Україна може стати частиною єдиного з Росією економічного простору.

Україна не виключає можливості приєднання до Митного союзу в рамках Єдиного економічного простору, створюваного Росією, Білоруссю і Казахстаном. Про це в п’ятницю на спільній прес-конференції з президентом Росії Дмитром Медведєвим в підмосковних «Горках» заявив президент України Віктор Янукович.
«Коли мені задають, наприклад, питання, чи може Україна вступити до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану, — це можливо. Але у нас є процедури, які ми повинні пройти в Україні, наприклад, зміна конституції, яку можливо вирішити в парламенті і на всеукраїнському референдумі », — цитує слова Віктора Януковича інформаційне агентство « Українські новини ».
Цю заяву лідер України зробив в ході свого візиту до Росії для участі у IV засіданні Українсько-російської міждержавної комісії. У свою чергу Дмитро Медведєв відзначив «безпрецедентну» динаміку зустрічей з українським колегою.
«По суті, ми з Віктором Федоровичем компенсуємо те, що втрачено останніми роками. Така динаміка зумовила змістовний прорив у відносинах, їх повернення на рівень справжнього стратегічного партнерства », — сказав президент Росії Дмитро Медведєв про десяту в цьому році зустріч з президентом України.
Як повідомляють українські та російські ЗМІ, п’ятнична зустріч глав двох держав тривала більше двох з половиною годин, замість запланованих сорока п’яти хвилин.
Здоровий пульс відносин.

За підсумками засідання міждержавної комісії сторони підписали низку угод, протоколів і меморандумів в області космічного, енергетичного, дипломатичного та військового співробітництва.
«У 2010 році пульс українсько-російських відносин б’ється рівно і впевнено», — сказав президент Віктор Янукович.
Він повідомив, що у країн є бажання розширити і закріпити досягнуті міждержавні домовленості в новий стратегічний договір.
«Цей документ має бути наповнений реальним змістом, щоб ми не « заговорювали »всі питання, а наповнювали їх реальним змістом. Позитивні напрацювання з багатьох напрямків у нас вже є, дуже важливо їх формалізувати », — зазначив Віктор Янукович.
Росія підтвердила своє бажання прокачувати і поставляти на нафтопереробні заводи України до 18,5 мільйонів тонн палива. Також президент Дмитро Медведєв повідомив позицію Росії щодо співпраці України і НАТО.
«Безумовно, відношення між нашими країнами залежать від того, в яких альянсах ми беремо участь. У нас завжди була проста позиція з приводу участі України в Північноатлантичному альянсі — ми вважаємо, що це руйнує простір безпеки в Європі », — цитує слова російського президента інформаційне агентство УНІАН.
Посередник між континентами.
Українські експерти по-різному оцінюють ряд заяв, що прозвучали під час зустрічі президентів Росії і України в підмосковних «Горках». Аналітик Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко називає «несподіваними» слова президента Віктора Януковича про можливість участі України в Митному союзі (МС) на пострадянському просторі.
«Буквально днями відбувся саміт Україна — ЄС, де були прийняті багатообіцяючі євроінтеграційні документи, нехай не економічного характеру, але досить важливі. Україна є членом Всесвітньої торговельної організації, веде переговори про створення Зони вільної торгівлі з Євросоюзом; було вже сімнадцять засідань. Така заява президента Віктора Януковича дещо суперечить цьому процесу », — заявила Юлія Тищенко Російській службі « Голосу Америки ».
Вона вважає, що Україна технічно не готова приєднатися до МС Росії, Білорусі та Казахстану. «У цих країн різні економічні, політичні пріоритети, різні темпи зближення. У нас єдиний пріоритет — євроінтеграція », — підкреслює експерт Юлія Тищенко.
На думку директора Національного інституту стратегічних досліджень Андрія Єрмолаєва, місія Україні якраз таки і полягає в тому, що б зближувати європейського та євразійського простору.
«Результатами переговорів у Брюсселі в рамках саміту Україна — ЄС, лідери ЄС підтвердили готовність завершити переговори щодо Угоди про зону вільної торгівлі в наступному році. Якщо вдасться поєднувати переговорний процес з Євросоюзом з подальшими переговорами про співпрацю України з економічним союзом в рамках ЄврАзЕС (Євразійського економічного співтовариства), вважаю, що це було б дуже позитивно для України », — зазначає Андрій Єрмолаєв.
«Не сумніваюся що наступний етап — це етап зближення Економічного простору Євросоюзу з ЄврАзЕС. Адже Євросоюз, реалізуючи антикризову стратегію, зацікавлений в нарощуванні контактів з новими ринками, споживачами,-підкреслює аналітик, — Україна має унікальну можливість на неконфліктній основі бути модератором зближення двох просторів з пріоритетом участі в Зоні вільної торгівлі з ЄС ».
У той же час, досить скептично говорить про майбутнє рівноправних українсько-російських відносин директор Інституту політичних і соціологічних досліджень імені Тараса Шевченка Володимир Бондаренко.
«В енергетичних, стратегічних міждержавних відносинах Росія не збирається бачити Україну рівноправним партнером. Ми для Москви, швидше, навіть не гравці у відносинах, а суб’єкти їхньої гри. Росія поставила перед собою завдання стати енергетичною імперією. І в цьому процесі інтереси України ніяк не враховуються », — підкреслює Володимир Бондаренко.
На його думку, одним зі складних моментів у взаєминах двох країн залишається питання злиття монополістів енергетичного сектору — «Газпрому» і «Нафтогазу».
«З досвіду інших республік можна побачити, що як тільки вони втратили енергетичний суверенітет, у них почалися політичні розбіжності з Росією», — говорить аналітик.
Джерело: Голос Америки