Японія: біженці

У телезверненні до нації прем’єр-міністр Японії Наото Кан повідомив, що буде потрібно багато часу для того, щоб евакуювати населення із зони відчуження, що примикає до АЕС «Фукусіма». Передбачається, що з району лиха вивезені 70 тис людей.

Евакуювати населення цілого міста — справа не проста. Перші два тижні будинком для 1,2 тис жителів Футаба, що знаходиться по сусідству з постраждалою АЕС, був токійський стадіон Saitama Super Arena. На бетонній підлозі арени, де ще нещодавно виступали поп-групи та шаленіли їх фани, біженці встановили картонні стінки і постелили ковдри. Повз стадіону проносяться поїзди, гуркіт їх коліс постійно доноситься до біженців.

Це місце проживання складно назвати будинком. Проте для людей, таких як Тейджі Ідогава, найстрашніше невідомість. «Було дуже важко, але про нас піклувалися і ми всім дуже вдячні. Але я не знаю, коли ми зможемо повернутися додому, дуже сподіваюся, що найближчим часом. Тільки про це і думаю », — говорить Ідогава.

Ніхто не знає, коли жителі Футаба зможуть повернутися туди, що зовсім недавно було їхнім будинком. Високий рівень радіації зафіксовано на всій площі зони відчуження. Ніхто не знає, який вплив радіація наносить на навколишнє середовище. Проте деякі фахівці припускають, що район Фукусіма буде небезпечним для проживання протягом місяців, якщо не років.

На стадіоні працюють тисячі волонтерів. Серед них дуже багато молодих людей — школярі проводять свої весняні канікули, допомагаючи евакуйованим. 14-річна Футаба Нагата каже: «Я прийшла сюди, щоб зробити все, що зможу. Я знаю, що потрібна тут ».

У кутку арени Йосігі Тадасі грає на укелеле для невеликої групи глядачів. Він один з багатьох артистів — включаючи музикантів і циркачів — які намагаються скрасити життя біженців.

«Мені так шкода цих людей. Я намагаюся хоча б трохи розвеселити їх і побачити їх посмішки », — говорить Тадасі.

Однак евакуйовані повинні покинути стадіон. Менеджери, що управляють ареною, збираються відновити проведення концертів і шоу. Біженців перевезуть в невикористовувану будівлю школи, що знаходиться приблизно в годині їзди від цього місця. Для більшості жителів Футаби — це вже третій переїзд.

«Мені дуже сумно, — каже 12-річна Айя Накаі — Я встигла потоваришувати з волонтерами, а тепер треба їхати. Але я дуже хочу додому ».

Айя та її родина сідають в один з автобусів, який перевезе їх — і тисячі інших евакуйованих — на нове місце. Волонтери прощаються з від’їжджаючими. Вони тримають плакати, на одному з них написано: «Удачі нашим друзям з Футаба!».

Біженці з Футаба перебираються в іншу частину Японії, назустріч невідомому майбутньому

Голос Америки