Спотворення Джобса — корпорація Apple опублікувала фінансовий звіт.

У ніч на 19 жовтня за московським часом корпорація Apple опублікувала фінансовий звіт за третій квартал 2010 року. Цей реліз супроводжувався традиційною телефонною конференцією для інвесторів. Проте цього разу замість фінансового директора у конференції брав участь сам Стів Джобс, що використав цей майданчик для того, щоб «проїхатися» по основних конкурентах.

Почав гендиректор Apple зі звіту про кількість проданих iPhone. З’ясувалося, що в липні-вересні Apple поставила в загальній складності понад 14 мільйонів смартфонів. Відзначимо, що до цього числа увійшли як iPhone 4, так і попередня модель — 3GS. При цьому Стів Джобс відзначив, що компанії вперше вдалося обійти одного з лідерів світового ринку — BlackBerry. Причому поставки iPhone виросли за рік практично вдвічі (на 91 відсоток).


І відразу ж Джобс почав жонглювати даними, як це вміє робити тільки він. Так, глава Apple зазначив, що, на його жаль, виробники не повідомляють, скільки смартфонів на платформі Android продається по всьому світу. Таким чином, за словами Джобса, важко зрозуміти, хто зараз перемагає на ринку мобільних платформ — iPhone на базі iOS або численні пристрої на платформі Android. При цьому він послався на дані аналітиків з Gartner за другий квартал, судячи з яких у квітні-червні по всьому світу було продано 10 мільйонів «гуглофонів» (тобто на 4 мільйони менше, ніж у Apple за третій квартал).

У цьому проявилася особливість Джобса, який — як, втім, і будь-який керівник великої компанії — завжди прагне виділити свою фірму на тлі конкурентів. Справа в тому, що глава Apple не збрехав, але і не сказав всієї правди про становище Apple і Android на ринку смартфонів. Дійсно, за даними Gartner, у другому кварталі в світі було продано 10,6 мільйона смартфонів на базі Android. Проте показник Apple вже тоді був нижче — лише 8,7 мільйона iPhone.

А в тому, що стосується американського — найбільшого в світі — ринку, то там Android вже міцно влаштувався на першому місці. У другому кварталі мобільна ОС Google зайняла більше третини ринку. Загалом у квітні-червні в США було продано на 50 відсотків більше «гуглофонів», ніж «айфонів». І незважаючи на успішний вихід iPhone 4, Apple, швидше за все, вже не зможе конкурувати з десятками пристроїв на Android. «Гуглофон» просто задавлять iPhone кількістю. І цей факт Джобса не може не засмучувати.

«Відкритий» проти «закритого»

Саме тому Стів Джобс вирішив в черговий раз «зачепити» Google, торкнувшись однієї з основних претензій до мобільної «операційки» Apple — її закритості. Справа в тому, що Google розмістив у Мережі вихідний код Android для розробників, завдяки чому ця ОС і вважається відкритою. На відміну від Android, «операційка» iOS для розробників недоступна. Так ось, Джобс, який не може не бачити в цьому недолік iOS з точки зору маркетингу — адже «закрита» Apple iOS звучить гірше, ніж «відкритий» Android, раптово виявив більше сотні версій Android для різних моделей смартфонів і повідомив, що на самому ділі Android — не цільна платформа, як iOS, а роздрібнена. Глава Apple спеціально підкреслив, що з цієї причини платформа конкурентів не може вважатися «відкритою» — адже кожен виробник прагне «заточити» Android під себе і робить її відмінною від версій для інших пристроїв.

При цьому Джобс послався на дані творців клієнта TweetDeck для сервісу мікроблогів Twitter і зазначив, що така «роздрібнена» структура Android неідеальна для розробників, яким доводиться витрачати час для створення практично персональних версій програм для кожної моделі смартфонів. Той факт, що Джобса зацікавила доля рядових розробників, представляється вкрай цікавим. Адже не секрет, що саме Apple відома тим, що постійно ускладнює життя цієї категорії людей. Згадаймо хоча б заборона технології Flash в пристроях Apple

До речі, заяву Джобса про важке життя розробників TweetDeck дезавуював глава цієї компанії Іейн Додсуорт (Iain Dodsworth). У своєму мікроблозі на Twitter він написав наступне: «Хіба ми коли-небудь говорили, що розробляти програми для Android складно? Зовсім ні.» Потім Додсуорт додав, що команда розробників TweetDeck для Android складається всього з двох чоловік.

Також примітно, що Джобсу відповів і старший розробник Android Енді Рубін (до речі, екс-співробітник Apple), і теж через свій мікроблог. Рубін дав власне «гіковское визначення» того, що таке «відкрита платформа»: виявилося, що це набір команд, які дозволяють встановити версію Android на комп’ютерах з ОС Linux. Таким чином він підкреслив, що будь-який користувач може подивитися, як саме влаштований Android, а також внести поліпшення і представити їх на розгляд спільноти розробників.

Ця відповідь підкреслила несерйозність риторики Джобса. Проте оцінити жарт змогли далеко не всі.

Планшети

Чималу частину свого монологу Джобс присвятив планшетам. Вірніше, тій обставині, що, на його думку, планшети конкурентів будуть «мертвонародженими». Він заявив, що семидюймові екрани моделей, які з’являться на ринку найближчим часом (маються на увазі, зокрема, планшети Samsung Galaxy Tab і BlackBerry PlayBook), недостатньо для нормальної роботи додатків. Зокрема, зазначив Джобс, для роботи з подібними планшетами користувачам доведеться «обточити свої пальці наждачним папером».

Надалі він навів ще кілька причин, за якими семидюймові планшети конкурентів чекає невдача. Однак усіма цими міркуваннями голова Apple по суті намагався замаскувати офіційне визнання того факту, що його компанія не буде випускати зменшену версію iPad, вихід якої прогнозувався аналітиками.

Погляд Джобса на ринок смартфонів прокоментував голова компанії RIM (виробник BlackBerry) Джим Балсіллі. Останній заявив, що майбутнє — саме за семидюймовими планшетами. При цьому Балсіллі зайвий раз підкреслив, що планшети BlackBerry (та інші пристрої на Android 2.2 — прим. «Стрічки.Ру») підтримують Flash, а це є найважливішою умовою для нормальної роботи користувачів в Мережі. Адже не секрет, що більшість користувачів розглядають планшети саме як інтернет-пристрої.

Спотворення дійсності

Зрозуміло, що виступ Стіва Джобса було спрямовано в першу чергу на інвесторів, тобто на тих людей, які перетворили Apple на найбільшу за капіталізацією в усьому світі IT-компанію. Саме з позиції глави IT-лідера Джобс і доносить свої висновки, розмірковує про перспективи розвитку ринку.

Однак, як цілком справедливо зазначив Балсіллі, при цьому Джобс багато чого не договорює. Глава RIM передрік, що коли-небудь користувачам Apple набридне перебувати в постійному «полі спотвореної дійсності», яка генерується Джобсом.

Разом з тим відзначимо, що це відбудеться не раніше, ніж провалиться якась чергова новинка компанії. Поки ж власники і любителі пристроїв Apple так і будуть з нетерпінням чекати кожної нової презентації і кожного нового запуску.

Ну а Стів Джобс продовжить відпускати жарти нижче пояса в стилі: «Смартфони Android ідеальні для перегляду порнографії».

Лента.ру — Дмитрий Читая