Обмундирування майбутнього — це життя солдата.

Американські вчені працюють над створенням «обмундирування майбутнього» Американські вчені працюють над створенням «обмундирування майбутнього» — це надлегкий «комбінезон», який не тільки захищає від вологи, вибухів і куль, а також контролює стан і здоров’я солдата і допомагає орієнтуватися на місцевості. Цими розробками займається Інститут солдатських нанотехнологій при Массачусетському технологічному інституті (МІТ).
При цьому інституті, який, до речі, є одним з провідних науково-дослідних інститутів світу, з 2002 р. функціонує Інститут солдатських нанотехнологій. Цей інститут був організований завдяки п’ятирічним контрактом між науково-дослідним управлінням збройних сил США і МІТ. Сума цього контракту становила $ 50 мільйонів. Після того, як проект визнали успішним, контракт був продовжений ще на 5 років. Мета роботи інституту — впровадження та розвиток нанотехнологій в забезпечення армії, для того щоб при веденні військових дій кардинально знизити кількість жертв серед солдатів. Кінцева ж мета — створення нової «армії XXI століття». У цієї армії буде високотехнологічний спецодяг, який поєднує в собі комфортність у використанні, легкість і високу функціональність. Все це має куленепробивний комбінезон, який відстежує стан здоров’я, полегшує біль при пошкодженні і миттєво реагує на дію біологічних і хімічних реагентів.

Зараз нам вся ця картина здається фантастичною, але в майбутньому використання нанотехнологій може зробити її реально. Таке обладнання змогло б захистити солдатів від загроз навколишнього середовища і від ворожої зброї, а ще вчасно виявляло б природні хвороби. Як вважають фахівці інституту, нанотехлогіі — самий вірний підхід при створенні «обмундирування майбутнього». У самій їх ідеї закладена мініатюризація обладнання, для зниження його ваги. Приміром, уже сьогодні великий радіопередавач, який носять на ремені через плече, замінюють «біркою», яка за розміром не більше гудзики на комірі. Традиційну непромокальну плащ-палатку можна замінити надтонким перманентним покриттям, яке наносять не тільки на одяг, а також і на будь-які речі солдата. Крім цього, наносвіт живе за своїми законами, які відрізняються від принципів макросвіту, тому в його умовах можуть з’явитися пристрої та матеріали з дуже незвичайними властивостями.

Зараз в інституті ведеться дослідження у п’яти напрямках. Перше — створення дуже легких багатофункціональних наноматеріалів і нановолокон. Друге — медзабезпечення в обмундируванні. Третє — захист від вибухів. Четверте — розробка методів захисту від біологічної та хімічної зброї. І, нарешті, п’яте — входження наносистем в єдину систему захисту.

Отже, в першому напрямку, за допомогою наношарів вчені намагаються модифікувати поверхню звичайних матеріалів, при цьому, не збільшуючи вагу самої тканини. Такі шари роблять тканину більш стійкою перед загрозою агресивного зовнішнього середовища. Дослідники також намагаються впровадити в поверхню нанорозмірні частинки напівпровідників (квантові точки), які залежать від складу, морфології і розміру. Використання цих точок відкриє можливість створення надлегких детекторів світла, пристроїв зберігання інформації і світловипромінювач. Інтегрований нано спецодяг солдата в єдину систему, допоможе йому набагато краще орієнтуватися в невідомій місцевості. Більш того, квантові точки діють як сенсори, для розпізнання складу середовища. Це дуже важливо для солдата, тому що допомагає виявити біологічну та хімічну зброю. Такі цілі має дослідження вуглецевих нано трубок та створення мультифункціональних наноматеріалів з певними властивостями.

Другий напрямок — введення в обмундируванні пристроїв, які постійно контролюють стан здоров’я солдата, а ще вдосконалюють методи польової медицини. У цьому можуть допомогти полімерні матеріали, які мають змінну гнучкість. Вони можуть стати — при пошкодженнях шиї або голови — обмежувачем руху, а при переломах — шиною.

Подальший же розвиток цих технологій — створення автоматичної системи лікування і розвиток методів оперативної діагностики, які є небезпечними для життя станів. Для нанесення на рани лікарських препаратів розробляються спеціальні волокна, які містять протизапальні і бактерицидні речовини. Ці речовини при необхідності виділяються максимально оперативно, навіть в умовах бою. Наступним кроком удосконалення буде впровадження тонких плівок білків, які будуть загоювати тканини і стимулювати зростання. Методи розробки таких засобів — це об’єднання дизайну наностуктурних матеріалів, генної інженерії, біоінформатики. Крім цього, в проект входить удосконалення методів посттравматичного відновлення, а точніше, нанодоставку ліків в мозок, солдатам, що перенесли черепно-мозкову травму.

Враховуючи дуже високу смертність від вибухів, яка характерна для сучасних війн, інститут займається вивченням, як впливають осколкові поранення і вибухи на мозок, і інші тканини людини. А ще вчені розробляють матеріали, які здатні захистити організм від небезпечних наслідків. Також вчені інституту вдосконалюють методи детектування небезпечних біологічних і хімічних агентів у навколишньому середовищі, а ще вивчає методи захисту організму від такого впливу.

За матеріалами http://topwar.ru