Росія, Україна і «єгипетський сценарій».

єгипетський сценарійНа думку українських політологів, можливість повторення «єгипетського сценарію» в Росії та України вкрай мала. Однак імовірність цього все-таки існує.

Українські політологи, які зібралися на прес-конференцію в київському представництві РІА «Новини», обговорили можливість повторення «єгипетського сценарію» в республіках колишнього Радянського Союзу. Вони не змогли дати однозначну відповідь на питання «чи призведе погіршення соціальної обстановки в країнах СНД до вуличних протестів?». Політичні експерти кажуть, що пострадянські країни, кожна по-своєму, схильна до прояву народного гніву.

Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала назвав Російській службі «Голосу Америки» кілька причин, які не дозволять провести вуличні протести в Росії чи України по північноафриканських сценарієм. Порівнюючи дві держави він відзначає більш ефективну соціальну роботу російської влади: «У Росії досить ретельно продумана, як я її називаю, ідея« агресивного патріотизму ». За рахунок зовнішньоекономічної та інформаційної експансії, Росія, маючи енергетичні ресурси, піднімає соціальний рівень своїх громадян. І це є компенсатором народних протестів. Лише коли він дасть збій — в Росії може повторитися «єгипетський сценарій».

Ще не доводиться говорити про те, що українці чи росіяни готові до вуличних протестів проти політичної еліти. Зате, на думку політологів, схожа ситуація може виникнути в країнах Центральної Азії.

Україна

Віталій Бала говорить, що протягом десятків років влада Єгипту і Тунісу не надавали великого значення модернізації та інновації суспільства, що призвело до вуличних повстань. За словами Віталія Бали, високі рівні розвитку суспільства в Україні та Росії могли б стати природними буфером і захистом від соціальних народних потрясінь.

«Влада в Україні слабкіше, ніж у Росії. У неї немає можливості компенсувати соціальними перемогами обмеження, які відбуваються в галузі прав і свобод. Тим більше, Україні прискорюється на цьому шляху. Росія за Володимира Путіна шлях обмеження прав і свобод пройшла за шість-вісім років, — ми за один рік », — вважає Віталій Бала.

Він розповідає про те, що єгипетські події мають сильний інформаційний вплив на українське суспільство. В Інтернеті вже не рідкісні висловлювання українців про те, що, якщо влада і далі буде з ними «таке витворяти», то вони влаштують їй «другий Єгипет».

Без натяку на схожість.

Керівник Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський вважає безглуздим питання про те, наскільки близькі або далекі Росія і Україна від сьогоднішньої ситуації в Північній Африці.

«Ми однаково далекі від того, що відбувається в цих країнах, — сказав Михайло Погребинський Російській службі « Голосу Америки ».-« Якщо говорити в якихось відносних формах, то там, де менше довіри до влади — там більше шансів для будь- то масового протесту ». Михайло Погребинський нагадує дані опитувань, згідно з якими нині в Росії рівень довіри до влади вище 50 відсотків, а в Україні — нижче 40%.

Михайло Погребинський зазначає, що проблеми українського суспільства кардинально відрізняються від російських. І, ймовірно, тому народне невдоволення у різних країнах не може мати однакові причини і форми вираження.

«У Росії є велика проблема з самоідентифікацією. Росіяни вважають себе скривдженими в російській державі. Але, по-моєму, керівництво країни контролює ситуацію досить впевнено. У нас своя проблема: є зростання підтримки радикальних націоналістів на тлі корумпованої влади і опозиції », — вважає Михайло Погребинський.

Майбутнє Росії та України.

Від того, хто стане господарем у Кремлі після 2012 року, залежить вірогідність реалізації «єгипетського сценарію» для Росії. До такого висновку схиляється директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов: «Якщо переможе Дмитро Медведєв, піде сценарій революції, а якщо переможе Володимир Путін — ситуація може виглядати менш оптимістичною», — заявив він Російській службі «Голосу Америки».

Разом з тим, політолог не бачить підстав говорити про те, що для України можливе соціальне потрясіння за єгипетським зразком. «Країна пережила подібні події у 2004 році — це була« помаранчева революція ». Ми пройшли це по-своєму, зі своїми витратами, зі своїми досягненнями. Але цей етап ми проїхали. І більше того, кожна країна, ще повинна заслужити «кольорову революцію». Тому це був спокійний, хоча не без скандалів, але мирний перехід влади з одних рук в інші », — зазначає Вадим Карасьов.

Він нагадує про те, що якими б не були сьогодні результати першого року президентства Віктора Януковича, в країні немає втоми від нової влади: «У країні в наявності втома від опозиції», — підкреслює Вадим Карасьов.

У той час протести в Єгипті він називає не революцією, а «бунтом» і «стихійними діями низів»: «Ці події, які ми бачимо, говорять нам про те, що арабський світ закінчує своє 20 століття і вступає в 21-й, не календарний, а політичний », — резюмує Вадим Карасьов.

Західна Україна.

За даними одного з останніх опитувань громадської думки, на Західній Україні зріють нові протестні настрої. Третина опитаних львів’ян вважають, що незабаром може з’явитися новий «майдан». Це опитування було проведено у грудні 2010 року соціологічною групою «Рейтинг», до початку подій в Тунісі та Єгипті.

Експерт Ігор Балинський, коментуючи «Німецькій хвилі» результати опитування, сказав, що такий високий відсоток протестних настроїв — реакція жителів західних регіонів на узагальнений комплекс втрат і розчарувань.

«Це своєрідна форма пасивного протесту. Це швидше декларація намірів, інформаційна загроза владі і не більше того », — говорить Ігор Балинський. Свою позицію він пояснює тим, що українці легко приймають участь в акціях протесту, але за відсутності належної організації і фінансування ці протести швидко затихають.

Голос Америки — Тарас Бурнос | Київ