Нажмите "Enter" чтобы переместиться к содержанию

Журнал Time представив 50 головних винаходів року

Вчені — найбільші фантазери серед всіх представників виду Homo sapiens — вони постійно винаходять якісь дуже потрібні або зовсім непотрібні речі, деякі з яких потім стають частиною нашого звичайного життя. Щороку журнал Time вибирає 50 таких винаходів в різних галузях науки і технологій. «Лента.Ру» з урахуванням російської специфіки вибрала з складеного журналом списку найбільш цікаві пункти.

Технології

Першим номером у списку головних технологічних проривів року журнал помістив iPad. Дивний комп’ютер без клавіатури, найбільше схожий на набряклий iPhone, поставив рекорд за швидкістю продажів серед усіх коли-небудь випускалися гаджетів (не рахуючи телефонів). Планшет від Apple щосили реалізує концепцію «інформація на кінчиках пальців» і дозволяє користувачам відчути себе героями фантастичних фільмів на зразок «Особливої думки» і в буквальному сенсі доторкнутися до інформаційного потоку (хоча поки iPad не може замінити собою повноцінний комп’ютер або ноутбук). Також в список потрапила система подання відкритих вікон і інтернет-вкладок у вигляді мозаїки з їх зменшених скріншотів, що реалізована в iPad та інших комп’ютерах від компанії Стіва Джобса.
Ще одним концептуальним технологічним проривом експерти Time визнали проект Kickstarter з фінансування сайтів. Ідея проекту така — творці нового ресурсу встановлюють грошову межу, яку вони б хотіли перейти до певного терміну. Якщо заявлену суму вдається зібрати в строк, то всі кошти перераховуються авторам сайту, якщо ні — то гроші повертаються на рахунки спонсорів. Така схема дозволяє людям реалізовувати свої ідеї без фінансового ризику — у разі невдачі вони просто вийдуть у нуль (втрати часу не в рахунок) і зможуть спробувати щастя ще раз.
Транспорт
У цій категорії представлено дуже багато винаходів, більшість з яких мають допомогти у збереженні екології планети. Одне з таких винаходів — угорський автомобіль Antro Solo, прототип якого був представлений в 2008 році. Зовні ця машина нагадує гігантського жука або личинку — Antro Solo має плавні округлі обриси, а весь дах зайнятий сонячними батареями. Для невеликих поїздок на відстань не більше 15-25 кілометрів, енергія для переміщення надзвичайно легкої машини з трьома пасажирами буде надходити від батарей і від зусиль водія, що тисне на педалі. Для здійснення більш тривалих подорожей розробники передбачили невеликий бензиновий двигун. Поки, втім, перспективи Antro Solo на ринку неясні — одним з очевидних недоліків екологічного автомобіля є відсутність кондиціонера — в спекотний день в кабіні, яка спеціально призначена для «притягання» сонячних променів, буде не дуже комфортно.
Менш наворочені електромобілі, а також заправні станції для них (яких поки, очевидно, недостатньо) також увійшли до списку головних винаходів 2010 року. Інша новинка — пристрої для підзарядки батарей електромобілів, вмонтовані прямо в дорожнє полотно.
Ще один транспортний винахід всі ми багато разів бачили в кіно — невеликі ранці з вбудованим реактивним двигуном дозволяли героям спритно рятуватися від ворогів і долати всілякі пересічені місцевості. Винахідник з Нової Зеландії Гленн Мартін створив не настільки компактний, але цілком діючий реактивний ранець. Він підніме свого власника на висоту до 2,5 кілометрів і дозволяє йому протриматися в повітрі близько 30 хвилин.

