Сміття, як об’єкт дослідження.

Журнал Science оголосив імена переможців міжнародного науково-технічного конкурсу візуалізації. Серед них — лабораторія SENSEable City, яка функціонує в Массачусетському інституті технології (MIT). Приз лабораторії приніс проект TrashTrack («Стеження за сміттям»), метою якого було відстежити рух побутового сміття у двох великих американських містах — Нью-Йорку і Сіетлі.

Керівник лабораторії професор Карло Ратті (Carlo Ratti) описує свою роботу так: «Сміття — одна з найбільш актуальних проблем сьогодні — у прямому сенсі і як відображення наших звичок і поведінки. Мета нашого проекту — опис процесу утилізації побутових предметів, а також виявлення потенційних недоліків у сучасному ресайклінгу та системі санітарії ».

Проект зібрав добровольців, які погодилися розміщувати на сміття електронні позначки. Ці мітки представляли собою передавачі сигналу, які за допомогою тріангуляції дають можливість відстежувати місце розташування сміття в просторі.
Перше покоління міток було засновано по стільниковій технології GSM. Тріангуляція здійснювалася порівнянням сили сигналу на найближчих приймаючих вишках стільникового зв’язку. Цей спосіб відомий як CellID. Він не дає таке точне положення мітки в просторі, як GPS, але хороший тим, що працює в будівлях та інших екранованих місцях, так як не вимагає відкритого простору у напрямку нагору.
Друге покоління датчиків використовувало комбіновану технологію GPS і CDMA, засновану на застосуванні стільникових веж в системі Qualcomm inGeo. У поєднанні з мережами стільникового зв’язку компанії Sprint це забезпечило надійні і точні координати. У майбутньому мітки будуть поєднувати в собі пристрої мереж CDMA / GSM / UMTS, що дозволить відслідковувати предмети не тільки в США, але і за кордоном.
Мітки оснащені датчиком руху. Коли предмет з такою міткою знаходиться у спокої, мітка неактивна. Вона включається і транслює сигнал раз на кілька годин. Якщо предмет з міткою приходить в рух, вона включається і починає транслювати сигнал. Частота включення мітки залежить від положення і від наявності веж стільникового зв’язку неподалік. Все це дозволяє економити заряд батареї в пристрої і забезпечувати таким чином тривале стеження за предметом. Кожна мітка передає унікальний сигнал. Усього їх було використано близько 500 у Нью-Йорку і Сіетлі.
Проект почав працювати у вересні 2009-го року. Результати доступні широкій аудиторії в Лізі архітектури в Нью-Йорку і Публічній бібліотеці в Сіетлі.
Розроблена технологія дозволила відстежити шляхи утилізації сміття у двох великих містах. Зібрані дані дають можливість підрахувати, у що обходиться утилізація, і як її можна оптимізувати.
Крім того, ця технологія легко застосовна і в інших областях, де потрібно відстеження предметів без джерела живлення в просторі. Можна з доброю часткою ймовірності припустити, що ця та подібні їй технології будуть поширюватися. Вони незамінні для проектів, подібних «Інтернету речей», які ставлять за мету врахувати всі створені людиною фізичні предмети.
Дмитро Крилов, PhD, незалежний експерт з інноваційних технологій.
Голос Америки