Страшна Повінь у Австралії.

Північний схід Австралії готується бути змитим в море .

Жителі австралійського штату Квінсленд в останні кілька тижнів не знають спокою: тропічні зливи, що обрушилися на північно-схід країни, загрожують обернутися самим страшним повінню за останні півстоліття. Очевидці того, що відбувається в Квінсленді, називають побачене не інакше як «цунамі далеко від моря».

На північному сході Австралії з листопада по лютий кожен рік триває сезон дощів, тому локальні повені там не така вже й рідкість. Вже в грудні 2010 року з Квінсленда стали приходити новини про підтоплення окремих містечок, про евакуацію жителів деяких районів і випадки смерті необережних місцевих жителів.

Однак на початку січня ситуація різко погіршилася: дощі стали лити з такою силою, що в Брісбені (столиці штату) і його околицях стали побоюватися повторення подій 1974 року. Тоді найсильніша повінь стала причиною загибелі 14 людей і принесло збитків на сотні мільйонів доларів в тодішніх цінах (мільярди в нинішніх).

11 січня стало ясно, що боялися не марно. Місто Тувумба, розташоване в 127 кілометрах на схід від прибережного Брісбена, затопило практично повністю. На кадрах, переданих в ефірі BBC News з місця подій, видно, як наступаюча суцільним фронтом вода несе різноманітний сміття, зламані дерева, а також численні автомобілі, літаки й цілі будинки.

При цьому багатьом жителям нещасного міста не залишилося нічого кращого, як чекати виручки на дахах уцілілих будівель. Звідти рятувальники все ще евакуюють людей за допомогою вертольотів. Вибратися з міста самостійно шансів у його жителів практично немає: глибина бурхливого брудно-коричневого моря помітно більше трьох метрів.

Про суму збитків, завданих місту і його околицях, поки сказати можна одне: вони будуть величезні. Але гірше інше: владі вже відомо про десять загиблих і сімдесяти зниклих без вісті. При цьому всі чудово розуміють, що надій знайти зниклих живими майже немає.

Однак ситуація може ще погіршитися. Справа в тому, що під загрозою опинилася столиця Квінсленда. Брісбен — третій за кількістю мешканців місто Австралії — знаходиться на дні своєрідної напівчаші: з трьох сторін його оточують гори, з четвертої — море. Крім того, через нього протікає однойменна річка, рівень якої всі останні дні швидко росте і не збирається зупинятися.

Неприємностей може додати та обставина, що дамба, побудована на річці Брісбен після повені 1974 року, вже не справляється з обсягами накопиченої води, тому на ній доведеться відкривати шлюзи. Це загрожує ще більшим підвищенням рівня річки.

У цих умовах влада вирішила не чекати повторення ситуації в Тувумба і оголосили, що городянам на час краще б перебратися в більш сухе місце. Ці новини викликали в Брісбені легку паніку: десятки тисяч людей одночасно зірвалися з місця, внаслідок чого на виїзді з міста утворилися величезні затори. Решта жителів змели з прилавків супермаркетів всю їжу і товари першої необхідності.

На вулицях і набережних столиці Квінсленда обивателів змінили співробітники екстрених служб, які поспіхом укріплюють береги мішками з піском в надії не допустити надто вже сильного затоплення. Уряд штату попросило земляків кріпитися і не піддаватися паніці. Людям також нагадали про необхідність допомагати один одному і не кидати в біді слабких і безпомічних співгромадян.

Тим часом для біженців вже відкривають евакуаційні центри, де вони зможуть поїсти, відпочити і прийняти душ. Австралійський Червоний хрест заявив про готовність прийняти тисячу чоловік. Для тих, хто опинився в біді, почала працювати гаряча телефонна лінія.

Однак незважаючи на всі ці приготування, плани евакуації, і метеорологів, і владу — як місцеву, так і федеральну- закликали людей як можна більш серйозно поставитися до настання стихії і постаратися вести себе холоднокровно і витримано.

Чи допоможуть ці вмовляння пережити повінь без нових жертв, стане ясно в найближчі два дні, коли, як очікується, рівень води в річках Квінсленда досягне максимальних значень.

За даними місцевої поліції на 12.01.11, в штаті Квінсленд зниклими без вісті в результаті повені вважаються понад 90 осіб, повідомляє інтернет-видання News.com.au. За попередніми даними, загинули не менше десяти жителів штату.

Передбачається, що від повені постраждають не менше 40 тисяч чоловік. У трьох сховищах, відкритих в Брісбені за останні дні, зможуть сховатися близько 6500 чоловік. Решту місцеві власті закликали переселитися до родичів або друзів.

Очікується, що понад 100 тисяч споживачів залишаться без електрики через заплановані відключень у зв’язку із загрозою затоплення підстанцій. До ранку середи за місцевим часом близько 50 тисяч людей вже залишалися без світла. Очевидці повідомляють про брак продовольства в магазинах.

Як повідомлялося, повінь на сході Австралії в кінці 2010 — початку 2011 року стало найбільшим за останні 120 років. Інформація про прибуваючого воді і можливе затоплення викликала паніку в Брісбені, в якому в 1974 році також сталася руйнівна повінь. Багато жителів поспішили покинути свої будинки і виїхати в безпечне місце. За прогнозами метеорологів, проливні дощі не ослабнуть у регіоні щонайменше до п’ятниці.

Джерело: Лента.ру