Продовження Чужих чи Прометей!

Перший "Чужий" вийшов в прокат в 1979 роціЧужий серед своїх — Рідлі Скотт відмовився від ідеї зняти пріквел до «Чужого».

У 2009 році стало відомо про те, що серія фільмів про інопланетних монстрів, відомих глядачам як Чужі, буде продовжена. До чотирьох раніше, що вийшли картинам додасться п’ята. Трохи пізніше з’явилася інформація про те, що фільм стане приквелом і його події розгортатимуться за 30 років до того, як Елен Ріплі, героїня оригінальної стрічки, вперше зіткнулася зі смертоносним організмом на борту космічного корабля «Ностромо». Правда, потім ідея пережила ряд трансформацій.

Нагадаємо, що перший «Чужий» вийшов в прокат в 1979 році. Режисером фільму був Рідлі Скотт. Картина стала одним з лідерів року зі зборів. Багато в чому це заслуга швейцарського художника Ганса Рудольфа Гігера, що придумав дійсно унікальних монстрів. Чужі — безокі створіння з двома щелепами, що паразитують на інших організмах. У них є одночасно риси і знайомих людині істот (наприклад, комах), і сюрреалістичні деталі, які роблять їх незрозумілими, чужорідними і від цього ще більш страшними.

Ще одне безумовне достоїнство фільму Скотта — запам’ятовується головна героїня Еллен Ріплі. 30 років тому персонажі-жінки у фантастичних фільмах були досить одноманітні. Майже всі вони потребували в порятунку від інопланетян або яких-небудь інших злісних сил. Ріплі ж сама, що називається, кує свою долю. Вона не тільки рятується самотужки, але ще й поривається допомагати іншим (правда, в оригінальному «Чужому» вона зуміла винести з корабля «Ностромо» тільки кішку). При цьому Ріплі бореться не тільки з небезпечною твариною, а й зі злісною корпорацією, яка має намір доставити на Землю інопланетянина навіть ціною життя своїх співробітників. Роль Еллен дісталася актрисі Сігурні Уівер і до цих пір залишається однією з її найвідоміших робіт у кіно.

Перший сіквел до «Чужого» вийшов на екрани в 1986 році. Картина режисера Джеймса Кемерона називалася «Чужі» і була вже скоріше не космічним трилером, а бойовиком — втім, вельми вдалим. Далі за франшизу бралися Девід Фінчер («Чужий 3», 1992 рік) і Жан-П’єр Жене («Чужий 4: Воскресіння», 1997 рік). У першого фільм вийшов спірним, у другого — швидше невдалим. XXI століття приготував для Чужих ще більш важкі випробування — їм довелося воювати з іншого смертоносної расою кінопланетян, Хижаками. Мова йде про фільми «Чужий проти Хижака» і «Чужі проти Хижака: Реквієм» (2004 і 2007 рік відповідно). Сайт BoxOfficeMojo повідомляє, що збори обох картин були задовільними, але відгуки більшості критиків і глядачів були негативними. Що, в принципі, зрозуміло: у фільмах не залишилося ні Еллен Ріплі, ні атмосфери оригінальних картин Кемерона і Скотта.

З урахуванням усього вищесказаного перше повідомлення про нового «Чужого» сприймалося насторожено. Всі подальші новини про фільм викликали по черзі то радість, то подив. Спочатку стало відомо, що режисером картини стане творець оригінальної стрічки Рідлі Скотт — відмінно. Потім Скотт заявив, що планує зробити відразу два пріквела — питається, навіщо? Крім того, режисер ухвалив рішення зняти обидві картини в 3D. Принаймні, він не планував конвертувати їх в стереоскопічний формат на етапі пост-продакшн, і на тому спасибі. Потім робота над фільмами ніби як застопорилася. Пояснювалося це тим, що Скотт ніби як виявив бажання запросити на одну з головних ролей Леонардо ді Капріо, але актор виявився зайнятий. В кінці грудня 2010 з’явилося повідомлення про участь у проекті Ганса Гігера — знову хороша новина, принаймні, для шанувальників оригінального «Чужого».

У середині січня 2011 Рідлі Скотт нарешті зібрався з думками і заявив, що пріквел до «Чужому» найближчим часом взагалі знімати не має наміру. Той науково-фантастичний фільм, над яким він працює в даний час, стане самостійним проектом. «Так, ми використовували ‘Чужого’ в якості відправної точки, але з часом ідея еволюціонувала. Фільм стане оригінальною історією, яка розгортається в новому всесвіту», — заявив Скотт. Можна припустити, що така трансформація відбулася не без допомоги сценариста Деймона Лінделофома. Раніше він працював над сюжетом серіалу «Залишитися в живих», так що різного роду сюрпризи — цілком у його дусі. Сам Лінделоф вважає, що в сучасному кінематографі і так занадто багато сіквелів, приквелів та римейків, так що оригінальний фільм принесе глядачам набагато більше радості, ніж передісторія «Чужого».

Зараз про новий фільм Скотта відомо, що називатися він буде «Прометей» (Prometheus), а головну роль у ньому виконає Нуми Рапас. Ця акторка відома перш за все шанувальникам детективів Стіга Ларссона — вона зіграла Лісбет Саландер у всіх трьох шведських екранізаціях романів серії «Міленіум». В якості інших кандидатів на ролі в «Прометея» називають Анджеліну Джолі і Шарліз Терон.

Одне з відмінних властивостей Чужих — їх приголомшлива пристосованість. Ці інопланетні організми здатні виживати практично в будь-яких умовах. Причому те ж саме можна сказати і про фільми з їх участю. Ці картини привертали інтерес глядачів незалежно від своїх художніх достоїнств. 9 березня 2012 Скотт планує випустити свій новий фільм на екрани, і ми зможемо з’ясувати, чи буде «Прометей» настільки ж життєздатним.

Лента.ру — Сергій Оболонков