Брюссель — Києву: економіка — це ще не все.

Україна має непогані шанси вже до середини 2011 року завершити переговори з Євросоюзом про створення Зони вільної торгівлі. Про це в Києві заявив комісар Європейського союзу з питань розширення і європейської політики сусідства Штефан Фюле.
«У Брюсселі оптимістично налаштовані з приводу завершення переговорів до літа цього року. Це, в принципі, можливо, якщо обидві сторони продемонструють ту ж динаміку переговорів і співпраці, що й під час жовтневого раунду переговорів », — сказав Штефан Фюле у ході зустрічі з прем’єр-міністром України Миколою Азаровим.

Характер і тон переговорів з України з економічного блоку питань, в цілому, не викликав у єврокомісара особливих нарікань.
«Штефан Фюле дав високу оцінку активізації загального переговорного процесу між Україною та ЄС, яка спостерігається останнім часом», — повідомляє прес-служба першого віце-прем’єр-міністра Андрія Клюєва.
Європейське завдання Україна
Гірше йдуть справи, як видно з деяких заяв єврокомісара Штефана Фюле, з його оцінкою поточного стану громадянських свобод в Україні.
Його візит не розкрив «домашнього завдання», зафіксованого Європарламентом в резолюції, прийнятій 25 листопада 2010 року. На думку ряду аналітиків, цей документ, присвячений України, складався з компромісних заяв, і в ньому були як негативні, так і позитивні оцінки. У вівторок в українського істеблішменту була хороша можливість підтвердити або спростувати те, що було з критичним контекстом зафіксовано в резолюції Європарламенту.
Як повідомляла раніше Російська служба «Голосу Америки», щонайменше, три з двадцяти двох пунктів європейської резолюції починаються словосполученнями «Європарламент … висловлює жаль» і «висловлює стурбованість». Ще один пункт, дев’ятий, повністю був присвячений проблемі зникнення головного редактора харківської газети Василя Климентьєва.
Долю Василя Климентьєва в нинішній вівторок, схоже, не обговорювали не тільки в адміністрації президента Віктора Януковича, але і під час інших зустрічей Штефана Фюле з представниками опозиції.
Україна і «вибіркова юстиція»
Що стосується гуманітарних та економічних питань, то під час переговорів між лідером Україна і єврокомісаром Штефаном Фюле, були в основному висвітлені минулорічні досягнення Києва. «На європейському напрямку ми зробили багато чого, щоб налаштуватися на послідовну роботу, мета якої — підняти і об’єднати країну, утвердити свободу і демократію, навести порядок в економіці — підняти її на належний рівень розвинутих держав», — цитує слова президента України Віктора Януковича його прес -служба.
Пізніше в ході зустрічі з журналістами, єврокомісар розповів про ті моменти бесіди з главою Україні, які не були відображені на президентському сайті.
Інформаційне агентство УНІАН повідомляє його ствердну відповідь на запитання «Чи поділяє він враження Вашингтона і Берліна щодо використання в Україні « вибіркової юстиції » для залякування опозиції?». «Я поділяю таке враження», — сказав Штефан Фюле.
Єврокомісар стверджує, що тему «вибіркової юстиції» він піднімав і під час зустрічі з президентом України. «Я був дуже радий, що президент уважно слухав те, що я говорив, і зі свого боку я також уважно слухав те, що говорив президент, коли він пояснював, що мова не йде про « вибіркову юстицію » в цьому випадку. Поки, що ми говоримо про сприйняття того, що існує певна проблема », — відзначив Штефан Фюле. На Інтернет-сайті президента України про це нічого не говориться.
Що приховано за деклараціями.
На думку аналітика Українського незалежного центру політичних досліджень Юлії Тищенко, візит Штефана Фюле в Україні не принесе черговий консолідованої реакції Євросоюзу на політику Києва.
«Резолюція щодо України вже прийнята, — говорить вона Російській службі « Голосу Америки ». — Навряд чи можна розраховувати на те, що найближчим часом Європарламент розробить ще один документ, присвячений подіям в Україні. Швидше за все, можна сподіватися на реакцію і заяви окремих політиків ».
Юлія Тищенко вважає, що офіційний Київ лише декларує свою прихильність євроінтеграції. Але і цього вже достатньо для Брюсселя. «Тепер важливо підійти до етапу, щоб слова і дії не розходилися», — каже Юлія Тищенко.
Новій владі не вдасться за уявним зростанням економіки приховати від Брюсселя плачевний стан із громадянськими свободами в республіці — говорить Російській службі «Голосу Америки» політичний експерт Олександр Палій. «Сьогодні Європейський Союз дуже уважно придивляється до тієї ситуації, яка складається в Україні. Європа не готова говорити про успішне завершення переговорів України та ЄС щодо впровадження безвізового режиму в умовах переслідування опозиції », — вважає Олександр Палій.
Експерт надзвичайно критично ставиться до заяв української влади про те, що гучні кримінальні справи відносно соратників Юлії Тимошенко — це не переслідування за політичними мотивами. «Бажання українського президента, лідерів нової влади зустрічатися з представниками Євросоюзу і проводити бесіди на теми свободи слова, громадянських свобод — це свого роду спроба пробитися в цивілізоване суспільство. Не більше того: влада не збирається виконувати взяті на себе зобов’язання в галузі розвитку демократії в країні », — підкреслює Олександр Палій.
Влада і незрілість суспільства.
Незрілість українського громадянського суспільства — одна з причин того, що європейці змушені нагадувати в Києві про необхідність дотримуватися фундаментальних принципів розвитку демократії. До такого висновку приходить голова ради Лабораторії законодавчих ініціатив Ігор Когут. При цьому він не знімає з влади відповідальності за розвиток громадянських свобод в країні.
«Це проблема, по суті, у двох вимірах. У влади та опозиції існує специфічне розуміння процесів розвитку демократії, — каже Ігор Когут Російській службі «Голосу Америки». — Влада демонструє пострадянські підходи до дотримання прав людини, демократичних цінностей, незацікавленість в їх розвитку. А суспільство і опозиція недостатньо солідарні, об’єднані, мотивовані бажанням відстоювати свої права демократичними інструментами: виборами, референдумами, іншими методами впливу на владу ».
Голос Америки