Нажмите "Enter" чтобы переместиться к содержанию

Розлив нафти в Мексиканській затоці, нафтова пляма рухається до узбережжя США.

Розлив нафти в Мексиканській затоці, що стався в результаті аварії на буровій платформі Deepwater Horizon, загрожує обернутися наймасштабнішою екологічною катастрофою за всю історію США. В даний час площа нафтової плями, що утворилася на поверхні, складає більше 250 квадратних кілометрів. Пляма повільно дрейфує у бік материка, і в даний час воно знаходиться в дев’яти милях від узбережжя Луїзіани. Барак Обама особисто прибув на місце, щоб упевнитися, як тривають роботи з ліквідації наслідків аварії. Але поки що, окрім обіцянок впоратися з витоком владі запропонувати нічого.
Нагадаємо, що аварія сталася 20 квітня. За до кінця нез’ясованих причин в ході бурових робіт на платформі стався вибух, який став причиною пожежі. Загиблими вважаються щонайменше 11 чоловік. Два дні потому платформа затонула: трубопровід, який з’єднував Deepwater Horizon з так званим протискидувальним запобіжником (blowout preventer — BOP), що встановлений безпосередньо на свердловині, виявився зламаний. У результаті виток нафти виник одразу в трьох місцях. З того моменту в море, за оцінками Берегової охорони США, вилилося 1,6 мільйона галонів (близько 6 тисяч кубічних метрів) вуглеводнів. За деякими даними, кожен день зі свердловини виливається 210 тисяч галонів (близько 5000 барелів) нафти.
Ні ліквідувати витік, ні стримати розлив нафти на поверхні поки не вдається. Зокрема, пляму намагалися зупинити за допомогою бонових загороджень, проте вкрай несприятливі погодні умови в Мексиканській затоці — сильний вітер і шторм на морі — різко знизили ефективність цього заходу. А на узбережжі, мабуть, усвідомивши, що врятуватися від нафтової плями вже не вдасться, почали вживати превентивних заходів. 2 травня Національне управління океанічних і атмосферних досліджень США ввело часткову заборону на рибальство у водах Луїзіани і ряду інших штатів, який, як повідомляється, буде діяти щонайменше десять днів. 30 квітня міністр оборони Роберт Гейтс розпорядився відправити на боротьбу з нафтовою плямою 6000 членів Національної гвардії США.
Проводяться роботи по контрольованому спалюванню нафти. На території Луїзіани, Алабами, Міссісіпі і в ряді округів Флориди було оголошено надзвичайний стан. Місцеві жителі записуються добровольцями в загони для очищення берега від нафти. За деякими даними, потрібно буде багато робочих рук, тому що умови берегової смуги часто виключають використання важкої техніки. Екологи готуються до масштабної акції з порятунку тварин, особливо птахів. За словами директора пташиного заповідника Громадської організації з охорони природи узбережжя Луїзіани Мелані Дрісколл, в цю пору року птахи особливо уразливі: вони будують гнізда і чекають пташенят. Не кажучи вже про риб і водоплавних, для яких нафтова пляма біля узбережжя означає неминучу загибель.
Однак розлив нафти може стати не тільки екологічною, але й економічною катастрофою для регіону. Тисячі людей, що займаються рибальством, можуть на роки залишитися без роботи. Американські та європейські ЗМІ рясніють інтерв’ю із зневіреними рибалками, які заявляють, що їхній бізнес і вони самі фактично повністю знищені. Але постраждали не тільки рибалки. Розлив нафти загрожує серйозно підірвати судноплавство в регіоні, і перш за все морські перевезення нафти, нафтопродуктів і газу з родовищ у Мексиканській затоці. З відповідним попередженням у п’ятницю, 30 квітня, виступив банк Goldman Sachs. Тим часом родовища в затоці забезпечують 15 відсотків потреб США в нафті і газі. І підкінець, серйозні збитки чекають сферу туризму.
