Рак простати – запобігання хворобі та лікування!

Захворювання на рак простати знаходиться на другому місці після раку шкіри. Але якщо рак шкіри не представляє загрози життю людини, то рак простати за небезпекою для життя поступається лише раку легенів. Якщо ви виявите хоча б один з описаних симптомів, то обов’язково пройдіть обстеження. Якщо утруднено сечовипускання, або позиви частішає без видимих причин. Якщо вночі доводиться часто вставати, щоб помочитися. Якщо вдень часто виникають позиви до сечовипускання. Якщо сечовипускання відбувається частинами і під кінець сеча кілька хвилин продовжує капати, то візит до лікаря відкладати не можна. Подібні симптоми бувають і при аденомі простати або простатиті, тому панікувати не варто. Аденома і простатит не є провісниками раку, але іноді можуть супроводжувати його. Буває, що рак передміхурової залози розвивається без симптомів. Факторами ризику для розвитку раку є вік, спадкова схильність, надлишкова вага, характер харчування і брак руху. Ризик зростає, якщо хтось із кревних родичів страждав цим захворюванням. Але це зовсім не означає, що чоловіки з групи ризику приречені на захворювання рак простати. Багатоступінчастість цієї хвороби припускає можливість профілактики. На думку вчених, існує стратегічні лінії захисту від раку простати, які знижують ризик цього захворювання, підвищують виживаність і зменшують небезпеку смертельного результату.

Однією з головних ліній захисту є харчування. У щоденний раціон повинні входити соєві продукти, які володіють антиканцерогенною дією завдяки наявності в них ізофлавоноїдів. Для захисту від раку потрібно одержувати в день 30-50 мг цих речовин. Крім цього продукти з сої гальмують зародження ракових клітин, блокуючи підвищену активність ферменту тирозинкінази. Соя перешкоджає трансформації чоловічого статевого гормону тестостерону в жіночий статевий гормон естроген, а нагромадження естрогену і дефіцит тестостерону в організмі чоловіка несе канцерогенну небезпеку. Для того щоб отримати 30-50 мг ізофлавоноїдів, достатньо вживати в день 1 чашку соєвого молока або половину чашки соєвого сиру тофу, або 2-3 столові ложки сухих соєвих напівфабрикатів. Після сої цінним харчовим і лікувально-профілактичним продуктом є зелений чай. Завдяки зеленому чаю в організмі утворюються ферменти, які мають канцерогенну дію. Зелений чай має більшу антиоксидантну активність, ніж вітамін Е і вітамін С. У день потрібно випивати не менше трьох чашок зеленого чаю. Корисно включити в раціон при захворюванні на рак простати — томатний сік, томатні соуси, які містять активну протиракову речовина лікопен. Лікопен – це біологічно активний барвник, завдяки якому помідори мають червоний колір. Міститься лікопен і в кавунах, апельсинах, але в меншій кількості. Важливим компонентом харчування є і часник. Він містить більше 200 активних компонентів. Найбільш активні речовини – аджоєн і аліїн, які надають часнику запах і смак. Часник має антивірусну, антибактеріальну, протизапальну і антиканцерогенну дію. Достатньо вживати в день 1-2 зубчики часнику або 2 таблетки препарату з часнику. Вітамін Е теж знижує ризик захворювання на рак простати. Більше всього цього вітаміну міститься в рослинній олії. Величезне значення для профілактики раку має селен. Він міститься в м’ясних продуктах, печінці, зернових. Але повністю забезпечити організм вітаміном Е і селеном за рахунок харчових продуктів важко. Їх рекомендують приймати у вигляді аптечних препаратів або харчових добавок. Вітамін Е і селен є антиоксидантами, перешкоджають розвитку багатьох вікових захворювань і уповільнюють процес старіння організму. Ризик захворювання на рак простати збільшується і при нестачі вітаміну А і вітамінів групи В. Щоб вітаміну А було достатньо, треба приймати бета-каротин і багаті їм моркву і темну зелень. Вітаміни групи В краще приймати у вигляді комплексу в полівітамінних препаратах. Важливу роль у профілактиці раку простати відіграє клітковина і ненасичені жири. Клітковиною багаті висівки і хліб з цілісного зерна. Ненасиченими жирами багаті нерафіновані рослинні олії, особливо оливкове масло, палтус, мойва, лосось і інші види морської риби. Одним з факторів ризику захворювання на рак є надмірна вага, так як він пов’язаний з гормональними порушеннями в організмі.

Рекомендують виконувати фізичні вправи з помірним навантаженням 3-5 разів на тиждень не менше 30 хвилин. І звичайно, потрібно проводити своєчасне обстеження. Це пальцеве ректальне обстеження простати, ультразвукове обстеження та аналіз крові на специфічний антиген простати. Всі ці обстеження рекомендують після 50 років робити кожні п’ять років, якщо немає відхилень від норми. Будьте уважні до свого здоров’я, і ви значно зменшите небезпеку захворювання на рак.