Як поводитись при перевірці.

Всім нам добре знайомі перевірки контролюючих органів  та їх наслідки для підприємства. Однак, не зважаючи  наце,  багато  підприємств продовжують припускатись грубих типових помилок, за які  потім доводиться гірко розплачуватись.

В  цій  статті мова піде про те, як помилки не варто робити при перевірках підприємства рядом  контролюючих органів  (окрім правоохоронних та податкової).

Отже, одною з типових помилок підписання акту перевірки поспіхом. Помилковим сподівання керівника підприємства, що після від’їзду контролюючого органу і в не спокійній обстановці спільно з юристом опрацють ситуацію та оскаржить результати проведення перевірки. В цілому, оскаржити результати перевірки  можливо, однак  у разі підписання акту без зауважень — процедура стає  значно  складнішою.  Зокрема суддя  обов’язково  запитає  —  чому ви при проведенні  перевірки не заперечували проти акту?  Адже  якщо  ви підписали акт, то були  повністю згодні з тим, що в ньому зазначено.
Тому, у разі складання акта перевірки, у якому вказано на порушення законодавства, варто перед його підписанням визначитись з тими пунктами, як ви будете оскаржувати, підписати акт принаймі з зауваженнями. Якщо ж контролюючий орган ставить вас у ситуацію, коли часу на аналіз порушень    написання  зауважень  нема , або ж ви не впевнені у тому, що збираєтесь підписувати, вам необхідна  консультація  фахівця — варто  пам’ятати, що за відмову підписувати акт перевірки відповідальність не передбачена.  В  такому  випадку  просто  складається відмітка про відмову від  підпису.
Керівник же повинен чітко усвідомити власну відповідальність за свій підпис. Скріплюючи  підписом (навіть без  печатки) акт перевірки,  керівник  виражає повну згоду всього підприємства з тим, що зазначено в цьому документ . Тому, в жодному  випадку не підписуйте без зауважень те, з чим не згодні, або  у чому не впевнені.
Врахуйте,  що при  проведенні  перевірок, представники  контролюючих  органів часто припускаються  досить типових процедурних порушень, на які можна посилатись  зокрема у своєх запереченнях проти акту перевірки. Це матиме також значення при оцінці суддею правомірності  обгрунтованості складеного акту.

Іншою типовою помилкою допущення контролюючих органів до перевірки за відсутності уповноваженої особи  підприємства на проведення такого роду перевірок. Наприклад, проведення перевірки стану надрокористування у присутності бухгалтера чи головного енергетика, особливо якщо після цього акт підпису керівник. Особа,  уповноважена представляти інтереси підприємства при певних перевірках, обов’язково маєбути обізнана з реальним станом справ підприємства у цій сфері, вимогами законодавства. Не допускайте до перевірок некомпетентних працівників, навіть у разі коли на участь в черговій перевірці зовсім немає часу. Забороні ть будь-кому  допускати контролююч  органи до  перев рки за  в дсутност   кер вника  чи  уповноважено   особи , тим паче,  підписувати  будь-які документи чи надавати довідки.

Пам’ятайте, що на планові перевірки контролюючих органів зобов’язані приходити лише після письмового   повідомлення не менш, як за 10 днів до перевірки. Позапланові перевірки, можуть бути без попереднього повідомлення. Однак, у будь-якому разі, згідно чинного законодавства усі перевірки мають проводитись  лише у присутності керівника, або уповноваженої ним особи.

Тому, коли на порозі раптом з’явились представники контролюючого органу, то завжди можна запропонувати їм у спеціально  в ідведеній кімнаті (де не зберігається офіційних документів) зачекати на керівника за чашкою чаю чи кави. При  цьому варто утриматись від проведення ним в цей час екскурсій по  підприємству. Чітко  роз’ясніть сторожам, вахтерам навіть прибиральницям, що прогулюватись територією підприємства , тим більше, знайомитись з документами контролюючі органи (крім правоохоронних) мають право лише у присутності керівника чи спеціально уповноваженої ним особи.
При цьому ваш  підлеглі повинні вміти чітко сформулювати, що забороняють лише приступати до  проведення перевірки за відсутності керівника, але  аж  ні як не забороняють саму перевірку, тим більше, не  мають наміру не допускати контролюючі органи на підприємство.  Найкраще для цього мати спеціальний наказ, з посиланням на конкретні норми закону, та зазначення конкретних  уповноважених осіб, який ваш підлеглі зможуть пред’явити представникам контролюючих органів.
Ще одною типовою помилкою зволікання з вжиттям заходів після проведення перевірки, якою були  виявлені порушення. По-перше,  несвоєчасне усунення порушень може бути пдставою  для анулювання цілого  ряду дозвільних документ в (наприклад, спеціального дозволу на користування надрами «http://plast.vn.ua/008.htm» ), а також у разі проведення позапланової перевірки виконання умов припису — підставою для зупинення деяких сфер діяльності підприємства. По-друге, усунення порушень може забрати значно більше часу, ніж здавалось, особливо, якщо для цього доведеться звертатись до дозвільних органів. Крім того чимало процесуальних моментів, які надають перевагу у разі негайного вжиття заходів. З практики, кожен день зволікання з вжиттям заход в суттєво зменшує шанси на сприятливе для Вас вирішення цього питання.
Знання вимог закону до контролюючих органів та порядку  проведення  перевірок може захистити Ваше  підприємство від перевірки, або ж зробити наслідки такої перевірки менш прикрими.

Екологічний аудитор ТОВ «Пласт»