив свіжу версію планшетного комп’ютера iPad — 3. Новий пристрій отримав екран з набагато більшим дозволом, більш потужним процесором і навіть модулем для роботи в мережах зв’язку четвертого покоління. Лента.ру спробувала розібратися в тому, чому новий iPad саме такий, який він є.
Технологія.
Apple зробила прорив, оснастивши новий iPad 3 дисплеєм з роздільною здатністю в 2048 на 1536 пікселів, що по числу пікселів вчетверо перевищує показники попередньої моделі. Це головна особливість пристрою, який на сайті Apple описується словом Resolutionary (в грубому перекладі — «Разрешціонний»).
Такий дисплей Pad 3 справляє незабутнє враження на споживачів, на думку яких, нічого подібного на ринку немає.
Об’єктивно заради треба відзначити, що знаменитий недопланшет Samsung Note, діагональ екрана якого становить 5,3 дюйми, а роздільна здатність — 1280х800 пікселів, по чіткості картинки як мінімум дорівнює новому iPad. Якщо Samsung вирішить і зможе перенести екранне рішення Note на планшети з більшою діагоналлю, iPad позбудеться своеї головної переваги. Крім того, на п’яти Apple настає Asus, в січні показала планшет з діагоналлю в 10,1 дюйма і роздільною здатністю в 1920 на 1200 пікселів. Те ж саме вже вміє Lenovo.
Але поки конкуренти не підтягнулися, у Apple знову з’явилася унікальна медіа-платформа. На новому Pad 3 приголомшливо виглядатимуть глянцеві журнали, книги, а також каталоги замовлень. Під останні в App Store вже створили спеціальний розділ; можна бути впевненим, що найближчим часом з’являться поновлення під новий iPad 3, наприклад, UNIQLO, Zara Home, Alloy і IKEA. Новий iPad є природною платформою і для інтерактивних цифрових підручників, які з недавніх пір можуть робити всі бажаючі.
Pad 3 обзавівся новим двоядерним процесором A5X з чотирьохядерною графікою. Причина очевидна — iPad доведеться обробляти вчетверо більші обсяги графічної інформації. З цього, до речі, випливає, що iPad 2, незважаючи на свій «поганенький» екран, навряд чи буде сильно відставати по продуктивності: у його чіпа A5 теж два ядра, а графікою займається двоядерний же графічний процесор PowerVR SGX543MP2. Недарма молодші моделі iPad 2 Apple, уцінити та залишили в продажу в цілком працездатному вигляді.
Всі поліпшення iPad 3 мають на меті додати нові сценарії роботи з ним. Починаючи з iPad 2, планшет перетворювався на відеокамеру. Тепер перетворення завершено: новий iPad оснащений п’ятимегапіксельною камерою для зйомки FullHD-відео. Разом з камерою Apple оновила і суміжні продукти: в iTunes тепер можна викачувати серіали в дозволі 1080p; Apple TV теж навчився підтримувати цей формат.
Нарешті, розробникам нового iPad, які вирішили перейти на екран з великою роздільною здатністю, довелося оснастити планшет модулем бездротового зв’язку Bluetooth 4.0 і підтримкою мереж четвертого покоління LTE. Довелося — тому, що без швидкого з’єднання передача даних між пристроями, а також завантаження зображень і якісних роликів стане болісним.
Поки неясно, чи буде новий iPad 3 сумісний з мережами LTE, які незабаром запустить російська Yota. Можна лише припустити, що до моменту виходу пристрою на російський ринок в цьому напрямку щось придумається або зміниться.
Додатки.
Для того, щоб iPad 3 став закінченим рішенням, туди треба було перенести всі базові сценарії роботи, знайомі користувачам Mac. Тепер, через два роки після появи першого iPad, ця робота завершена. Apple випустила останню програму зі стандартного «творчого» комплекту iLife — фотоменеджер iPhoto з можливістю обробки фотографій розміром до 19 мегапікселів, а заодно оновила відеоредактор iMovie та музичну програму GarageBand.
Для корпорації, яка у свіжій версії Mac OS X готується уніфікувати з iOS назви додатків (наприклад, Calendar для iCal), дуже важливо мати можливість сказати — «На цьому пристрої є iLife», не вдаючись у подробиці.
Збільшений дозвіл екрану Pad 3 дозволяє набагато точніше визначати положення пальця. Завдяки цьому слід чекати серії оновлень додатків для начерків, креслення і малювання. Сама Apple продемонструвала це з допомогою Autodesk SketchBook.
Обіцяно, що оновлений офісний пакет iWork також набагато краще виглядає на свіжому iPad 3. Він не тільки задіє «великої» екран, а й першим пристосований до нової функції iOS 5.1 — диктуванню текстів.
Нарешті, ігри на новому iPad виглядають набагато краще — це розуміє кожен, хто перемикав дозвіл на більш високе в улюблених стрілялках і бродилка.
Бізнес.
