Нерухомість 2010 — 2011 гірше нікуди…

Источник картинки  gorodkiev.com.uaНерухомість 2010 — гірше нікуди, нерухомість 2011 -?

2010-й рік можна назвати найгіршим для рику нерухомості України, крім хіба що початок 90-х років минулого століття. З початком останнього світового економічного кризи падіння відзначалося у всіх галузях, однак фондовий ринок вже відіграв велику частину свого кризового зниження, ліквідність банківської системи наближається до докризових позначок, сировинні та товарні ринки в своїй більшості демонструють впевнене зростання цін. У той же час на «фронті нерухомості» фактично без змін — тиша.
У 2010-му були обіцянки, зокрема відновлення іпотеки — не збулося, обмежилося лише невеликим зниженням ставок, споруди соціального житла по $ 400 — $ 600 за кв.м, — і хто його бачив?

Попит на нерухомість практично відсутня. Чому? При постійному зростанні цін на продукти та послуги абсолютна більшість українців не мають навіть примарних сподівань на розширення житлоплощі, не кажучи вже про купівлю «з нуля».

Що зроблено державою для зміни поточної ситуації, і здатного покращити становище в 2011 році? Ситуація досить дивна — більша частина заходів у сфері нерухомості спрямована не на підняття ринку, а на чергове поповнення бюджету.

Впровадження механізмів протидії легалізації коштів, нажитих злочинним шляхом і податок на нерухомість, який буде діяти в 2011 році. Легалізація і ускладнення у сфері роботи ріелтерів навряд чи пожвавлять продажу доступного житла. Податок на нерухомість виглядає щонайменше дивним — тотальна зрівнялівка, замість розбиття нерухомості за цінами на неї і площами забудови.

Для ринку вторинної нерухомості не зроблено фактично нічого. Трохи краще картина з новобудовою. Свіжоприйнятий закон Закон України Про регулювання містобудівної діяльності повинен пожвавити будівництва в інвестиційно привабливих районах, проте до закону є ряд претензій з контролю, що вилились в ветування президентом.

Позитивним моментом у будівництві залишається підготовка до ЄВРО — 2012, автоматично тягне за великими проектами інфраструктури і більш дрібні будівництва.

У 2011-му році багатьом варіантам житлової нерухомості падати далі просто нікуди — вартість будинків у передмісті вже досягла позначки своєю собівартістю. У сегменті комерційної нерухомості ситуація набагато краще, ціни на торгові площі та склади почали показувати зростання.

У секторі комерційної оренди все набагато гірше, вакантність оренди офісних приміщень все ще спостерігається на рівні, близькому до 20-25%. Багато невеликих приватних підприємств так і не оговталися від удару 2009 року.

Первинного ринку в 2011-му році світить у кращому разі завершення вимушених довгобудів, знову ж таки не факт що завершені квадратні метри будуть продані. Залишається позаздрити будівельникам Китаю та Венесуели, де забудова ведеться в масштабі цілих кварталів.

Витягнути з ями ринок нерухомості може по-перше загальне підвищення рівня життя населення України, що малоймовірно, по-друге посилення іпотечного кредитування і можливо валютні іпотечні кредити.