Європейський супутник побачив танення Арктики.

Лід в Арктиці тане швидше, ніж це передбачають існуючі кліматичні моделі. Такий висновок зробили вчені за підсумками аналізу перших даних, зібраних європейським супутником Cryosat-2, який вивчає арктичні льодовики і складає карту течій в регіоні. Результати аналізу фахівці представили на щорічній зустрічі Американського геофізичного товариства, а коротко про них пише BBC News.
Апарат Cryosat-2 досліджує крижаний покрив Арктики, посилаючи вниз імпульси в мікрохвильовому діапазоні. Хвилі відображаються як від поверхні льоду, так і від поверхні океану (коли вони проникають крізь тріщини в крижинах і проміжки між ними). Визначаючи різницю в часі повернення імпульсів, відбитих від льоду і від води, вчені можуть оцінити обсяг льоду в арктичному регіоні. На відміну від інших супутників орбіта Cryosat-2 «зачіпає» дуже північні регіони — аж до 88 градуса північної широти. До цих пір вивчаючі Арктику супутники добиралися тільки до 86 градуса.
На підставі зібраної супутником інформації вчені створили карту розподілу льоду в регіоні, а також «висот» і «низин» океану. Маючи ці дані, вчені отримали карту океанічних течій в Арктиці, оскільки вода «вважає за краще» обтікати «висоти» за годинниковою стрілкою, а «низини» — проти. Фахівці також встановили, що в літні місяці крижане покриття Арктики зменшується набагато сильніше, ніж вважалося. Цей факт вимагає більш детального вивчення, оскільки зменшення кількості льоду може призводити до посилення течій, тому що вода прагне зайняти звільнені території.
Влітку 2010 року площа льоду в Арктиці скоротилася до мінімального з 1979 року значення — 10,9 мільйона квадратних кілометрів. Це на 10,6 відсотка нижче, ніж у середньому в проміжок з 1979 по 2000 роки. Площа арктичних льодовиків безперервно зменшується протягом останніх 19 років.
Лента.ру