Коли в січні 2010 року Apple анонсувала iPad, вона позиціонувала його як «чарівний і революційний пристрій за неймовірною ціною». Кожен епітет був до місця — маси, для яких слова «планшетний комп’ютер» не несли ніякого сенсу, відкрили для себе новий режим спілкування з електронним пристроєм. Режим, при якому не треба розуміти ніяких технічних тонкощів. Масовий ринок був розкритий, і туди ринули натовпи. Слово «планшет» мало не за рік було абсолютним синонімом слова iPad.
Сиквел під назвою iPad 2, анонсований в березні 2011 року, виявився успішним, але епітет «чарівний» вже не потрапив в заголовок прес-релізу. З вересня 2010 року на ринок вірвався Samsung Galaxy Tab. Виробники освоїли новий форм-фактор і слово «iPad» перестало визначати весь клас пристроїв. Безсумнівно, у Apple при випуску нової моделі була велика фора — оновитися захотіли дуже багато з власників старих планшетів.
Продажі першого iPad припали на другий (незначна кількість), третій і четвертий квартали фінансовий 2010 року Apple, а також на перший квартал 2011. За цей час було продано, судячи зі звітів Apple, майже 15 мільйонів пристроїв.
Другий iPad продавався весь інший час. Судячи по звітам, було реалізовано 25000000 планшетів. 10-15 мільйонів з них, ймовірно, припали на тих, хто оновив свій старий планшет, тобто на існуючу аудиторію. Незважаючи на зростання продажів, приплив нової аудиторії складно назвати революційним.
iPad 2 більше не був тим, що можна було б в англійській назвати THE magical device; планшет став A magical device — як одним з багатьох пристроїв, які діловито освоюють новий простір. Так, багато російських громадян, що почали знайомство з планшетами з iPad, через рік з подивом дивилися на подібні пристрої, що долучаються через численні азіатські вироби з передвстановленим Android. Тим самим Android, як вважав Стів Джобс, поцупив у Apple найкращі рішення. Apple потрапила в оточення ворогів точно так само, як свого часу з iPhone, коли через пару-трійку років ринок наповнився сенсорними і мультисенсорними апаратами.
Крім того, почалася фрагментація бренду, так помітна в тих же власників iPhone. Не всяка нова людина розбереться, що є «айфон», а де є перша модель iPhone; що є iPhone 3G, а що iPhone 3Gs, який швидше, і що є якийсь iPhone 4, а також 4S — і вони схожі у всьому, крім ціни, начинки, року випуску і букви S. Бачення Apple — дати кожному по iPod, iPad і iPhone, і випускаючи нові моделі, автоматично продавати їх користувачам.
Найважливішим рішенням у iPad третього покоління став зовсім не чудо-екран і не потужний чип. Важливіше всього цього — повернення бренду iPad. Більше немає різних айпадів — є єдина, постійно оновлювана магічна платформа. Її відродять старе чарівне ім’я і та армія власників iPad 2, яка неминуче перейде на новий планшет.
Відчуття.
Багато оглядачів уже заявили про те, що в новому iPad немає нічого, по-справжньому нового, крім процесора, екрану, камери і дрібниць. Будь-якому пристрою цього було б достатньо; мова, звичайно, йде про дефіцит чарівництва, яке дозволило б планшету знову створити новий ринок або перевести взаємодію з користувачем на якісно новий рівень.
Таким чарами могла б стати, наприклад, технологія Feel, розроблена фінською компанією Senseg. Feel дозволяє відчувати рельєф зображеного на сенсорному екрані. Так, говорили, що намальована кухонна керамічна плитка відчувається приблизно так само, як і звичайна. Якби така технологія була впроваджена в iPad 3, це змінило б дуже багато чого. Зокрема, на намальованою клавіатурі нарешті стало б можливим набирати тексти наосліп.
Чутки про співпрацю Senseg з Apple розійшлися досить далеко. Топ-менеджер Senseg відмовився давати коментарі до проведення Apple презентації, але повідомив, що компанія працює з якимсь виробником планшетів, чия штаб-квартира розташована в Купертіно, Каліфорнія. Це дає надію на більш пізнє впровадження технології. Крім того, Feel не обов’язково треба використовувати в iPad або iPhone. Відчуття рельєфності кнопок, наприклад, могло б допомогти вивести на новий рівень трекпад Magic Trackpad, який поступово стає головним засобом управління для iMac.
Питання про те, розкуплять чи новий iPad 3, не варто. Стандартні продажі Apple забезпечать за рахунок старих власників, а громадяни, які хочуть побачити можливості мереж зв’язку четвертого покоління, куплять собі цей квиток в 4G у найближчого оператора. Красиві підручники, ігри та серіали — цілком сильна мотивація для покупки.
Нічого більш певного, не тримаючи планшет в руках, сказати не можна. Ми обов’язково протестуємо новий iPad, як тільки він з’явиться в продажу.
Під кінець хочеться додати в скарбничку традиційних журналістських спекуляцій про майбутні продуктах Apple, одну свою. Виходячи з конфігурації нового iPad, абсолютно неясно, як корпорація буде проривати оточення в наступному iPhone. Ще одна буква S для позначення збільшеної швидкості, напевно, не спрацює.
Олександр Амзін — Лента.ру