Що таке WikiLeaks?

Лого WikiLeaks?Інтернет-ресурс, що спеціалізується на публікації секретних матеріалів

Інтернет-ресурс, запущений в 2006 році, на якому були оприлюднені численні засекречені або не призначені для широкої публіки матеріали.

Сайт WikiLeaks був відкрито 29 грудня 2006 року групою ентузіастів, головним представником яких згодом був названий австралієць Джуліан Ассанж. Він призначався для публікації різних секретних чи закритих для загального доступу відомостей, що викривають корупцію і зловживання в державних організаціях та корпораціях.

Проект отримав назву WikiLeaks, хоча «двіжок» mediawiki, аналогічний тому, на якому функціонує «Вікіпедія», щоб полегшити створення нових і редагування існуючих викриваючих матеріалів, отримав лише через якийсь час після створення, а до 2010 року його користувачі повністю втратили можливість самостійно коментувати і редагувати вміст сайту. Замість цього було введено спеціальний механізм отримання нових компрометуючих даних. Він був заснований на складній системі мережних шлюзів і протоколів, щоб залишити джерела «витоків» анонімними. Нові матеріали відбиралися, публікувалися і оброблялися редакцією, причому обговорення між редакторами також йшло по зашифрованих каналах.

Ассанж називав себе головним редактором сайту, однак склад всієї редакції офіційно не розкривався. Всього, згідно з опублікованим раннім листуванням WikiLeaks, засновниками сайту були близько 20 осіб.

Одна з задач складної системи публікації WikiLeaks полягала в тому, щоб одного дня опублікований матеріал вже неможливо було «видалити» з мережі, для цього в різних країнах світу були відкриті близько трьохсот копій-дзеркал. Також WikiLeaks з 2010 року заявляли, що велику увагу приділяють анонімності джерел інформації і готові оплачувати адвокатів своїм передбачуваним інформаторам.

Вже на початку своєї роботи редактори WikiLeaks стверджували, що на руках у них близько мільйона секретних документів, які вони готові були опублікувати. Метою WikiLeaks було оголошено викриття корупції в країнах Середньої Азії, Китаї та Росії, але також важливу роль приділялася і освітлення секретної діяльності урядів і корпорацій на Заході. За словами Ассанжа, сайт створювався в тому числі для того, щоб розвинути «наукову журналістику», яку він протиставляв надмірній обережності і ангажованості звичайної преси. Примітно, що яких-небудь значущих витоків секретної інформації з державних органів або корпорацій Росії та СНД на сайті за перші чотири роки його функціонування не з’явилося.

З 2007 по 2010 рік WikiLeaks неодноразово публікував секретні матеріали американських військових, у тому числі стосувалися технічного постачання американських збройних сил в Іраку і Афганістані. Також на WikiLeaks в листопаді 2007 року було опубліковано керівництво для тюремників на базі США в Гуантанамо, які підтверджували наявність заборони співробітникам Червоного Хреста на доступ до деяких ділянок в’язниці. У 2008 році домен WikiLeaks.org був на кілька днів заблокований після скарги до суду Каліфорнії від швейцарського банку Julius Baer, що надійшла у відповідь на публікацію документів, імовірно, що свідчать про те, що банк займається відмиванням грошей і допомагає клієнтам йти від податків за допомогою офшорів . Каліфорнійський суд вимоги Julius Baer відхилив і сайт повернувся до роботи.

На початку 2009 року WikiLeaks опублікував секретні звіти ООН про те, що миротворці, які діяли під егідою організації, були причетні до згвалтувань в Східному Конго.

У квітні 2010 року WikiLeaks опублікували засекречений відеозапис обстрілу з вертольота журналістів Reuters і їх ескорту в околицях Багдада в 2007 році, яких американські військові помилково прийняли за терористів (назва відео — «супутнє вбивство» (collateral murder)). Тоді загинуло 18 людей, включаючи двох журналістів. Дане відео викликало великий резонанс у пресі. У травні 2010 року за підозрою в причетності до передачі цього відео WikiLeaks був заарештований рядовий Армії США Бредлі Меннінг.

Передбачалося, що Меннінг міг бути причетний і до наступного гучного витоку, опублікованого на сайті WikiLeaks в липні: це були 77 тисяч секретних польових зведень про війну США в Афганістані під назвою «Щоденник афганської війни» (Afgan War Diary), в яких містилися звіти про проведені операції, втрати серед мирного населення та імена американських інформаторів, що становили загрозу для їхнього життя. Ще близько 15 тисяч документів редактори сайту обіцяли викласти пізніше. Представники руху «Талібану» після публікації заявили, що мають намір убити всіх афганців, хто співпрацював з коаліційними військами в Афганістані. Преса писала, що публікація відеозапису готувалися в Ісландії у співпраці з депутатами місцевого парламенту, в тому ж році в Ісландії був підготовлений законопроект про безпрецедентний захист свободи і слова, а також ресурсів на кшталт WikiLeaks.

У жовтні 2010 року WikiLeaks опублікували майже 400 тисяч документів, пов’язаних з війною в Іраку.

Влада різних держав у різний час пропонували заблокувати діяльність WikiLeaks або хоча б закрити доступ до сайту для користувачів. У 2007 році сайт був заблокований в КНР. Про наміри домогтися блокування WikiLeaks говорили і в Пентагоні.

Фінансувався WikiLeaks існує за рахунок пожертвувань, в тому числі деяких великих організацій. Бюджет сайту оцінювався в 175 тисяч доларів, а крім основних редакторів (їх, за словами Ассанжа, було п’ятеро) в роботі сайту були зайняті, за різними даними, від ста до восьмисот осіб.

Лентапедія