Де Роумінг У БІЛАЙНА вигідний, а чи виний iPhone!?

beeliineЧому «Білайн» надіслав абоненту рахунок на півмільйона рублів?

Співробітниця ріелторського агентства Penny Lane Realty відмовилася платити «Білайну» 522000 рублів за послуги роумінгу, надані в Єгипті. Навряд чи б про цю історію дізналися журналісти, але агентство вирішило зробити з історії медіаскандал і розіслало «гострий» лист гендиректора Penny Lane в ЗМІ. В результаті агентство зуміло завдати формально нічим не провинившомуся «Білайну» репутаційний збиток на суму, що значно перевищує 522000 рублів. Заодно під роздачу потрапив і iPhone.
Наїзд

У листі гендиректора Penny Lane Георгія Дзагурова говориться, що співробітниця його компанії відправилася відпочивати в Єгипет разом з дитиною, взявши з собою iPhone. У Єгипті хлопчик вирішив трохи розважитися і пограти в онлайн-ігри. Всього, як стверджують у ріелторського агентства, він провів в інтернеті 4 години.

Рахунок за послуги склав ті самі 522 000 рублів. У компанії порахували, що в Москві той же обсяг трафіку обійшовся б невдачливій співробітниці агентства та її синові в 139 рублів. Нескладний підрахунок дозволив співробітникам Penny Lane зробити цікавий висновок: інтернет у роумінгу стоїть в 3750 разів більше, ніж у Москві.

Втім, такий же нескладний підрахунок може показати, що в міркування Penny Lane вкралася помилка. На сайті «Білайну» говориться, що в тарифному плані «Живи легко 180» один мегабайт GPRS-Інтернету коштує 6,43 рубля. У роумінгу ж, згідно з даними того ж сайту, 20 кілобайт коштують 15 рублів. Це означає, що мегабайт обходиться в 750 рублів: теж немаленька сума, але ніяк не в 3750 разів більше, ніж 6,43 рубля.

Дзагуров пояснив, що в «Білайн» спочатку послалися на тарифи єгипетських операторів, з якими укладено угоди про роумінг. Ця відповідь здається дещо дивною: роумінг у «Білайну» в інші країни коштує рівно стільки ж, скільки і в Єгипет. Не годиться, на думку Penny Lane, та інша відмовка: мовляв, інші російські стільникові оператори беруть за свої послуги стільки ж.

Взагалі кажучи, лист гендиректора Penny Lane написано далеко не на мові ділових переговорів. Наведемо лише один абзац: «Сподіваюся, настане той день, коли інформування дрібним шрифтом у глибинах сайтів, через смс, шляхом розміщення оголошень у газеті ‘Вісник Поволзького свинаря’ будуть, нарешті, визнані незаконними, а люди перестануть розплачуватися за чужі хитрості. До відповіді мерзотників, що вимагали останнє у самотніх матерів! »

Образилися чи на Георгія Дзагурова поволзьких свинарі, невідомо, але от у PR-службі «Білайну» його лист напевно прочитали з досадою. У посланні «Білайн» називається «жадібним монстром мобільного зв’язку» та іншими нехорошими словами. Проте якщо їх відкинути, то претензії до компанії будуть цілком конкретні. Їх усього дві: 1. Послуги роумінгу і GPRS були підключені за замовчуванням, тобто без згоди абонента; 2. Послуги ці виявилися надзвичайно дорогими.

Відповідь

У прес-служби «Вимпелкому» (цій компанії належить торговельна марка «Білайн») на складання відповіді Penny Lane пішло не більше пари годин. Стільниковий оператор поспішив звинуватити у всьому як саму співробітницю Penny Lane, яка не спромоглася вивчити вартість роумінгу, так і її iPhone. «Навіть якщо не користуватися інтернетом, додатки Visual Voicemail і Mail все одно продовжують перевіряти наявність нових повідомлень у фоновому режимі», — розповіли в прес-службі, пояснивши, що iPhone виходить в мережу буквально при кожному зручному випадку.

Смартфон iPhone
, дійсно, активно використовує доступ в Мережу. Порівняно великі обсяги даних викачуються, наприклад, при роботі з картографічним додатком. Пошта у iPhone може перевірятися у фоновому режимі.

Починаючи з другого покоління, iPhone може автоматично підключатися до високошвидкісних мереж третього покоління, що потенційно збільшує споживання трафіка. Наприклад, стає можливим перегляд роликів з YouTube (для цього в iPhone є спеціальний додаток).

Щоб уникнути неприємностей з рахунками за зв’язок в закордонних поїздках опцію виходу в інтернет можна відключити. У налаштуваннях iPhone є спеціальний перемикач, що дозволяє блокувати обмін даними в роумінгу. Ця установка відключає доступ в Мережу, залишаючи доступними дзвінки та SMS. Саме цей перемикач співробітники «Вимпелкому» і порадили знайти всім виїжджають за кордон. І, таким чином, побічно підтвердили, що рахунок у 522 тисячі рублів був виписаний не лише за 4 години гри в інтернеті, але й за інші послуги, про надання яких абонент міг просто не здогадуватися.

Формально «Білайн» абсолютно прав: пам’ятки про те, як треба користуватися iPhone у роумінгу, є на сайті компанії, ну а вже інструкцію до телефону читати — це взагалі прямий обов’язок користувача. Але чому стільниковий оператор не відключив абонента після того, як заборгованість стала надто вже великий? Або чому він хоча б не попередив абонента за допомогою SMS? Посилання на корпоративний тариф у даному разі здаються недоречними — платити-то все одно доведеться не компанії, а співробітниці Penny Lane.

Втім, доведеться чи ні, це ще питання спірне. Зазвичай, коли справа виростає в настільки серйозний медіа-скандал, стільникові оператори воліють широким жестом відмовлятися від своїх вимог до абонентів. Цього разу в «Вимпелкомі» також заявили, що готові домовлятися з співробітницею Penny Lane в індивідуальному порядку.

Однак у ріелторській конторі, судячи з усього, вирішили піти ва-банк. Георгій Дзагуров розповів газеті «РБК daily», що це за «індивідуальний порядок». «Вони запропонували мені врегулювати проблему, в тому числі мова йшла про можливість надання знижки по заборгованості нашої співробітниці. Натомість нам запропонували свого роду партнерство: ми повинні були нав’язувати послуги провайдера нашим клієнтам — власникам заміських котеджів і бізнес-центрів», — пояснив Дзагуров. Таку пропозицію, якщо вона дійсно було зроблена, більше схожа не на бізнес-переговори, а в кращому випадку на середньовічний бартер.

У «Вимпелкомі» вже відхрестилися від подібних переговорів. Проте звинувачення Дзагурова надто серйозні для того, щоб просто так залишити їх без уваги. Так що не виключено, що «Вимпелком» піде в атаку у відповідь і найближчим часом висуне свої претензії до ріелторської контори. Якщо, звичайно, не вирішить, що репутаційні ризики від розголосу такої справи будуть дуже серйозними.

Джерело: Лента.ру
Автор: Олександр Поліванов, Олександр Амзін