WikiLeaks йде до Росії.

Російська «Новая газета» оголосила про початок спільного проекту з WikiLeaks. Видання, до складу засновників якого входять колишній президент СРСР Михайло Горбачов і глава Національної резервної корпорації мільярдер Олександр Лебедєв, стало третім партнером WikiLeaks в Росії.

Раніше про співпрацю з глобальним інтернет-ресурсом оголосили журнал «Російський репортер», який з 29 листопада приступив до публікації документів, наданих WikiLeaks, а також «Піратська партія», яка виступає за свободу інформації в Інтернеті — ця громадська організація створила в доменній зоні. Рф «дзеркало» WikiLeaks. Журналісти «Нової газети» обіцяють піти далі своїх колег і збираються не просто публікувати документи, а перевіряти надану інформацію і проводити на її основі власні розслідування.
З елементами ексклюзиву.

Як повідомила «Голосу Америки» керівник прес-служби «Нової газети» Надія Прусенкова, у відносинах WikiLeaks і «Нової газети» буде елемент ексклюзиву, який відсутній в інших російських партнерствах. «Ми домовилися, що WikiLeaks буде надавати нам матеріали по Росії до публікації, з яких ми буде вибирати те, що нам цікаво. У першу чергу нас цікавить інформація з фактами корупції в Росії. Саме на цьому буде зроблений акцент нашого спільного проекту », — каже Надія Прусенкова.

За словами Надії Прусенкової, пропозиція про співпрацю виходила від представників WikiLeaks, а остаточне рішення було прийнято редколегією «Нової газети» без участі засновників. «Проте у нас з ними повне взаєморозуміння. І про те, що ми виходимо на контакт з Джуліаном Ассанжем, вони були обізнані. Принаймні, Олександр Лебедєв знав про це », — говорить Прусенкова. Відзначимо, що ще в середині листопада в інтерв’ю The Daily Mail Олександр Лебедєв повідомив, що пов’язує обшуки у своєму банку з прийдешнім оприлюдненням WikiLeaks секретних відомостей про Росію.

Співпраця з WikiLeaks «Нової газети» розпочала з публікації листування американських дипломатів, що стосується справи Ходорковського та його перебування у в’язниці.

Спеціальний кореспондент «Нової газети» Роман Анін вважає, що тандем з «Новою газетою» буде існувати паралельно з іншими російськими проектами Джуліана Ассанжа. «Масив документів величезний, вони мають різну спрямованість. Ми ще не обговорювали з колегами, як будемо розподіляти матеріали. Але, думаю, домовимося. Документів дуже багато, всім буде чим зайнятися », — вважає Роман Анін. Він нагадує, що в Англії з WikiLeaks успішно співпрацюють два видання — Guardian і Independent.

«Опублікувати в Росії злив — не проблема»

«Я виступаю за те, щоб партнерів у цього проекту було якомога більше. У нас немає такої ідеї, що потрібно обов’язково сидіти на ексклюзиві, просто до недавнього моменту ми були єдині, з ким контактував WikiLeaks в Росії », — говорить головний редактор журналу« Російський репортер »Віталій Лейбін.

«Опублікувати в Росії слив — не проблема. Феномен WikiLeaks в тому, що він публікує не просто думку, а оригінальний документ, справжність якого можна перевірити. Цей ресурс здатний створювати новини світового рівня, залишаючись незалежним. У цьому їх оригінальність і успіх — вони не приховують власної ідеології і працюють у рамках цієї ідеологи вільні від політичних впливів », — пояснює Віталій Лейбін. За його словами, керівники WikiLeaks зверталися в цілий ряд російських видань, однак, більшість з них не наважився на співпрацю з інтернет-ресурсом.

Разом з тим, на думку головного редактора інтернет-ресурсу agentura.ru Андрія Солдатова, співпрацю з традиційними ЗМІ за межами США життєво необхідно WikiLeaks. «Ефект від WikiLeaks настає тільки тоді, коли матеріалами цікавляться журналісти традиційних видань і докручуємо сюжет. Тому WikiLeaks просто необхідна прокладка у вигляді традиційних ЗМІ », — вважає Андрій Солдатов.

Проте він сумнівається в тому, що проект Джуліана Ассанжа здатний серйозно струснути російських корупціонерів. «Потрібно враховувати, що витоку інформації, особливо в США, це певний спосіб політичної боротьби. У Росії це було в 90-і роки, але давно минуло — зараз російського чиновника неможливо зняти ніяким компроматом », — говорить Андрій Солдатов.

WikiLeaks розглядає партнерство з російськими ЗМІ як джерело даних для формування відповідного розділу, відзначають експерти, оскільки в силу відсутності в Росії електронного документообігу хакерські атаки на сайти держорганів РФ приречені на провал. Ресурс, який претендує на статус глобального, без допомоги традиційних ЗМІ на місцях буде просто антиамериканським, вважає Солдатов.

Чи можливий російський WikiLeaks?

Російські експерти сходяться на думці, що ресурс, подібний WikiLeaks, не міг з’явитися ніде, крім США. Хоча, як стверджує Андрій Солдатов, в Росії такі спроби робилися. У липні цього року група користувачів, які називали себе колишніми співробітниками ФСБ, вивісили в мережі документи з грифом «таємно» на сайті під назвою «Лубянська правда». Ресурс залишився незатребуваним і зник без сліду через місяць після своєї появи.

«Ніхто так і не розслідував, хто стояв за цим ресурсом, зареєстрованим на американському хостингу, і що це були за документи. Так як перевірити достовірність такої інформації в Росії дуже складно. Так само як і в Європі. Секрет успіху WikiLeaks полягає в тому, що всі знають — за ним стоїть Ассанж, справжність цих електронних документів можна перевірити, а значить, використовувати таку інформацію набагато безпечніше », — стверджує Андрій Солдатов.

«Російський WikiLeaks, з’явися він у мережі, навряд чи зміг би зробити світову революцію ще й тому, що секрети російських органів влади — це не ті секрети, які можуть підірвати мир. Це можуть бути секрети тільки такої держави, як США, яка претендує на світове панування і застосовує відповідні дії. Росіяни секрети навряд чи схвилюють когось, так як важко уявити собі такий компромат на Росію, який би ще не обговорювався », — у свою чергу вважає Віталій Лейбін.

Голос Америки