Під ударом опинилося все, що залежить від моря. Обсяг передбачуваного збитку не можна підрахувати навіть приблизно: одна рибальська галузь може зазнати збитків на 2,5 мільярда доларів, а туріндустрія — на 3 мільярди доларів. Хоча, зрозуміло, справа не в грошах, а в тому, що тисячі людей залишаться без джерел доходу і будуть вирвані із ставших звичними умов існування. У сформованих обставинах до Луїзіани прибув президент США Барак Обама, щоб особисто переконатися в тому, як тривають роботи з ліквідації наслідків катастрофи. Для Обами все, що відбулося стане серйозним випробуванням: йому доведеться продемонструвати все своє вміння справлятися з кризовими ситуаціями. При цьому, як написала The New York Times, над ним буде постійно загрозливо висіти тінь урагану «Катріна». Свого часу саме «Катріна» дала привід критикам республіканців говорити про «катастрофічне президентство» Джорджа Буша.
Барак Обама похвалив дії влади Луїзіани, відзначивши, що «весь уряд працює над подоланням кризи». Одночасно він обрушився на винуватців події, компанію British Petroleum, зазначивши: «Дозвольте мені сказати прямо і ясно: BP відповідальна за цю витік, і BP заплатить за рахунком. У той же час, як президент Сполучених Штатів, я не збираюся економити на зусиллях по ліквідації цієї кризи, скільки б він не продовжувався «. Президент повів мову про компенсації, хоча куди більш обнадійливими, звичайно, стали б слова про успіхи в запобіганні катастрофи. З іншого боку, Обама, зайвий раз підкресливши відповідальність BP за екологічне лихо, використовував свій виступ в Луїзіані, щоб домогтися від компанії ще більш активних дій з ліквідації розливу нафти.
Найголовнішим завданням на сьогоднішній день є усунення витоку нафти з зруйнованих підводних свердловин. Представники BP вже озвучили три можливі сценарії її вирішення. Перший полягає в тому, щоб за допомогою підводних роботів активувати згаданий вище противоскидний запобіжник (BOP), встановлений на основній горловині свердловини. В ідеалі запобіжник повинен був включитися автоматично у момент аварії і заблокувати свердловину, проте, з нез’ясованих поки причин, цього не сталося. Протягом двох днів після аварії, поки Deepwater Horizon остаточно не затонула, робітники-нафтовики намагалися активувати запобіжник з платформи вручну, але так і не змогли це зробити. Тепер залишається сподіватися на роботів.
Другий сценарій припускає відкачування нафти. Для цього місце витоку накривається, як ковпаком, спеціальними герметичними камерами, звідки проходить відкачування нафти на нафтоналивне судно було запропоновано використати насос онц www.peterburg.trubateh.com. За словами представників BP, одна з камер вже готова, дві інші ще будуються. У будь-якому випадку, як відзначає CNN, введення в дію всієї цієї системи можливо не раніше, ніж через чотири тижні. Втім, як зі свого боку відзначає NYT, щоб заощадити час, BP може обрати комбінований варіант: на один з трьох джерел витоку за допомогою роботів поставити запірний механізм, а два інших, де витік особливо сильна, накрити камерами. Нафтовиків, однак, очікує ще одна складність — велика глибина, яка над зруйнованою свердловиною становить 1,5 кілометра. Камери повинні витримати колосальний тиск води.
Третій сценарій, який, як наголошується, буде здійснено в будь-якому випадку — раніше чи пізніше, припускає будівництво другої — відновної — платформи і буріння свердловини-перехоплювача, яка, зімкнувшись під кутом зі старою свердловиною, перенаправе потік нафти. Повідомляється, що BP вже отримала дозвіл на зведення відновної нафтової платформи поруч з місцем утвориашогося витоку, однак роботи займуть від трьох до чотирьох місяців. Іншими словами, найближчим часом ліквідувати витік нафти в океан не вдасться — у найкращому разі, її можна лише зменшити. А це означає, що нафтова пляма буде рости. Залишається ще сподіватися на те, що вітер зміниться і віджени нафту від Луїзіани, але поки він дме у бік берега.
Олексій Дем’янов — LENTA.RU

Прокомментировать первым

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Подтвердите, что Вы не бот — выберите человечка с поднятой рукой: