Церковна традиція і великий піст.

Заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату протоієрей Всеволод ЧаплінЗаступник голови Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського Патріархату протоієрей Всеволод Чаплін нагадав, що обмеження їжі для мирян під час Великого посту може бути не таким суворим, як для ченців, і повинно обов’язково супроводжуватись молитвою і покаянням, повідомляє Інтерфакс-Релігія.«Найголовніше у Великому пості — це молитва і покаяння, сповідь і причастя. Можна споживати лише хліб і воду і при цьому не наблизитися духовно до сенсу поста ні на йоту, якщо ти сприймаєш це тільки як різновид дієти », — сказав отець Всеволод, виступаючи на круглому столі в Москві.

Він зазначив, що в церковній практиці працюють і учні миряни, «як правило, не виконують тих норм поста, які застосовані до ченця, що живе в монастирі».
Так, за його словами, у багатьох духовних семінаріях та академіях в суботні, недільні, а іноді і в деякі інші дні Великого посту з благословення ще Патріарха Алексія I вживалася і вживається риба. А пісне масло вживається протягом більшої частини цього періоду, за винятком самих суворих днів.

Отець Всеволод порадив людям, які живуть в миру, радитися зі своїм духовним наставником з приводу суворості дотримання посту.

«На жаль, у нашому суспільстві багато людей, які починають виконувати пост за найсуворішим статутом, а через кілька днів кидають або, один раз відійшовши від суворого статуту, вирішують, що пост вже « недійсний », і через тиждень-два забувають, що мали намір постити », — сказав отець Всеволод.

Говорячи в цілому про релігійну ситуацію в Росії, він зазначив, що сьогодні, за різними підрахунками, від чверті до третини населення країни має православну релігійну духовну практику, читає релігійну літературу, молиться вдома або в храмі, має ікони.

«Що особливо приємно, останнім часом з’явилося все більше і більше людей, які усвідомлено беруть участь в релігійному житті. Я це бачу і по життю московських храмів і за кількістю людей, які звертаються до мене як до священика в світському контексті », — сказав отець Всеволод.
У Російській Православній Церкві немає канонічної заборони на подружні відносини в піст, але церковна традиція наказує утримуватися від них у цей період, відзначив також батько Всеволод. «У Православній церкві є різні погляди на цю тему. Є церковні вказівки, які всі пропонують утримуватися в пост від тілесних подружніх відносин, але немає канонічних правил, що однозначно і ясно регламентують це питання, тому в даній області є різноманітність думок і пастирської практики », — сказав отець Всеволод Чаплін, коментуючи нинішню полеміку в експертному співтоваристві та ЗМІ з питання про допустимість подружніх відносин в пісний період.
За словами отця Всеволода, «деякі духівники дають своїм духовним чадам послаблення, деякі духівники наполягають на повному утриманні від тілесних подружніх відносин у період Великого посту».

«У цій області, як і в багатьох інших областях церковного життя, можливий найсуворіший підхід і можливий підхід поблажливий, який враховує, що в шлюбі може складатися віруюча людина з невіруючим, православний з неправославною, можуть складатися люди різного ступеня воцерковленості», — сказав батько Всеволод.
У той же час, підкреслив він, «цілком очевидно, що в церковній традиції присутнє уявлення про корисність утримання під час Великого посту не тільки від скоромної їжі, від розваг, але і від тілесного спілкування подружжя».
«Ця традиція закорінена в нашому народі і церковному житті», — додав він.