Де найкраще жити?

Американський журнал Newsweek опублікував рейтинг найкращих країн світу, в якому оцінювалася ситуація по ста державам. За даними рейтингу, жити найкраще у Фінляндії, Швейцарії і Швеції, найгірше — в Буркіна-Фасо, Камеруні та Нігерії.

Як пише Newsweek, укладачі рейтингу шукали відповідь на одне питання: «Яка країна надає найкращу можливість для того, щоб мати здорову, безпечну, заможну націю і гарантує свободу пересуваня для життя?»

Аналітична група Newsweek поєднала дані, зібрані іншими дослідницькими організаціями, які регулярно публікують світові рейтинги за різними вузьким тематиками. Якість держав оцінювалися на основі п’яти головних критеріїв: освіта (рівень грамотності і стан науки), здоров’я (очікувана тривалість життя), якість життя (частка населення, що живе в крайній бідності, рівень економічної нерівності, стан навколишнього середовища тощо), динаміка економічного розвитку (темпи зростання продуктивності праці, ступінь диверсифікації, інноваційна спрямованість і інше.) та політична ситуація (рівень базових свобод, активність виборців, політична стабільність).

Якість оцінки

Журналістка Саллі Назаренко скептично оцінює результати рейтингу Newsweek, в якому її батьківщина — Фінляндія — посіла перше місце. Вона погоджується з тим, що країна домоглася серйозних успіхів у багатьох напрямах — наприклад, у Фінляндії низький рівень корупції, будь-хто може безкоштовно отримати освіту і так далі. «Проте за кількістю самогубств і депресій ми теж є світовим лідером, незважаючи на те, що у нас начебто б все добре. На мій погляд, країна де так багато самогубств за визначенням не може бути кращою в світі », — резюмує Саллі Назаренко.

Певні сумніви висловлюють і інші експерти. Клей Ремзі (Clay Ramsay), директор з досліджень Програми оцінок міжнародної політики (Program on International Policy Attitudes), яка заміряє громадську думку в десятках країн світу, вважає, що цей рейтинг показує тільки частину набагато більш складної картини. «Якщо подивитися на перелік країн з найбільшим ВВП на душу населення, можна помітити багато збігів з рейтингом Newsweek, — говорить він. — В обох рейтингах США не займають першого місця. У будь-якому випадку, для американців цей рейтинг корисний, оскільки довгий час була популярна думку, що в США живуть краще за всіх у світі ». У рейтингу Newsweek США зайняли 11-й рядок.

Росія і Україна

Директор Центру з вивчення Росії Російського університету дружби народів Ігор Чубайс говорить, що «наївно вважати, що такий рейтинг абсолютно точний, оскільки це дуже складна проблема». Тим не менше, на думку Чубайса, публікація подібних міжнародних рейтингів вкрай важлива для оцінки ситуації в Росії тому, що в країні є серйозні проблеми з об’єктивною статистикою. Він звертає увагу на суперечливі дані про кількість споживаного алкоголю росіянами, які приводить влада. Ігор Чубайс підкреслює, ця статистика безпосередньо і колосально впливає на рівень і якість життя росіян: «Алкоголь — головна причина вимирання населення в нашій країні».

У переліку кращих країн світу Росія посіла 51-е місце. Крім неї, в рейтингу фігурують ще сім пострадянських держав. Вони розподілилися наступним чином: Естонія (32-е місце), Литва (34), Латвія (36), Білорусь (56), Казахстан (61), Азербайджан (69).

Україна зайняла 49-е місце і таким чином, визнана кращою країною, ніж Росія. Це може здатися незвичайним, оскільки традиційно вважається, що люди «голосують ногами», вибираючи більш зручні для життя держави, регіони та міста: в даному випадку, кількість мігрантів з України, які переселяються до Росії, явно перевищує число мігрантів, що їдуть у зворотному напрямку.

