Іракці зламати американські безпілотники!

Predator26-доларова програма допомогла іракцям зламати американські безпілотники.

Платне програмне забезпечення, яке розповсюджється через інтернет, здатне не тільки розширювати можливості домашніх комп’ютерів, а й допомагати зламувати безпілотні літальні апарати. Це, зокрема, довели іракські повстанці, які зуміли за допомогою дешевої програми, придбаної в інтернеті, перехоплювати відеосигнали американських безпілотників. Випадків перехоплення управління апаратами поки не зафіксовано, але удар по зарозумілості США, очевидно, вже завдано чутливий.

Мова йде про бойові і розвідувальні безпілотники RQ-1, MQ-1 Predator і MQ-9 Reaper, які використовуються Армією США в Іраку і Афганістані. Для перехоплення відеосигналів з цих БПЛА іракським повстанцям навіть не довелося трудитися — виявилося, що канал зв’язку з наземним центром управління та безпілотниками не шифрується.
Про можливе неправомірне використання цієї інформації Армія США попереджала Пентагон ще в 1990-х роках під час військових дій у Боснії, проте головне військове відомство країни самовпевнено порахувало, що сили опору «ніколи не дізнаються, як цю уразливість використати». І помилилися. Зараз американські військові валять все на фінансову і технічну допомогу іракським повстанцям, яку надають Іраном, але факт залишається фактом — США занадто поквапилися зробити ставку на безпілотники.

У військовому бюджеті ВПС США на 2010 рік 36 відсотків витрат передбачені на розвиток парку БПЛА. За даними компанії General Atomics, ВПС США в найближчі кілька років куплять 375 безпілотників MQ-9 Reaper, вартість кожного з яких може досягати 12 мільйонів доларів. І ні один з них, за попередніми даними, системою шифрування зв’язку обладнаний не буде.

Фактично, Пентагон помилився двічі. Перший раз в кінці 1990-х, коли відмовився впроваджувати систему шифрування каналу зв’язку з безпілотниками, а другий раз — у 2004-му. Тоді деякі з членів Комітету начальників штабів у Пентагоні поставили під сумнів безпеку передачі інформації з БПЛА в незашифрованому вигляді. Більш старші чини комітету ці сумніви постаралися розвіяти, заявивши, що безпілотні апарати для іракців і афганців, при їх вкрай низькому рівні технічного розвитку, є технікою новою — мовляв, вони просто не здогадаються, як їй протистояти.

Як з’ясувалося, здогадалися. Вперше з випадком відеоперехвата американські військовослужбовці в Іраку зіткнулася в 2008 році, коли в полон потрапив повстанець-шиїт з ноутбуком, на якому зберігалися зображення, отримані з одного з безпілотників США. Влітку американським солдатам вдалося виявити комп’ютери з декількома годинами відеозаписів з БПЛА. Стало зрозуміло, що Армія США зіштовхнулася не з одиничним випадком комп’ютерної геніальності іракців, а з цілком повсякденною практикою.

Подив американського командування було настільки велике, що в усьому звинуватили Іран. Зокрема, військові США стверджують, що Іран фінансує іракських повстанців і надає їм технічну допомогу. Важко сказати щось певне щодо технічної допомоги, але на фінансування сусідів Іран, виходить, не дуже-то й втратився. За даними американського командування, іракські повстанці використовували для відеоперехвата програму, подібну SkyGrabber, що продається в інтернеті всього за 25,95 долара (789,89 рубля за курсом ЦБ на 18 грудня 2009 року).

Ця програма випускається російською компанією SkySoftware і призначена для перехоплення трафіку з супутників. На сайті виробника ПО описано так: SkyGrabber «приймає і обробляє трафік, передаваний з супутника, витягує з нього файли і зберігає їх на ваш жорсткий диск у відповідності з налаштованими фільтрами». Виявляється, вона може перехоплювати сигнали і з безпілотників.

Як пише газета The Wall Street Journal, проінтерв’ювали автора програми Андрія Солонікова, творці SkyGrabber мали на увазі лише мирне її використання і раніше не отримували відомостей про застосування свого ПЗ для військового відеоперехвата. Виходить як у Стругацьких: «<…> взялися шукати винахідників таємничої апаратури, за допомогою якої браконьєри виманювали птеродактилів далеко за межі заповідника в Уганді, і знайшли дотепну саморобку з дитячої іграшки «Встань-сядь» і досить поширеного медичного пристрою «.

Протягом останніх кількох років Армія США, ВПС і розвідка вели розробку системи шифрування сигналів, вхідних та вихідних безпілотниками, проте в липні 2009 року вирішили від цього відмовитися. Причин тому кілька. По-перше, впровадження шифрування сигналів потребують встановлення додаткового обладнання на БПЛА, що автоматично означає зниження максимальної корисного навантаження, яку вони можуть прийняти на борт.

По-друге, доведеться піддатися значної модернізації або навіть повної заміни багатьох компонентів мережі, що зв’язує безпілотників з операторами в США, Афганістані, Пакистані, Іраку та інших країнах, де присутній американський військовий контингент. Це в свою чергу може призвести до послідовного виведення з ладу діючих БПЛА для апгрейда і зростання військових витрат на обслуговування військової безпілотної техніки.

Ще одна складність полягає в тому, що безпілотники Predator і Reaper, що використовують нешифрований канал зв’язку, виробляються компанією General Atomics, запатентована і виготовила частина комунікаційного обладнання БПЛА за індивідуальною схемою. Це означає, що підключити вже існуючі системи шифрування до безпілотника буде складно. Можна, звичайно, розмістити в тій же компанії замовлення на постачання систем шифрування для MQ/RQ-1 і MQ-9, але це знову ж таки гроші.

У Пентагоні упевнені, що усунення вразливостей безпілотників потребують багато часу, через що почнуться затримки в постачаннях вже замовлених БПЛА, а також скорочення числа діючих. Крім того, деякі з представників військового відомства вважають, що застосування шифрів ускладнить процес обміну даними як усередині підрозділів Армії США, так і з союзниками.

З іншого боку, рано чи пізно впроваджувати шифрування все ж таки доведеться. У Комітеті начальників штабів Пентагону зараз розглядаються версії про можливу підробку даних, переданих безпілотниками. Зокрема, військові не виключають, що повстанці після перехоплення відеосигналу могли змінити його і вже в такому вигляді послати в наземний центр управління. Таким чином, дані розвідки будуть значно спотворені, а армія не буде мати точних відомостей про місцезнаходження супротивника.

Чи треба говорити про те, що буде, якщо повстанці несподівано навчаться за допомогою якої-небудь PC2Robot SuperControl 2.0 вартістю 15,95 долара перехоплювати керування американськими бойовими безпілотниками, збройними ракетами AGM-114 Hellfire. Втім, і звичайне глушіння радіочастот американських безпілотників також може наробити чимало лиха. Така можливість теж розглядається в Пентагоні, але дуже мляво, тому що встановлене обладнання придушення перешкод вважається надійним.

Ясно одне: іракські повстанці виявилися готові не тільки до перестрілок і закладання вибухівки, а й до протистояння американцям у сфері високих технологій. І відеоперехват став першим кроком на цьому шляху.

Lenta.ru — Василь Сичов