Український ефект «яйці, шашки та дві парасольки».

Останні два дні події в Україні — у заголовках світових ЗМІ. Нещодавнє засідання Верховної Ради щодо ратифікації продовження перебування російського флоту в Криму пройшло не тривіально. Опозиція закидала яйцями спікера Володимира Литвина, а сесійну залу — димовими шашками. Хоча охоронці глави парламенту вчасно закрили його двома парасольками, пара-трійка яєць потрапили в ціль. Пропрезидентська коаліція не розгубилася — в хід пішли прийоми рукопашного бою, в результаті чого кілька опозиційних народних депутатів змушені були звернутися за медичною допомогою і шукати заміну розірваним піджакам і сорочкам.
Про те, що події у Верховній Раді більше схожі на вуличну бійку, ніж на парламентські дебати, сказав Російській службі «Голосу Америки» директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран: «Адже проблема не тільки в діях опозиції, але і в тому, що після виборів президента багато хто очікував політичної стабільності. Але в Україні відбулися спочатку досить радикальні дії з боку влади, які переформатували конституцію і коаліцію в парламенті, змінивши непрості відносини між владою і опозицією ».

Оцінюючи дії опозиції, він не настільки категоричний і вказує на досвід розвинених демократій, де громадяни можуть давати відсіч влади: «В американській Конституції чітко сказано, якщо влада використовує нелегітимні дії, вона стає поза законом. І проти неї громадяни здатні діяти адекватно ». На думку політолога Сергія Тарана, після такого голосування для України важливо залишитися у переліку країн-прихильників демократичної політики, «щоб не потрапити в список тих, де« рукопашні бої »у парламенті — норма ведення дискусій у суспільстві».

Політтехнолог Тарас Березовець називає «явною дикістю» те, що відбулося в українському парламенті. Він вважає, що українські парламентарії «здивували» навіть колег з Японії та Кореї, де «подібний мордобій — не рідкість». «Це була не імітація політичної боротьби, а справжній мордобій, і побиття один одного з метою укласти на лікарняне ліжко противника, що і сталося», — заявив він Російській службі «Голосу Америки».

Тарас Березовець підкреслює, що цей інцидент завдав шкоди іміджу України на світовій арені: «Якщо раніше світова преса повідомляла про втому розвинених демократій від подій в Україні, то тепер з’явиться новий «ярлик»- роздратування від України. Світ втомився від наших внутрішніх чвар і прихід Януковича сприймався як фактор, який принесе стабільність у суспільстві. Тепер зрозуміло, що це не так. Постраждав імідж не тільки України, а й нової української влади ».

За словами політтехнолога, викликає сумнів результативне голосування представників коаліції. Він повідомляє про те, що вранці в день голосування, в сесійній залі було зареєстровано лише 211 народний депутат. «У цей день привели до присяги ще 12 нових депутатів. Максимум голосів, які коаліція могла б зібрати — було б 223, а не 236, які висвітилися на табло, при необхідних 226 голосах — мінімумі для ухвалення рішення », — підраховує Тарас Березовець.

Директор Російсько-українського центру «Інтеграція» Сергій Морозов відзначає, що Росія — на відміну від України — давно «перехворіла» подібними бійками в Держдумі: «Такі протистояння між депутатами були в Росії на початку 90-х років минулого століття. Але тепер те, що відбулося у Верховній Раді, здається подією з іншої планети. Схоже на те, що з боку опозиції це був крок відчаю, спроба хоч якимсь чином протистояти ратифікації, розуміючи, що це зробити неможливо ».

Російський політолог каже, що не пригадує ще одного подібного випадку в будь-якому з європейських парламентів, де опозиція закидала б спікера — голову законодавчого органу — яйцями і розкидала б димові шашки у сесійній залі: «Дуже схоже на явне вираз неповаги до права і інституту влади» , — укладає російський експерт Сергій Морозов.

Його український колега, директор аналітичного центру «Стратегма» Юрій Романенко підкреслює, що українці давно переросли «політичне шоу», яке їм «показали» у Верховній Раді: «Опозиція діяла неадекватним інструментарієм під час розгляду важливого законопроекту. Вони засідання перетворили на клоунаду. Це був такий собі «привіт» з 2000-х років, коли нинішні опозиціонери починали свою політичну кар’єру за допомогою подібних постмодерністських «штучок», намагалися переграти в інформаційному полі президента Леоніда Кучму. Тоді суспільство ще було ласе до подібної поведінка депутатів ».

Він також критикує і дії президента Віктора Януковича, який нібито підіграв нестандартній поведінці опозиціонерів. «З Росією треба було домовлятися в економічній площині, а проблему базування Чорноморського флоту (ЧФ) Росії відкласти на потім. Президентові Росії варто було б пояснити, що Україна пролонгує угоду про оренду для ЧФ через рік задля зміцнення позиції всередині країни. Віктор Янукович, по суті, наступає на ті ж граблі, що і Ющенко, який у 2005 році почав діяти так, як ніби його підтримує однаково і Донбас і Західна Україна », — сказав він Російській службі« Голосу Америки ».

Разом з тим, політолог Юрій Романенко стверджує, що в Україні не вдасться реалізувати «путінську Росію». Саме тому, що в країні є Західна Україна, яка завжди була трохи «іншою» по відношенню до центральних і східних регіонах.

Голос Америки