Що таке офшори, офшори в сучасному бізнесі!

Що таке офшори — це означає «відірвані від берега». Звісно у відриві від юридичних і бюрократичних берегів існують своєрідні острівці благополуччя, надаються вони іноземним компаніям, «які йдуть в офшори», найбільш вигідну економічне середовище. Офшори привабливі для багатьох компаній — всупереч поширеній думці, не тільки для тих, хто займається «відмиванням брудних грошей». Зниження податкового тягаря, спрощення зовнішньоторговельних операцій, вільний доступ до засобів з будь-якої точки світу — все це надають бізнесменові сучасні офшори.

Під словом «офшори» прийнято розуміти юрисдикції (держави, регіони, міста тощо), що дозволяють реєструвати на своїй території компанії і відповідають наступним вимогам: відсутність оподаткування або низькі податкові ставки, знижені вимоги до фінансової звітності і можливість анонімного розпорядження коштами. Зрозуміло, компанії-офшори не можуть вести комерційну діяльність на території країни або регіону, в якому вони зареєстровані. Крім того, всупереч поширеній думці, далеко не всі офшори автоматично надають власнику офшорної компанії громадянство або посвідку на проживання в даній країні: подібні питання вирішуються по-різному, в залежності від юрисдикції.
Офшори, це зниження податків, вільний доступ до фінансів.
Як правило, реєстрація компанії в офшорі стає економічно виправданою після того, як обсяг внутрішніх податків, виплачуваних фірмою, перевищить 10 тисяч доларів. За певних умов офшори стають особливо привабливими для підприємців — особливо в тому випадку, якщо власнику компанії життєво необхідно мати швидкий доступ до коштів у будь-якій точці світу. Як правило, традиційні юрисдикції, реєструючі офшори — Сейшели, Беліз, Співдружність Багамських островів та інші подібні країни, — відрізняються і високим рівнем стабільності і можливостями анонімного доступу до рахунків (ім’я власника не заноситься до офіційного реєстру компаній), та відсутністю вимог до фінансової звітності. Податки такі компанії-офшори також не платять, обмежуючись лише фіксованими щорічними виплатами.
У той же час, необхідно пам’ятати, що офшори на Сейшельських або Багамських островах не дуже підходять для ведення серйозної зовнішньоекономічної діяльності. Подібні офшори часто зустрічають упередження з боку ділових партнерів, а фінансові установи економічно розвинених країн істотно обмежують діяльність компаній, зареєстрованних в «чорних» податкових зонах. Так, Центробанк РФ склав список, в якому всі офшори розділені на три категорії — і якщо офшори, що входять в першу групу (а серед них такі країни, як Кіпр, Швейцарія, Люксембург), не зазнала ніякої дискримінації, то всі фінансові операції, що проводяться банками з компаніями другої і третьої груп, вимагають, відповідно, 50 і 100% резервування.
Офшори в сучасному бізнесі
Офшори у зовнішньоекономічній діяльності
Компанії, що ведуть зовнішньоекономічну діяльність, також зацікавлені в офшорній діяльності. Оптимізація податків, спрощення документообігу, гарантована стабільність і невтручання корумпованих чиновників в комерційні процеси — все це забезпечують офшори. Власне, назва «офшори» до таких юрисдикцій застосовують не завжди — кажучи офіційною мовою, це швидше «зони зі сприятливим податковим кліматом». Тим не менш, з усіх базових ознак це все-таки офшори.
Вільними від податків подібні офшори назвати не можна — так, наприклад, Кіпр, до 2002 мав репутацію «податкового раю», тепер збирає 10% з прибутку кожної іноземноої компанії і збирається збільшувати ставки з ПДВ. Не йде також мови і про свободу від звітності — більшість юрисдикцій, які представляють «білі» офшори, вимагають від компанії фінансові дані із щорічним аудитом. Питання вибору юрисдикції для «білого» офшору набагато більш тонкий: тут необхідно враховувати і наявність договорів про уникнення подвійного оподаткування з країнами, які представляють ваші потенційні партнери, і відсутність даної юрисдикції в «чорних списках» офшорів, і багато іншого. Як правило, агенства, за посередництва яких реєструються компанії-офшори, мають у своєму розпорядженні вичерпну інформацію на цей рахунок і надають всебічну допомогу в цих питаннях. Кіпр і Мальта, Гонконг і Люксембург, Швейцарія та Сінгапур — всі ці держави, ще порівняно недавно славилися як «чорні» офшори, стали свого роду Меккою сучасного бізнесу, що зазнає сильну потребу в надійних та оперативних ділових майданчиках.