Варикозне розширення вен (Варикоз) – що це таке?

Що ж це таке? Варикозне розширення вен, хто не будь, бачив, як на ногах в області виступанія вен з’являються набухання? Це і можна назвати з певною ймовірністю, варикозним розширенням вен. Ну а якщо висловлюватися науково, це захворювання супроводжується збільшенням довжини і утворенням змієподібної звитості підшкірних вен, мішкоподібним розширенням їх просвіту. Так звідки ж вони беруться, ці утворення? За етіологією розрізняють первинне і вторинне варикозне розширення вен. Поява первинного варикозного розширення вен обумовлено гормональною перебудовою (це найчастіше). Тому частіше виникає при вагітності, менопаузі, періоді статевого дозрівання або передається у спадок. Відповідно найчастіше дана патологія проявляється у жіночої половини населення. Поява вторинного варикозного розширення вен обумовлено супутньою патологією, а саме артеріовенозних нориць, недостатністю клапанів вен прободающих, тромбозом глибоких вен (переважно при тромбофлебітіческому синдромі).

У виникненні варикозного розширення вен істотну роль грають артеріоловенулярні анастомози. У нормі вони є у всіх людей, але у звичайних умовах закриті і не функціонують. Але під впливом несприятливих факторів: тривалому ортостатичному положенні (стоянні на одному місці), здавленні вен різними пухлинами, гормональною перебудовою при вагітності, менопаузі, а так, же інфекційними захворюваннями та інтоксикацією артеріоловенулярні анастомози розкриваються. Внаслідок цього у вени нижніх кінцівок надходить велика кількість крові, тиск у венах зростає, просвіт їх розширюється, розвивається вторинна клапанна недостатність і розвиваються варикозні вузли. У зв’язку з цим підвищується гідростатичний тиск, і кров з глибоких вен викидається в поверхневі, де і утворюються розширення.

У початкових стадіях варикозу, скарги проявляються лише на наявність розширення вен і косметичні незручності. У міру прогресування захворювання, з’являється відчуття стомлюваності, відчуття важкості і розтирання в ногах, судоми в литкових м’язах, парестезії (втрата чутливості), набряки гомілок і стоп. Набряки звичайно виникають ввечері і до ранку зазвичай повністю проходять, відповідно після відпочинку. З часом з’являються плями в області варикозного розширення, шкіра втрачає свою еластичність, стає блискуче, сухою, легко вразливою, щільно згуртованою зі склеротично зміненої підшкірної жирової клітковини.

Лікування ділиться на хірургічне та консервативне, на даний момент варикозне розширення повністю виліковується тільки хірургічним шляхом, консервативне лікування лише запобігає подальшому розвитку. Консервативне лікування складається з бинтування нижніх кінцівок або носіння еластичних панчох, носіння зручного взуття, категорично забороняється використовувати будь-які перетяжки на стегнах. Власне консервативне лікування запобігає або уповільнює розвиток такого ускладнення як трофічні виразки.