Тимошенко — Янукович , хто кого…

На екс-прем’єра України завели нову кримінальну справу…

На Україні розпочався черговий акт нудної вже п’єси про покарання «поганих» чиновників старого уряду. Щоб публіка не дуже позіхала і звернула хоч якусь увагу на «боротьбу з корупцією», на сцену вже вдруге виштовхали головну героїню цієї вистави — Юлію Тимошенко.

Нинішні українські керівники на чолі з Віктором Януковичем дуже не люблять колишню прем’єр-міністра. Вони чудово розуміють: якщо б на виборах 2010 року перемогла вона, то з великою ймовірністю новий 2011-й рік боси Партії регіонів зустрічали б на нарах — хто за вигаданими, а хто і за реальними звинуваченнями. Тим більше, що сама лідер «Батьківщини» неодноразово обіцяла влаштувати їм це.
Тому гаряче бажання регіоналів запроторити за грати саму Юлію Тимошенко і всю її команду цілком з’ясовно. Як з людської точки зору — «на-ка, викуси!», Так і з політичної — добре б прибрати подалі небезпечного конкурента. Однак просто так взяти і помістити її на нари вони не можуть — мільйони прихильників і світова громадськість категорично не зрозуміють посадити лідера БЮТ. У результаті новим українським владі доводиться підбиратися до своєї головної мети городами — через тиск на соратників і з залученням іноземних фахівців.
З десяток колег Тимошенко з кабінету міністрів вже сидять по київських СІЗО. За офіційною версією, їх трясуть за епізодами перевищення службових повноважень, розтрат і корупції. Неофіційно — вибивають компромат на колишню начальницю. Причому хочуть почути не просто «вкрала-продала», а що-небудь таке вбивче, щоб всі ахнули і зажадали її крові без суду та слідства. Це для внутрішнього споживання.
Для зовнішнього пішли іншим шляхом. Уряд України найняло іменитих американських юристів (з аудиторської компанії Trout Cacheris PLLC, юридичної фірми Akin Gump Strauss Hauer & Feld LLP і агентства розслідувань Kroll Inc), які за кілька місяців роботи розкрили «великий секрет»: у кабінеті міністрів Тимошенко крали! Юристи, звичайно, обмовилися, що до рішення суду всі залишаються невинними, але все вказує на те, що фінансова дисципліна не дуже дотримувалася.

Основних порушень американці знайшли три: нецільове використання коштів, отриманих від Японії по Кіотському протоколу, махінації з коштами Держрезерву, а також закупівлі різного медичного обладнання та матеріалів за завищеними цінами.

Власне, саме ці епізоди і лягли в основу звинувачень проти Тимошенко. З японськими грішми нічого путнього у прокуратури не вийшло. Хоча формально там не все було чисто (кошти замість програм з енергозбереження були спрямовані на виплату пенсій), в очах виборців лідер БЮТ залишилася на коні, а її опоненти — по вуха у багнюці. Вона переконала народ у тому, що жадібні олігархи-регіонали мстять їй за допомогу бідним пенсіонерам, яких вона вважала за краще чадящим заводам і фабрикам. Владі довелося пояснювати, що міжнародні угоди взагалі-то треба дотримуватися. Але їх уже і слухати ніхто не хотів, оскільки в голови всім в’їлося: «Юля — за пенсіонерів, а Янукович — за олігархів».
Крім того, гроші пізніше ніби, як знайшлися, тому «кіотські» звинувачення на адресу Тимошенко заглухли. Принаймні, на якийсь час.
Нові посадки її прихильників ніякої політичної чи хоча б медійної користі владі не принесли — народу стали нудні біди призабутих екс-чиновників. Сама ж лідер «Батьківщини» активно користувалася ситуацією, що склалася, щоб створити на Заході враження, ніби нова українська влада практикують масові політичні розправи. Знову неповороткі регіонали опинилися в положенні виправдовуються — тепер вже не перед власним народом, а перед Заходом.
Щоб захистити ніжні вуха європарламентарів і єврокомісарів від полум’яних промов Тимошенко, з неї взяли підписку про невиїзд і стали регулярно тягати на допити. Однак вона все одно продовжувала псувати кров регіоналам — навіть під дверима прокуратури роздавала їдкі інтерв’ю західним виданням.
Тут-то і виплив другий епізод, розкопаний американськими юристами: махінації із закупівлями медичного обладнання та матеріалів. Тимошенко нагадали, як її уряд у 2009 році купило тисячу автомобілів «Опель-Комбо» — ніби як для сільських фельдшерських пунктів. За версією слідства, ці машини для заявленої мети ніяк не годилися через малої місткості і прохідності. Зате за них було заплачено набагато більше реальної ціни, а використовувалися вони в ході передвиборної кампанії самої Тимошенко.
Лідер «Батьківщини» у відповідь на це заявила, що це у регіоналів такі машини не працюють, а от при її уряді «Опель-Комбо» чудово справлялися зі своїми завданнями. Крім того, вона вступила в заочну суперечку зі слідчими, доводячи, що машини дісталися країні майже задарма. На думку Тимошенко, регіонали намагаються знайти хоч якусь зачіпку, щоб посадити її за грати.
Виглядає це дійсно так: роздратування лідерів Партії регіонів зростає, а «пришити» своєї одвічної суперниці нічого серйозного у них не вдається. Звинувачення в «неправильній» покупку тисячі «Опелів» виглядає взагалі сміхотворно, особливо з огляду на минулі «подвиги» Тимошенко на газовому поприщі, де вона крутила мільярдами. Але в газові справи Януковичу і його команді лізти боязно — там скрізь інтереси «Газпрому», а з ним сваритися небезпечно. Тому доводиться боротися з Тимошенко тим, що є.
Довести до суду і в’язниці звинувачення в покупці тисячі автомобілів навряд чи вийде — надто вже вони сумнівні і несерйозні. Мабуть, Тимошенко будуть дотискати кількістю, а не якістю заведених проти неї справ. Кіотське і «автомобільне» — вже є. За ними напевно послідують розгляду по махінаціях в Держрезерві і витівок офшорних фірм, що крутилися біля бюджету країни.
В результаті Тимошенко може отримати термін «за сукупністю». Але термін цей, швидше за все, буде умовний — садити колишнього лідера «помаранчевої революції» і кандидата в президенти за покупку «неправильних» машин навіть регіонали не стануть. Зате непогашена судимість дозволить надовго виштовхнути Тимошенко з політики: обиратися до органів державної влади вона не зможе ще довго.
Для нинішньої влади України такий варіант, звичайно, не ідеальний, однак краще вже це, ніж зовсім нічого.
До початку парламентської передвиборної кампанії залишився всього один рік.

Лента.ру — Яковина Іван — 28.01.2011.