Підготовка до листопадового саміту «Україна — ЄС».

Україна - ЄСПідготовка до листопадового саміту «Україна — ЄС» є одним з ключових питань порядку денного візиту президента України Віктора Януковича до Брюсселя. У понеділок в столиці Євросоюзу глава України проведе низку робочих зустрічей: із президентом Європейської Ради Херманом Ван Ромпеєм і президентом Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу.
Цю поїздку в ексклюзивному інтерв’ю Російській службі «Голосу Америки» прокоментував директор Національного інституту стратегічних досліджень Андрій Єрмолаєв. Інститут є базовим науково-дослідним і аналітичним центром супроводу діяльності президента України.

«Це будуть робочі зустрічі високого рівня. Йде підготовка до майбутнього листопадового саміту «Україна — ЄС», — сказав він. — Україна дуже розраховує на те, що протягом календарного року вдасться досягти компромісу з ЄС з важливих питань. Таким, як безвізовий режим, договір про асоціацію, взаємовигідні формули в питанні формування зони вільної торгівлі ».

На думку Андрія Єрмолаєва, внутрішня політична ситуація в Україні «не вплине на хід і тональність переговорів».

«Європейці поступово звикають до того, що нова влада не буде нічого у них випрошувати, а буде говорити мовою партнерів, взаємних пропозицій, — вважає він. — Це інша тональність, відмінна від тієї, що була в попередні п’ять років, що сформували певний стереотип уявлень про Україну, — тональність прохань і вимолювання. Сформувався стереотип країни — слабкої, якій потрібно допомагати, підтримувати. Зараз Україна говорить про реформи, а Євросоюз демонструє головне — бажання зберегти програму співпраці з Україною, яка може дозволити через 10-15 років говорити про повноправне членство ».

Андрій Єрмолаєв дає наступну оцінку повідомленнями про порушення прав журналістів в українських ЗМІ: «В Україні в останні роки, в умовах політичної кризи, різко підвищилася роль журналістів. Багато хто з них, по суті, стали громадськими діячами і на жаль, самі стають вільно чи не вільно гравцями політичних ігор ».

На думку українського політичного експерта Олексія Голобуцького, під час візиту президента України Віктора Януковича до Брюсселя Європа може висловити свій протест щодо спроб обмежити свободу слова в Україні

«Нинішня влада чудово розуміє, що, отримуючи міжнародні кредити, інвестиції з Європи, закликаючи Євросоюз до участі в газовому консорціумі, Захід не закриє очі на тривожну ситуацію зі свободою слова в Україні, — вважає заступник директора Агентства моделювання ситуацій. — Тому цей візит буде відбуватися в контексті отримання вотуму довіри або недовіри від ЄС для нової української влади ».

Олексій Голобуцький стверджує, що такі речі, як проблема господарської діяльності трьох українських телеканалів — П’ятого, TВi і Чорноморської ТРК, а також пропажа харківського журналіста вплинуть на оцінку Брюсселем нової української влади.

«Поки це буде усне попередження, але ще не» жовта картка «», — змальовує ситуацію футбольними термінами Олексій Голобуцький.

Євросоюз і Сполучені Штати в цілому позитивно оцінюють роботу нової політичної команди України. До такого висновку приходить політолог Євген Філіндаш, кажучи про те, що переговори в Брюсселі пройдуть без критичних і емоційних оцінок розвитку України на сучасному етапі.

«У країні сьогодні немає якого-небудь одного пріоритету у зовнішній політиці — західного чи східного, — сказав політолог« Голосу Америки ». — Київ не демонструє бажання йти у фарватері політики однієї зі світових столиць. А, значить, відносини світових еліт та України будуть будуватися на прагматичному інтересі, а не на політичній залежності ».