США нададуть фінансову допомогу Україні.

У 2011 році Сполучені Штати виділять Україні 124,4 мільйона доларів на розвиток демократії, безпеки і на освітні програми. Про це йдеться на сайті програм державної підтримки з боку США іншим країнам світу.

Допомога США в СНД і в світі.

Нинішня фінансова допомога для України
— найбільша в порівнянні з кількома попередніми роками і найбільша серед сум, що виділяються США в 2011 країнам колишнього Радянського Союзу.

З 124 400 000 доларів США 44,6 мільйона підуть на програми підтримки миру і безпеки в Україні, 28,8 — на підтримку демократії, прав і свобод людини, 24 мільйони — на програми здоров’я, 25,1 мільйона — на економічний розвиток. 1,3 мільйона доларів буде виділено на гуманітарну допомогу і 600 тисяч — на освіту.

Грузія в поточному році отримає 90,1 мільйонів доларів США, Росія — 68,7 мільйонів, Вірменія — 45,2 мільйонів, Молдова — 22,7, Білорусь — 14 мільйонів доларів США.

Найбільші суми у 2011 заплановані на допомогу Афганістану — 3,9 мільярда доларів США, Пакистану — 3 млрд, Єгипту — 1,5 млрд, Іраку — 729 млн і Йорданії — 682 млн.
Загальний розмір фінансової допомоги, ініційованої Держдепартаментом Сполучених Штатів та USAID різним країнах світу, в поточному році складе більше 58 млрд доларів, що складе приблизно один відсоток федерального бюджету.

Гроші, критика, демократія.

На думку наукового директора Інституту євроатлантичного співробітництва Олександра Сушка, Україна завжди займала значимі позиції серед країн, які отримували американські гроші для розвитку демократії, безпеки і суспільних процесів у країні.

«Був час, коли Україна була в трійці головних реципієнтів США, — говорить Олександр Сушко Російській службі« Голосу Америки ». — На першій сходинці тоді перебував Єгипет — країна з не дуже розвинутими демократичними традиціями (у 2011 Єгипет може розраховувати на допомогу зі США для розвитку громадянського суспільства, освіти і демократії в розмірі 1558 млн доларів — Т.Б.). Однак необхідно розуміти, що будь-яка допомога в рамках державних програм зовсім не означає того, що Сполучені Штати закривають очі на політику уряду країни-одержувача. Виділення коштів — це спроба підкоригувати цю політику ».

Аналітик Олександр Сушко вважає, що в державах з нерозвиненою системою демократії завжди є чимало спокус не за призначенням використовувати гроші уряду США.

«Існує чимало критичних зауважень про те, як використовуються ці кошти», — говорить він, не наводячи приклади.

Український правозахисник Володимир Чемерис схильний у чомусь підтримати критику Олександра Сушка на адресу одержувачів фінансів. У своєму коментарі Російській службі «Голосу Америки» він використовує слова «корупція», «зловживання», «зло», якими характеризує ефективність використання коштів українським державним та громадським сектором.

«Я знаю, що раніше Сполучені Штати за однією з програм виділяли гроші на протидію корупції в Україну. Парадокс цієї ситуації, на мою думку, полягав у тому, що процес розподілу фінансів в республіці на боротьбу з цим злом сміливо тоді можна було називати корупцією », — підкреслює Володимир Чемерис.

Він говорить, що ця історія була давно, але ніхто не може гарантувати прозорості використання американських коштів у 2011 році.

«Якщо вони будуть видаватися уряду України, то говорити про те, що гроші підуть на підтримку демократії, надзвичайно складно! Якщо ж ці кошти спрямують для допомоги неурядовим та громадським організаціям цивільним, то можу сказати, що вони не будуть зайвими », — заявляє правозахисник.

Правда, в ситуації, що склалася, українські правозахисники і громадські діячі, на думку Володимира Чемериса, звикли більше покладатися на свої сили і не розраховувати на підтримку ззовні. Як приклад він наводить торішні акції протесту студентів і дрібних підприємців, які змусили владу дати задній хід і виконати частину вимог. Хороші результати вдалося досягти при мінімальних витратах, завдяки самоорганізації та ініціативи простих громадян та молоді, говорить Чемерис.

Українські реалії.

Негативні оцінки розвитку демократії, свободи слова, економічних свобод з боку Freedom House, Heritage Foundation і Democracy Index у 2010 році є оцінкою стану України на сучасному етапі. На думку директора Центру розвитку суспільства Ігоря Харченка, немає суперечності в тому, що, з одного боку, звучить критика українських реалій, а з іншого — Вашингтон і далі надає фінансову допомогу Києву.

«Реформи законодавства і суспільства змінюють життя країни на десятки і десятки років вперед. Інституційні зміни — це період складної роботи. Якщо б виділення цих щорічних коштів залежало від політичних заяв, то українська влада, у свою чергу, також могла теж робити щось. Завжди був би привід сказати: ви не даєте нам гроші, а ми не будемо розвивати демократію », — говорить Ігор Харченко Російській службі « Голосу Америки ».

У разі необхідності, на його думку, у Сполучених Штатів достатньо інших механізмів і важелів тиску на ситуацію в Україні або іншої країни світу, при цьому не позбавляючи їх допомоги для розвитку демократії.

«Якщо б США хотіли радикально вплинути на ситуацію в України, то у них було б багато економічних методів і важелів, якими можна було це зробити. Українська влада демонструє свою вразливість в тому, що віддає перевагу розвитку економіки, не рахуючи великим пріоритетом розвиток демократичних процесів у суспільстві », — стверджує Ігор Харченко.

Голос Америки