Український економіст Олександр Пасхавер, президент Центру економічного розвитку, сумнівається в тому, що Newsweek точно розставив по місцях Росію і Україну, оскільки мова може йти про погрішності при підрахунку балів. Він називає цей рейтинг «вінегретом». При цьому Пасхавер переконаний у тому, що в України є певні переваги перед Росією. «Українці великі індивідуалісти, — вказує економіст, — вони вміють користуватися плодами землі й клімату і при рівних економічних умовах мають більш високу якість життя, ніж росіяни. Проте ці чинники не пов’язані з діяльністю влади, а радше з історичною традицією і географією ».

Точка зору

Рана Форухар (Rana Foroohar), заступник головного редактора Newsweek, що відповідає за публікації про міжнародну економіку, говорить, що її не дивує, коли люди виявляють невдоволення подібними публікаціями: «Будь-який погляд на світ в якійсь мірі суб’єктивний. Однак ми оцінювали ситуацію досить серйозно й горді отриманим результатом.

Якість життя — вельми розпливчасте поняття. У 1776 році англійський письменник Семюель Джонсон сформулював наступний максимум: «Життя — це шлях від одного« хочеться »до іншого« хочеться », а не від одної насолоди до іншої насолоди».

Ігор Чубайс звертає увагу, що за зручність і якість життя неминуче доводиться платити. «Найуспішнішою з нових країн Європейського Союзу є Польща, — говорить він. — Але з іншого боку, в Польщі зростає кількість інфарктів і важких захворювань. Експерти кажуть, що ці речі взаємопов’язані: в умовах ринкової економіки необхідно постійно доводити свою успішність — але за це доводиться розплачуватися здоров’ям і життями ». Тому Чубайса не дивує удаваний парадокс: «Є досить багато прикладів, коли вчені, які вивчали життя аборигенів у джунглях, приймали рішення залишатися жити з цими племенами, а не повертатися до цивілізації. Тому що їх більше влаштовує існуюча там якість міжлюдських відносин ».

Журнал Newsweek — далеко не єдина структура, яка намагається заміряти складно піддаючіся оцінці показники. Так, Всесвітня організація охорони здоров’я розраховує очікувану тривалість життя, організація Transparency International — рівень сприйняття корупції, правозахисники — стан громадянських свобод, соціологічні компанії — ступінь задоволення життям і рівень оптимізму …

У 1972 році був навіть винайдений термін «валове національне щастя» (за аналогією з ВВП), який запропонував використовувати монарх Бутану. Бутан традиційно входить до числа найбідніших держав світу, але король запропонував судити про результати роботи влади не за станом економіки та рівнем корупції, а за рівнем щастя. Під «щастям» він розумів такі поняття, як економічна незалежність і самодостатність, збереження навколишнього середовища, збереження та збагачення традиційної культури …

Значення рейтингу

Пітер Боттелье (Pieter Bottelier), професор Школи передових міжнародних досліджень у вашингтонському Університеті Джонса Хопкінса (School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University), що у минулому займав високі посади в структурах Світового банку, відзначає, що значення рейтингу Newsweek і інших подібних публікацій залежить від настрою спостерігача: «Якщо ви вважаєте цей рейтинг важливим — він буде важливим, якщо не вважати його важливим, то ніякого значення він мати не буде».

На питання, «чи можна на підставі рейтингу Newsweek зробити прогноз — в якій країні через 10-20 років життя буде краще», Рана Форухар відповіла: «Я би дуже уважно вивчила категорію« освіта ». Освіта найбільш тісно пов’язане з економічним успіхом, вона також впливає на поліпшення якості життя. Важливо, що багато пострадянських республік добилися помітних результатів. Очевидно, що в них сьогодні є проблеми, але ставка на освіту — це шлях до успіху ».

У цій категорії позиції Росії найбільш сильна — вона займає 31-е місце в загальному переліку (Україна — на 40-му).

Джерело: Голос Америки