МВФ виділив Україні черговий транш кредиту stand-by.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) задоволений ходом економічних реформ в України і виділить країні другий транш кредиту за програмою stand-by у розмірі 1,53 млрд. доларів. Таке рішення прийняв у середу 22 грудня Рада директорів МВФ після завершення дискусії про ситуацію в українській економіці.

За підсумками обговорення «українського питання», перший заступник директора-розпорядника і виконуючий обов’язки головуючого Джон Ліпскі зазначив, що «влада країни (Україна) і далі налаштована на своєчасне проведення реформ».

«Задовільні результати, продемонстровані Україною в ході виконання економічної програми, підтримуваної засобами за договором stand-by, а також серйозні зобов’язання в рамках економічної політики на майбутній рік забезпечать підтримку процесу зростання економічної активності», — стверджує Джон Ліпскі в заяві для преси, текст якої в розпорядженні Російської служби «Голосу Америки».
Джон Ліпскі зазначив, що «ядром» економічних змін в Україні залишається коригування фіскальної ситуації, а також швидке ухвалення Верховною Радою бюджету на 2011 рік з подальшим забезпеченням жорсткого контролю над державними витратами. «Фіскальна стійкість на більш тривалу перспективу в значній мірі залежить від структурних реформ у таких областях, як пенсійне забезпечення, державне управління та діяльність державних компаній», — підкреслив у своєму зверненні заступник директора-розпорядника МВФ Джон Ліпскі.
МВФ та інші …
На думку виконавчого директора Міжнародного фонду Блейзера Олега Устенка, для розвитку української економіки та проведення реформ буде транш МВФ вкрай важливий, але у нинішнього — ціна особлива. «Тому, що наступний рік для України буде складним у фінансовому плані. Країна повинна буде знайти близько 101 млрд. гривень (близько 12 млрд. доларів) для того, щоб погасити дефіцит держбюджету і розрахуватися за зовнішніми та внутрішніми боргами. За урядовими оцінками, за рахунок приватизації, зокрема, «Укртелекому», вдасться зібрати 1,2 млрд. доларів. Але це крапля в морі », — повідомив Олег Устенко Російській службі« Голосу Америки ».
За його словами, більшість грошей з грудневого траншу МВФ будуть направлені на покриття дефіциту бюджету або, як ще кажуть, «на проїдання». Однак, за словами аналітика, такий підхід до витрат — не системне, а разове явище, узгоджене з Фондом.
«Один мільярд піде на погашення дефіциту держбюджету, півмільярда — для підтримки золотовалютного запасу країни. Із загальної суми в 15,3 млрд. доларів, на яку розраховує Україна за весь період дії нинішньої угоди в найближчі кілька років, лише два мільярда буде використано на покриття дефіциту бюджету, один з яких виділили вчора у Вашингтоні. Решта грошей підуть на підтримку золотовалютного резерву країни », — зазначив Олег Устенко.
І хоча за прогнозом фонду Блейзера дефіцит державного бюджету в наступному році скоротиться з нинішніх 6,5% до 3,5%, Україна буде мати потребу в залученні додаткової фінансової допомоги з інших світових джерел, не рахуючи МВФ, вважає Олег Устенко.
«Нові гроші МВФ, які будуть приходити в Україні після цього грудневого траншу, не можна буде направляти» на проїдання «. Але є можливість залучати кошти від інших фінансових інститутів — Світового банку, Європейського банку реконструкції та розвитку: вони зможуть покрити дефіцит бюджету в 101 млрд. гривень (12 млрд. доларів). Нагадаю, що бажання допомагати Україні з боку Світового банку чи ЄБРР залежить від успішності співпраці України і МВФ », — наголошує Олег Устенко.
Дожити до пенсії.

Пенсійна реформа в Україні
, на якій наполягає МВФ, на думку українського економічного експерта Тараса Загороднього, не дає відповіді на головне питання — як покращити життя пенсіонерів?
У коментарі Російській службі «Голосу Америки» він критикує бажання українського уряду підвищити пенсійний вік для жінок на п’ять років і для чолов’яга — на два роки.
Напередодні виділення чергового траншу МВФ уряд України вніс до Верховної Ради законопроект, що передбачає поступове підвищення пенсійного віку. Автори законопроекту планують поступово підвищити пенсійний вік для жінок з 55 до 60 років, щорічно збільшуючи його на шість місяців кожного року, починаючи з 1 лютого 2011 року, а для чоловіків, що працюють на державній службі, — до 62 років з 2013 року.
«Для держави в даному випадку виходить вигідна ситуація: люди все життя відраховують у пенсійний фонд, а потім не встигають у повній мірі скористатися накопиченнями», — стверджує Тарас Загородній, нагадуючи про те, що в середньому українські чоловіки живуть 64 роки, а жінки доживають до 75 років — при тому, що середня тривалість життя в республіці в залежності від регіону коливається в межах 69 років.
За прогнозами Тараса Загороднього, прихований дефіцит бюджету в наступному році може скласти більше запланованого в держбюджеті, — близько 10%. «Україна не відмовиться отримувати гроші МВФ, оскільки їй необхідна макроекономічна стабільність. Фонд буде демонструвати бажання допомагати Україні навіть при деяких відхиленнях від раніше досягнутих домовленостей. МВФ необхідно, щоб у країні нормально працювали зарубіжні банки і фінансова система в цілому, не було стрімкої девальвації гривні », — резюмує Тарас Загородній.
Як стало відомо в четвер, Верховна Рада прийняла закон «Про державний бюджет України на 2011 рік» з граничним розміром дефіциту 3,1% від прогнозованого ВВП. Нагадаємо, що якнайшвидше прийняття держбюджету на наступний рік було однією з вимог МВФ для виділення грудневого траншу в розмірі 1,53 млрд. доларів.
Голос Америки