У Суперземлі GJ 1214b вперше виявлена атмосфера.

Астрономам вперше вдалося виявити атмосферу у Суперземлі — позасонячна планета під назвою GJ 1214b. Своє відкриття вчені описали в статті в журналі Nature, а коротко робота описана в прес-релізі NASA.
Суперземлями називають планети, що обертаються навколо інших зірок, маса яких може бути до трьох разів більша за земну, а діаметр перевищує земної не більш ніж у десять разів. Суперземля GJ 1214b була відкрита в 2009 році — вона обертається навколо тьмяною зірки GJ 1214, розташованої в сузір’ї Змієносця на відстані близько 40 світлових років від Землі.

Висота орбіти GJ 1214b становить близько 0,014 астрономічної одиниці (одна астрономічна одиниця відповідає відстані від Землі до Сонця). Планета, що знаходиться на такому невеликому видаленні від зірки, не може мати на поверхні рідкої води (а, значить, непридатна для існування живих організмів земного типу) — H2O може бути присутнім на ній тільки в формі пари.
Автори нової роботи спостерігали за проходженням GJ 1214b по диску своєї зірки за допомогою масиву телескопів VLT (Very Large Telescope — Дуже Великий Телескоп) у Чилі. Якщо у планети є атмосфера, то світло зірки, проходячи через неї, частково поглинається присутніми в атмосфері хімічними речовинами. Аналізуючи «дірки» в спектрі випромінювання зірки, учені можуть з’ясувати, які речовини містяться в атмосфері планети.
За підсумками спостереження за системою зірки GJ 1214і планети GJ 1214b вчені не змогли зробити однозначного висновку про склад атмосфери планети, однак виділили дві основні можливості. Перша припускає, що планета оточена надзвичайно щільною атмосферою з водяної пари, а друга — що небесне тіло має водневу атмосферу та закрито щільним шаром хмар. Зробити вибір на користь однієї з цих можливостей астрономи зможуть при подальших спостереженнях за планетою.
Нещодавно інший колектив учених представив викладки, в яких доводиться, що Суперземлі можуть володіти рідким металевим ядром, яке необхідно для створення навколо планети магнітного поля, що захищає її потенційних жителів від радіації. До цих пір вважалося, що ядро Суперземель тверде.
Лента.ру