Російська посуха і світовий продовольчий ринок.

ПшеницяПісля того як Росія ввела мораторій на експорт зерна, світові ціни на зерно потягнулися вгору — ціни на світових продовольчих сировинних біржах різко підскочили, наприклад, в Європі на 12%, досягнувши позначки в 236 євро за тонну і оновивши рекорди за обсягами продажів. При цьому підскочили ціни не тільки на пшеницю, але також і на інші зернові культури, такі як ячмінь і кукурудза.

За нинішнє літо світові ціни на пшеницю вже зросли приблизно на 70%. Незважаючи на це, відразу ж після отримання повідомлення щодо російського мораторію, на Чиказькій біржі ф’ючерсна ціна пшениці підскочила майже на 45%.
Аналітики побоюються, що інфляція продовольчих цін може вийти з-під контролю, після чого можливе повторення сценарію продовольчої кризи трирічної давності. «Зростаючі ціни на зерно знову поставили інфляцію продовольчих цін на чільне місце», — заявив в інтерв’ю газеті Financial Times представник відділення інвестиційного банку Morgan Stanley в Лондоні Йоахім Фелс.

Одночасно, почали падати в ціні акції деяких найбільших світових продовольчих компаній. Компанії побоюються, що в умовах фінансової кризи їм доведеться підняти ціни на продукти харчування.

Безперечно, американські і європейські споживачі відчують деяку зміну ціни на хліб і хлібопродукти. У той же час, основний удар припаде на жителів тих країн Близького Сходу, Африки та Азії, де через низький рівень доходів населення, хліб є основним продуктом харчування, а також у країнах, де держави дотують продукти харчування. У таких країнах основним ціноутворюючим фактором залишається закупівельна ціна зерна і борошна.

За оцінкою Ефраїма Лібтага, економіста Міністерства сільського господарства США, на американському ринку оптова закупівельна ціна продукту становить приблизно 5-15% від його роздрібної ціни. Таким чином, на думку Лібтага, підвищення ціни зернових на 45% приведе до подорожчання в магазинах хліба, борошна, макаронної та іншої суміжної продукції приблизно на 2-4%.

Ще до введення експортної заборони російські сільгоспвиробники не відчували великого ентузіазму щодо експорту зернових, так як темпи зростання цін на внутрішньому ринку помітно випереджали зростання цін на міжнародних ринках.

За даними Російського союзу агропромисловців, цього року очікується скорочення врожаю зерна приблизно на 50%. За оцінками Мінсільгоспу РФ, виробництво зерна в поточному році може скласти 70-75 млн тонн, у порівнянні попереднім показником в 90 млн. Більшість експертів однак оцінюють ситуацію трохи більш песимістично. Так, прогноз Російського зернового союзу (РЗС) становить 72-78 млн тонн, «СовЕкона» — до 70 млн, Інституту кон’юнктури аграрного ринку (ІКАР) — менше 70 млн. При цьому Мінсільгосп і уряд РФ як і раніше відзначають, що зібраного в поточному році зерна з урахуванням запасів вистачить для задоволення внутрішніх потреб країни, які становлять 75-77 млн тонн.

Не виключено, що збільшення ціни зернових може дати поштовх для виникнення «ланцюгової реакції» щодо зміни цін та інших видів продовольчих товарів, зокрема зростання цін на кукурудзу і бобові. У разі здійснення даного прогнозу, очевидно, що зросте ціна на м’ясо-молочну продукцію.

Важливо додати, що у разі скорочення пропозиції зерна і зернових, традиційно зростає потреба в інших видах продовольчих товарів, що в свою чергу призводить до зростання цін на них.

ГОЛОС АМЕРИКИ — Надійний джерело новин та інформації.