Нажмите "Enter" чтобы переместиться к содержанию

WikiLeaks про події навколо конфлікту Грузія-Росія.

З опублікуванням додаткових документів WikiLeaks стали відомі нові відомості про позицію западноєвропейских країн у зв’язку з подіями в Грузії в серпні 2008 року. Зокрема зусиллями видань «Російський Репортер» і французького «Le Monde» стали доступні матеріали про тертя серед держав-членів НАТО та миротворчої ролі французького президента Ніколя Саркозі у врегулюванні грузино-російського конфлікту 2008-го року.

Конфіденційні послання американських дипломатів
з Брюсселя свідчать про активну роль США у лобіюванні «суворової заяви» з боку НАТО проти Росії в серпні 2008 року. Одночасно, згідно з тими ж депеша, не всі члени НАТО підтримували позицію США. Зокрема, згідно з документами WikiLeaks, думки країн-членів Північноатлантичного альянсу розділилися в тому, що стосується різкості оцінки дій Росії під час конфлікту. Більш того, в одній з телеграм Німеччина згадується як «прапороносець проросійського табору».

«Країни Балтії, Чеська республіка, Болгарія і Великобританія підтримували сувору заяву. Німеччина була проти цього, тому, що сподівалася на гармонізацію послань ОБСЄ і НАТО і з обережністю ставилася до цього, тому, що вважала, що будь-яка заява мало сприяти розрядці обстановки. Цю позицію Німеччини підтримали Франція, Туреччина, Греція, Люксембург, Норвегія, Іспанія, Італія та Словаччина », — сказано в одному з повідомлень направлених до Вашингтона з Брюсселя.
«8 серпня, з моменту початку кризи в Грузії, союзники по НАТО і дипломати намагалися визначити, яким чином відповісти (на цю кризу )…. На жаль, криза також виявила знову що існують усередині альянсу суперечності про те, яким чином відповісти на прийняття Плану дії щодо членства в НАТО (ПДЧ) для Грузії в той час, коли Німеччина і Норвегія вимагали перегляду питання про візит Північноатлантичної ради (у Тбілісі), і з іншого боку, Польща — сильний прихильник надання ПДЧ Грузії — заявила, що криза тільки підсилила необхідність візиту Північноатлантичної ради в регіон », — йдеться в документах наданих WikiLeaks.

Без вини винні?

Згідно з даними WikiLeaks, однією з причин в неоднозначній позиції держав-членів НАТО стосовно Грузії було те, що певні країни не були впевнені в невинності Грузії. Багато хто також усвідомлювали те, що Росія потрібна НАТО у вирішенні Іранського питання.
«Кілька союзників — особливо Німеччина — як папуги, повторюють позицію Росії про винність Грузії», — йдеться в посланні направленому до Вашингтона з Брюсселя.
«Заходу потрібна Росія, щоб протистояти ядерній загрозі Ірану», — цитуються слова радника Єлісейського палацу зі стратегічних питань Франсуа Рішье в одній із секретних телеграм, які Рішье висловив представнику США в НАТО Курт Волкеру 5-го вересня 2008 року.
Спираючись на відомості WikiLeaks, «Le Monde» стверджує, що Вашингтон довірив Франції, яка в серпні 2008 року була головою Євроради, роль медіатора для того, щоб запобігти можливу спробу Москви «перетворити кризу в російсько-американську конфронтацію на пострадянському просторі». Проте згідно з секретними телеграмами, США не були задоволені результатами переговорів президентів Саркозі і Медведєва, але «щоб зберегти видимість єдності Заходу перед лицем Москви» не піддали Саркозі відкритої критики. Зокрема, Вашингтон був незадоволений умовами Угоди про припинення вогню від 12-го серпня 2008 року, так як він містив дуже багато «неточностей», які «дозволяють Москві неправильно інтерпретувати документ і не виводити війська з території Грузії».
Згідно з повідомленням американського дипломата, коли на 8 вересня 2008 року російські військові, як і раніше залишалися на території Грузії, Ніколя Саркозі відновив переговори з Москвою. Як йдеться в документі WikiLeaks, «атмосфера протягом переговорів була досить наелектризованою і часом ставала відкрито ворожою». Посилаючись на слова французького дипломата Філіпа Лефора, його американський колега писав з Москви до Вашингтона, що «в якийсь момент Саркозі схопив російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова за відворот піджака і назвав його брехуном у самих різких виразах».
«Це стало реакцією на те, що Лавров заперечував, що Росія не змогла стримати дані раніше зобов’язання з виведення військ», — пояснює американський дипломат. У цьому ж документу висловлюється припущення, що «Саркозі, мабуть, попередив Росію про те, що її іміджу » серйозної держави » значно пошкодила відмова виконувати свої зобов’язання».
Дипломатична «кухня» — під мікроскопом
В американському листуванні висловлюється припущення, що « Росія не змінить свого рішення визнати (Абхазію і Південну Осетію)», що, згідно з думкою американського дипломата, «віщує можливість утворення нового замороженого конфлікту » за типом Кіпру » в Кавказькому регіоні».
Георгій Мчедлішвілі, доцент Центру з соціальних наук при Тбіліському державному університеті, зазначив в інтерв’ю «Голосу Америки», що опублікування документів подібних Wikileaks приносить користь тільки фахівцям, експертам і університетським викладачам курсів з дипломатії і зовнішній політиці.
«Дійсно, те, наскільки політична » кухня « відрізняється від, якщо можна так висловитися, політичного « обіднього залу », саме по собі дуже цікаво і повчально, — вважає експерт, — з іншого боку сувора непривабливість цієї » кухні » може легко стати об’єктом політичної спекуляції демагогів і популістів, в яких недоліку, на жаль, немає ніде, в тому числі і в Грузії.
Крім того, подібні витоки можуть поставити під загрозу безпеку не однієї сотні людей, так званих «джерел» », — зазначив Мчедлішвілі.
Згідно думки політолога, не дивлячись на те, що вікі-витоку пролили світло на «закулісну драму» підписання угоди 12 серпня, повідомивши про факти, про які важко було здогадатися чи домислити, в глобальному масштабі загальної динаміки і загального розкладу сил вони «нічого не міняють » і, в переважній більшості випадків, лише тільки підтверджують сформовані уявлення про того чи іншого політичного гравця.
«У даному випадку, ми ще раз переконуємося в політичній незрозумілості Євросоюзу, а також здатності Росії використовувати розлад у трансатлантичному альянсі», — закінчив експерт.
Голос Америки

Прокомментировать первым

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Подтвердите, что Вы не бот — выберите человечка с поднятой рукой: