Біда змінює погляд японців на дружбу і любов.

Біда змінює погляд японцівПро те, як переживають трагедію жителі Японії, в ефірі радіостанції «Вести ФМ» міркував сходознавець Василь Молодяков.

«Вести ФМ»: Ми спостерігаємо, як японці сприймають страшну катастрофу. Паніки немає, є організований рух. Це дійсно так, картинка нас не обманює?

Молодяков: Абсолютно вірно. Анітрохи не обманює. Японці, які можуть у повсякденному житті здаватися злегка загальмованими, у критичній ситуації як раз проявили кращу сторону своєї дисциплінованості. Немає ніякої паніки, люди діють чітко, злагоджено. Кожен працює на своєму місці. Люди розуміють, що в країну прийшла величезна біда, вони розуміють, що біда ця стосується не тільки тих, чиї родичі вже загинули в префектурі Міяги, але ця біда стосується кожного японця. І ось сьогодні мені повідомили досить цікаву інформацію про те, що японці, які живуть і працюють у Москві, ну, кому з них дозволяють обставини, почали масово повертатися до Японії. Тобто, кожен робить свою справу, чи це водій машини або клерк чи службовець — поліцейський, та хто завгодно. Кожен чітко виконує свою роботу, виконує те, що від нього вимагається і завдяки цим узгодженим зусиллям ситуація, скажімо, в Токіо всі ці дні залишається абсолютно спокійною.

«Вести ФМ»: «Це, звичайно, вражає. Замість того, щоб бігти з країни куди подалі, вони повертаються до неї. Це що таке? Любов до своєї батьківщини? Це виховують із дитинства у них? Як це пояснити?

Молодяков: Це і любов до своєї батьківщини, скажімо так, усвідомлення причетності до неї як до єдиного організму, що в традиційній японській філософії держава розглядалася як єдиний організм, це називалося терміном з ієрогліфів — дослівно «країна і тіло». Те, що це все частини єдиного живого організму і якщо біда прийшла до сусіда — допоможи йому. Особливо якщо мова йде про стихійне лихо, бо завтра біда може прийти до тебе і сусід тобі допоможе. У цьому можна бачити відому частку, звичайно, ідеалізму, але, по-моєму, це самий що ні на є прагматизм.

«Вести ФМ»: Це з одного боку, а з іншого боку, наскільки я знаю, японці досить закриті. І щоб прийти до сусіда, як ви говорите, це треба бути мало не родичем цього сусіда, бо так прийти в будинок до японця — це вища ступінь поваги, пошани і так далі. Довірливості.

Молодяков: Безумовно. Але якраз саме злагодженість загальних колективних дій може бути без вторгнення у сферу чогось приватного. Загальна злагодженість дій дуже характеризує японців і зараз надходить дуже цікава інформація із зони лиха, де близько 430 тисяч перебувають у всяких тимчасових притулках, як там зав’язуються у абсолютно незнайомих людей дружні відносини між собою. Я, до речі, не виключаю, що таким чином в Японії з’явиться енна кількість нових сімей, тому що біда зближує.

Вести.ру