Нажмите "Enter" чтобы переместиться к содержанию

Microsoft запустить магазин додатків для Windows 8.

6 грудня Microsoft зробила два важливих оголошення, які стосуються майбутньої операційної системи Windows 8. Перше — бета-версія «вісімки» вийде в кінці лютого 2012 року. Друге — тоді ж буде відкрито магазин додатків. Тепер головне завдання компанії — змусити розробників писати програми для Windows 8.
Робити секрет з того, що в Windows 8 буде власний магазин додатків, Microsoft, схоже, ніколи не збиралася. На скріншотах операційної системи, які показували на червневій презентації, на одному з чільних місць завжди фігурувала «жива плитка» з написом Store. У вересні на конференції BUILD представники компанії розповіли про сервіс більш докладно. Стало відомо, що в нього потраплять не всі-всі-всі програми для Windows, а тільки ті, які написані під головну «фішку» Windows 8 — інтерфейс Metro. Ці програми, на відміну від традиційних Windows-додатків, можна буде запускати не тільки на комп’ютерах, а й на планшетах.

Тепер Microsoft назвала дату запуску магазину, який отримає назву очевидне Windows Store (словосполучення «app store», або «магазин додатків», міцно застовпила за собою Apple). Він відкриється в кінці лютого. З цього місяця і мабуть, аж до виходу фінальної версії «вісімки», Windows Store буде працювати в бета-режимі — що означає, що всі програми в ньому будуть безкоштовними. До такого методу «обкатки» вдавалися й інші компанії — можна згадати, що росіяни отримали можливість купувати додатки в Android Market тільки восени 2010 року, хоча сам магазин відкрився в 2008 році.
Отже, концепція ясна, дата названа. Тепер Microsoft залишається найголовніше — заповнити Windows Store якісними програмами. Очевидно, що за термінами компанія сильно відстає від конкурентів — магазини мобільних додатків Android Market і App Store існують вже більше трьох років. За цей час вони встигли набрати у свої каталоги сотні тисяч програм і обзавестися власними «пулами» розробників. З іншого боку, такий розклад дає Microsoft шанс врахувати помилки конкурентів і не повторювати їх у власному проекті. Цим шансом компанія не забула скористатися.
Перше, чим Microsoft вирішила заманити розробників — кількістю. У ході розповіді про Windows Store віце-президент компанії по веб-сервіс Антуан Леблонд (Antoine Leblond) згадав, що у світі налічується більше 1,25 мільярда комп’ютерів на Windows. Близько півмільярда з них використовують останню версію ОС, тобто Windows 7. Ці цифри Леблонд порівняв з показниками продажів пристроїв на Android (247 мільйонів) і на iOS (152 мільйони). Посил досить очевидний — писати програми для найпопулярнішої в світі ОС почесно, хоча питання про те, наскільки коректно порівняння мобільних пристроїв з комп’ютерами, залишається відкритим.
Другий приманкою, як неважко здогадатися, стали гроші. Плата за реєстрацію в системі Windows Store для індивідуальних розробників складе 49 доларів, а для компаній — 99 доларів. В App Store, нагадаємо, реєстраційний збір встановлено в розмірі 99 доларів і 299 доларів відповідно, причому платити треба щороку (правда, в Android Market плата за реєстрацію — всього 25 доларів, але є версія, що з цієї причини туди потрапляє багато спамерських та шкідливих програм).
Розмір відрахувань, які платять розробники з кожного проданого додатка, однаковий для всіх трьох магазинів — 30 відсотків від ціни програми. Microsoft, однак, вирішила всіх перехитрити і ухвалила, що автори популярних програм будуть платити менше — 20 відсотків замість звичайних 30. Щоб заробити таке послаблення, потрібно продати копій програми на 25 тисяч доларів.
Microsoft обмовила і «вилку цін» на програми — від 1,49 до 999,99 доларів, менше і більше цієї межі не можна (чомусь відразу згадується додаток «I Am Rich» для iPhone). Шляхом нескладних підрахунків можна встановити, що для отримання знижки розробнику потрібно буде продати близько 16 800 копій програми ціною 1,49 долара.
За словами представника Microsoft, ще одним плюсом для розробників буде гнучка модель розповсюдження додатків. Програми в Windows Store (після його запуску у фінальній версії) можуть бути як безкоштовними, так і платними. В останньому випадку користувач зможе завантажити демонстраційну версію і лише потім вирішити, чи хоче він купувати повноцінну програму. Демоверсії теж будуть різними: якісь з них будуть урізані за функціоналом (наприклад, безкоштовно будуть доступні тільки п’ять перших рівнів гри), а якісь — за часом використання (наприклад, програма буде працювати тільки тиждень, а далі вимагатиме оплати).
Перевагою буде і продумана система так званих «in-app purchases» (покупок, які користувачі роблять не в магазині, а всередині програми). По-перше, творці програм у цьому випадку зможуть використовувати для розрахунків з користувачами свій власний «платіжний движок» і не відстібати Microsoft горезвісні 20-30 відсотків відрахувань. Це вигідно, зокрема, виданням, які поширюють контент за передплатою. Як приклад Леблонд показав додаток газети The Daily Telegraph. У 2011 році Apple теж дозволила газетам і журналам торгувати підписками, але за кожну зроблену користувачем покупку компанія утримує відсоток у свою користь.
Нарешті, Microsoft планує з усією серйозністю підійти до локалізації свого магазину. Компанія пообіцяла, що Windows Store буде доступний більш ніж в 200 країнах і на ста мовах. Користувачі зможуть оплачувати покупки в 58 валютах, а розробники — отримувати гроші в 31 валюті (думається, рублі в обидва списки потраплять точно). Нарешті, крім загального каталогу програм, будуть існувати локальні каталоги програм, цікавих жителям конкретної країни.
В іншому Windows Store буде досить традиційним інтернет-магазином. Програми будуть розсортовані по категоріях («Книги», «Ігри», «Розваги» і так далі). Буде передбачено механізм рекомендацій, який аналізує список вже куплених користувачем програм і радить, на які ще програми варто звернути увагу. Сам магазин буде виконаний в стилі Metro, тобто з динамічними «живими плитками» замість іконок.
Не зовсім зрозуміло, як розробникам вдасться впоратися з проблемою «подвійного управління» — оскільки «вісімка» може працювати як на планшетах, так і на комп’ютерах, програми з Windows Store повинні однаково добре управлятися як пальцями на сенсорному екрані, так і мишкою і клавіатурою. Нарешті, деяким власникам нетбуків і планшетів вхід в магазин буде замовлено — Metro-додаткам потрібен дозвіл екрана не менше 768 пікселів по вертикалі. Втім, через рік таких пристроїв, мабуть, стане менше.
Світлана Чистякова — Лента.ру