WikiLeaks: 12 фактів про Росію

У матеріалах, опублікованих сайтом WikiLeaks, міститься значна кількість згадок про Росію. Російська служба «Голосу Америки» узагальнила інформацію та оцінки з оприлюдненою, так званого, листування американських дипломатів про Росію за матеріалами американської газети The New York Times і британською газетою The Guardian, що використали матеріали WikiLeaks. Ми попереджаємо, що точність і достовірність цих повідомлень і оцінок підтвердити неможливо.
1. Щорічно в Росії дається хабарів на суму в 300 мільярдів доларів. Де-факто в Росії створена персональна система оподаткування, діюча на користь чиновників і співробітників силових структур, включаючи ФСБ.

2. Росія — це «корумпована автократична клептократія», керуючим центром якої є Володимир Путін. Російські чиновники, олігархи і організована злочинність тісно співпрацюють, створивши «віртуальну мафіозну державу». (Слово «клептократія» означає владу злодіїв, або політичний режим при якому державні рішення мотивовані, в першу чергу, безпосередньою матеріальною зацікавленістю вузької групи осіб, які ці рішення приймають).
3. Дії уряду Росії та організованої злочинності часто важко розрізнити. Російські розвідувальні служби користуються послугами лідерів організованої злочинності для того, щоб проводити кримінальні операції, такі як нелегальна торгівля зброєю. Правоохоронні органи де-факто займаються забезпеченням прикриття діяльності кримінальних угруповань (як приклад наводиться інформація від правоохоронних органів Іспанії, які досліджують зв’язки російських мафіозі, що діють у цій країні).
В іншому дипломатичному повідомленні стверджується: «Московські бізнесмени розуміють, що їм краще отримати прикриття від МВС і ФСБ, ніж кримінальних кіл, оскільки перші мають більше зброї, ресурсів і влади, ніж криміналітет, крім того, вони також захищені законом».
4. Володимир Путін має суттєві активи за кордоном. Він сприяв призначенню на посаду президента Дмитра Медведєва, оскільки побоювався початку розслідування щодо проведених ним комерційних операцій. У документах WikiLeaks згадується швейцарська компанія Gunvor, якій Путін, нібито, зобов’язаний своїми успіхами в справі збагачення. Крім того, в одному з документів Путін названий «старшим партнером» Дмитра Медведєва, «грає роль Робіна при Бетмені».
В одному з повідомлень також цитується фраза міністра оборони США Роберта Гейтса «Російська демократія зникла».
5. У ряді цитованих повідомлень аналізується діяльність Володимира Путіна на посту голови уряду Росії. Зокрема повідомляється, що він постійно відмовляється виконувати свої службові обов’язки. У результаті зниження світових цін на нафту і газ, Путін стає все більш ізольованим і все менш здатним досягати компромісів серед еліти. Він втрачає свої «тефлонові» якості («тефлоновими» у США називають політиків, на репутацію яких не впливає негативна інформація про них — «Голос Америки»).
6. Якість державного управління Росією вкрай низько. В одному з повідомлень йдеться «в 2006 році — на вершині путінського контролю над бурхливо розвиваючою економікою, — всередині адміністрації президента ходили чутки, що 60 відсотків наказів Путіна не виконуються».
7. Уряд Великої Британії вважає, що російська розвідка, поряд з китайською, представляє реальну загрозу безпеці країни.
8. Малоймовірно, що Володимир Путін, відомий своєю увагою до деталей, не був поставлений до відома про підготовку вбивства Олександра Литвиненка. У цитованій дипломатичної депеші також вказується, що російські керівники «стають самовпевненими до грубості».
9. Росія намагалася заблокувати екстрадицію Віктора Бута з Таїланду в США «шляхом підкупу і використання впливу» на свідків, яких умовляли дати неправдиві свідчення.
У іншому повідомленні вказується, що «російські офіційні особи і суспільство мають невеликі моральні перешкоди, якщо вони взагалі присутні, для торгівлі зброєю. Навпаки, вони вважають (торгівлю зброєю — Г. А.) символом відновлення могутності Росії на міжнародній арені ».
10. До війни 2008 року, Росія таємно поставляла озброєння сепаратистам в Південній Осетії і Абхазії, а також агресивно проводила «секретні операції», включаючи ракетні удари і замахи на вбивство, спрямовані проти Грузії. Російські спецслужби організували дезінформаційну кампанію проти президента Грузії Міхала Саакашвілі, стверджуючи, що він страждає «параноїдальним розладом». Метою цих дій є «поворот Грузії від євроатлантичної орієнтації». Крім того, Росія ставила своїм завданням «спровокувати грузинське керівництво на різку реакцію, яка могла б відштовхнути Захід від Грузії».
11. Прем’єр-міністр Італії Сильвіо Берлусконі отримує «особистий прибуток» від «секретних угод», укладених з Володимиром Путіним. Сім’я Володимира Путіна відпочивала на особистій віллі Берлусконі на острові Сардинія, причому за рахунок Берлусконі. У свою чергу, Берлусконі відпочивав в резиденції Путіна в Сочі. Повідомляється, що Берлусконі і Путін обмінювалися вкрай дорогими подарунками. Американські дипломати повідомляли, що Берлусконі «намагався пошкодити зусиллям США та їх союзників у протистоянні гіршим інстинктам Москви».
12. Найбільша російська компанія РАО «Газпром» «зобов’язана діяти в інтересах своїх політичних господарів, навіть на шкоду економічним інтересам».
Без сумнівів, світові ЗМІ будуть продовжувати аналізувати матеріали, зібрані WikiLeaks. Варто нагадати, що всього опубліковано 251 287 дипломатичних документів, підготовлених в 274 посольствах, консульствах і дипломатичних місіях США.
Голос Америки —  Алекс Григорьев