Здоров’я і медицина

Щорічно в світі близько 240 мільйонів людей заражаються малярією, і близько мільйона з тих, що заразилися вмирають. Збудником захворювання є малярійний плазмодій, який переноситься комарами роду Anopheles. Американські біологи змогли створити генетично модифікованих комарів, які несприйнятливі до плазмодія. У майбутньому вченим необхідно добитися того, щоб «мутанти» були більш живучими, ніж звичайні анофелес, і запровадити їх в місця проживання небезпечних комарів.
Ще одним цікавим винаходом журнал Time визнав окуляри Eyewriter, які дозволяють паралізованим людям спілкуватися з оточуючими за допомогою рухів очей. Створені паралізованим художником-граффітистом Tempt1 окуляри зчитують рух очних яблук і трансформують їх у лінії на екрані. У EyeWriter використовується програмне забезпечення, доступне в Мережі безкоштовно.
Біотехнології
У цій секції зібрані, мабуть, найбільш вражаючі винаходи. Першим пунктом йде організм зі штучним геномом, створений одіозним біологом Крейгом Вентером. Вентер і його співробітники з нуля синтезували й зібрали геном паразитичної бактерії Mycoplasma mycoides і вставили його в клітку спорідненого мікроорганізму Mycoplasma capricolum, з якої попередньо була видалена власна ДНК. У підсумку дослідники отримали життєздатні клітини M. mycoides, які зовні не відрізнялися від бактерій, що з’явилися на світ природним шляхом.
Інша робота в перспективі дозволить продовжити життя людям із захворюваннями легень — наприклад, курцям, у яких розвинувся рак. Вченим за допомогою стовбурових клітин вдалося виростити в лабораторії легкі, морфологія яких на 95 відсотків схожа з морфологією «нормального» органу, і які здатні повноцінно забезпечувати організм киснем після пересадки. Поки дослідники виконали цю роботу на мишачих тканинах, так як виростити невеликі органи помітно простіше, ніж великі. Тим не менш, розроблена фахівцями технологія може бути використана для часткової заміни пошкоджених легенів.

Робототехніка

Робот, призначення якого неочевидно, був створений для розпізнавання сарказму в текстах. Під час тестових випробувань він проаналізував 66 тисяч текстів і зумів вловити іронію з імовірністю 77 відсотків. І хоча практичну нішу для використання такого апарата ще тільки належить придумати, створення такої машини свідчить про великі успіхи в машинній лінгвістиці.
Військові винаходи
Одне з головних винаходів 2010 року, необхідних для ведення військових дій, насправді, було придумано ще в XIV столітті. Екзоскелет XOS2 по суті являє собою лицарські обладунки — він важить 70 кілограмів і дозволяє його носію без зусиль піднімати вантажі масою до 91 кілограма.
Ще одним важливим проривом у військовій справі була визнана нова вибухівка IMX-101. По ефекту вона схожа з звичним тротилом, проте, на відміну від останнього, володіє помітно меншою чутливістю до ударів. Снаряд з IMX-101 не вибухає, навіть якщо по ньому вистрілити.
Різне
Як вже зазначалося вище, чимала частина зібраних Time винаходів покликані зробити нашу планету краще, чистіше і зеленішою. На Заході екологічний тренд буяє вже не перший рік, але до Росії ця мода поки що не дійшла (до винятків можна віднести хіба що енергозберігаючі лампочки, які просуває особисто президент Медведєв).
Типовий приклад «зеленого» винаходи року — парусна яхта, зроблена з 8,7 мільйона пластикових пляшок та дріт, який світиться тим яскравіше, чим більша електрики споживають прилади у вашому домі. Ще одна популярна концепція — створення механізмів, що дозволяють живити різні прилади за рахунок енергії від рухів людського тіла. Одним з таких пристроїв, що потрапили в список Time, стало розташоване у взутті пристосування, яке здатне на годину зарядити телефон після всього лише 12 годин ходьби.
Завершити цю вичавку головних винаходів хотілося б продуктом, перспективи якого поки неясні, але який саме по собі дуже гарний і елегантний. Спеціальна піна, що розпилюється з пульверизатора на тіло, застигає і зберігає форму (розчинник випаровується, а основні компоненти являють собою переплетені волокна і повторюють структуру тканини). Теоретично, в майбутньому за допомогою таких балончиків кожен зможе конструювати собі одяг на свій смак і більше ніколи не думати про те, що сукні і джинси перестали влізати в шафу.
Лента.ру — Ірина Якутенко

Прокомментировать первым

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Подтвердите, что Вы не бот — выберите человечка с поднятой рукой: