Вулкани звинуватили у причетності до великого вимирання.

Масові виверження вулканів могли сприяти масового вимирання живих істот близько 250 мільйонів років тому на межі пермського і тріасового періодів. До такого висновку прийшли вчені за підсумками аналізу відкладень того часу, знайдених в Сибіру. Підсумки своєї роботи автори представили на зустрічі Американського геофізичного товариства, а коротко про неї пише портал Science News.
У результаті пермського вимирання, яке ще називають пермською катастрофою, зникло близько 96 відсотків видів морських живих істот і близько 70 відсотків тварин, що населяли сушу. Точні причини масового вимирання і його тривалість не з’ясовані. Згідно одній гіпотезі, Пермська катастрофа була викликана падінням на Землю метеорита, згідно з іншою — поступовими змінами в хімічному складі атмосфери і океанів. Крім того, вчені не виключають, що до масового вимирання можуть бути причетні вулкани.
Автори нового дослідження вивчали сибірські траппимагматичні відкладення в Сибіру, що сформувалися як раз на кордоні пермі і тріасу. Проаналізувавши зміст в породі різних хімічних речовин вчені виявили, що в сибірських траппах міститься дуже багато фтору і хлору — 1,95 і 0,75 відсотка від загальної маси зразків відповідно. Це помітно більше, ніж у траппа в інших частинах світу.
Дослідники вважають, що лава «зібрала» фтор і хлор під час проходження по багатих різними солями скелях безпосередньо перед тим, як вивергнутися на поверхню. За оцінками вчених, під час виверження 250 мільйонів років тому на території сучасної Сибіру в атмосферу було викинуто близько 8,5 трильйонів тонн фтору, 5 трильйонів тонн хлору, а також близько 9 трильйонів тонн сірки. Ці елементи здатні руйнувати озоновий шар, що захищає Землю від ультрафіолетового випромінювання. Відповідно, масові виверження могли опосередковано сприяти вимирання тварин.
У 2009 році інший колектив дослідників представив дані, які свідчать, що Пермська катастрофа була не короткостроковим процесом, а подією, що тривав багато тисяч років.
Лента.ру