WikiLeaks: 13 цитат про Росію.

У матеріалах, опублікованих сайтом WikiLeaks, міститься значна кількість згадок про Росію. Наступний нижче текст є дайджестом цитат про Росію в останніх публікаціях американських газет The New York Times і The Washington Times, британської The Guardian і німецького журналу «Шпігель», що використали матеріали WikiLeaks. Ми попереджаємо, що точність цих повідомлень і оцінок підтвердити неможливо.

1. Російські мафіозні структури контролюють постачання газу Україні. Ця інформація дана з посиланням на тодішнього прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко, яка заявила, що криміналітет, а точніше, структури Семена Могилевича, стоять за компанією RosUkrEnergo. Могилевич — один з десяти злочинців, арешт яких входить до числа першочергових пріоритетів ФБР США. Як відомо, в 2008 році Могилевич був заарештований в Росії, проте в 2009 році звільнений.
2. Росія приховувала найважливішу інформацію про генерала Ратко Младіча, колишнього начальника штабу армії Республіки Сербської, який звинувачується у скоєнні військових злочинів та геноциді. У 2009 році американському дипломату повідомив про це високопоставлений сербський чиновник. За словами цього джерела, численні запити Сербії щодо місцезнаходження Младича ігнорувалися Москвою. За непідтвердженими даними, Радич може переховуватися в Сербії чи Росії.
3. Президент Таджикистану Емомалі Рахмон вважає, що Росія чинить постійний тиск на республіку, щоб «зменшити західну присутність». Рахмон також повідомив, що російські спецслужби намагалися організувати змову, метою якої було його відсторонення від влади. Саме з цієї причини, за версією WikiLeaks, Рахмон відмовився від допомоги російських прикордонників.
Президент Таджикистану також зазначив, що російські прикордонники «більш активно займалися забезпеченням наркотрафіку, ніж боротьбою з ним». Емомалі Рахмон також висловив невдоволення діяльністю російських військових радників, які «не робили нічого, щоб зміцнити збройні сили Таджикистану», оскільки «хотіли бачити нас слабкими».
4. Незабаром після вбивства Олександра Литвиненка в Лондоні в 2006 році російські офіційні особи повідомили, що спецслужби Росії стежили за передбачуваними отруйниками Литвиненка, проте не зробили нічого, щоб запобігти вбивству, оскільки порахували, що за потенційними злочинцями стежать британці. Ця заява була сприйнята британцями як спроба замаскувати реальну роль, яку відіграли російські спецслужби у справі Литвиненка.
У іншому повідомленні наводяться слова високопоставленого французького чиновника, який вказав, що вбивство Литвиненка — справа рук «ворожих елементів» у лавах російських спецслужб. У свою чергу, згідно з цими матеріалами, американські дипломати висловлювали сумніви в тому, що Володимир Путін не був у курсі подій, що призвели до вбивства Литвиненка.
5. У 2008 році російський генерал у відставці намагався продати уран в Португалії. Як доказ він демонстрував фотографії. Ця інформація була отримана посольством США від інформатора. У матеріалах WikiLeaks не виявлено даних про те, чим завершилася ця історія.
6. Після розпаду СРСР неназвані посередники в Москві запропонували Єгипту придбати ядерні матеріали, послуги вчених-ядерників і навіть готове ядерну зброю, однак Каїр відмовився зробити цю операцію.
7. Концерн «Газпром» — «неефективний, політично мотивований і корумпований». Його головні цілі лежать у сфері політики, а не бізнесу. При цьому «Газпром» на перше місце ставить виконання різних соціальних програм, а не збільшення капіталізації компанії і розширення контролю над світовим ринком природного газу. Згідно з матеріалами WikiLeaks, представник «Газпрому» назвав свою організацію «соціалістичним монополістом, зацікавленим у доходах за рахунок ренти».
За оцінками американських дипломатів, які наводить WikiLeaks, «Газпром» зазнає серйозних і, судячи з усього, довготривалих проблем. Згідно з цією інформацією, головна проблема «Газпрому» полягає в тому, що це «не конкурентоспроможна глобальна компанія», а спадкоємець радянського міністерства, що продовжує «діяти в цьому стилі».
8. У Росії практикується жорстоке поводження з ув’язненими, а російська пенітенціарна система «бездушна і корумпована».
9. Рішення Росії не поставляти зенітно-ракетні комплекси С-300 Ірану стало результатом секретної угоди з Ізраїлем, який пообіцяв продати Москві сучасні безпілотні літальні апарати.
10. Президент Азербайджану Ільхам Алієв повідомив американському дипломату, що президент РФ Дмитро Медведєв, хоча і є «сучасним інтелектуалом нового покоління», тим не менш, оточений людьми, яких не в змозі контролювати. За даними WikiLeaks, «багато високопоставлених чиновників не вважають Медведєва лідером». Крім того, помітні ознаки серйозної конфронтації між командами Медвєдєва і Володимира Путіна.
11. У ході зустрічі з міністром закордонних справ Естонії Урмасом Паетом президент Білорусі Олександр Лукашенко досить критично відгукувався про Росію. Зокрема, невдоволення Лукашенко викликало будівництво трубопроводу «Північний потік». Лукашенко заявив, що Москва пропонувала йому визнати незалежність Абхазії та Південної Осетії в обмін на поставки газу за пільговою ціною. Він також вказав, що війна з Грузією була підготовлена і спровокована Росією.
12. Американські дипломати вважають нещодавно завершений процес у справі Михайла Ходорковського і Платона Лебедєва не більше ніж фарсом. Цей процес показує, що Кремль створив «цинічну систему, де можливо безкарно знищувати політичних супротивників». При цьому «більшість росіян упевнені в тому, що процес Ходорковського-Лебедєва має політичне підгрунтя, однак їх це не турбує». У матеріалах WikiLeaks також вказується, що російські «правозахисники намагаються вести боротьбу зі всеподавляющою апатією і цинізмом суспільства».
13. У 2006 році, незадовго до своєї смерті, журналіст Ганна Політковська повідомляла американським дипломатам про те, що «вона може бути убита в будь-який час». Вона також скаржилася, що постійно отримувала погрози, джерелами більшої частини яких були «люди Кадирова» і співробітники російських силових структур.
Голос Америки