Хто і коли придумав Жувальну гумку?

Невеликі шматочки смоли, виявлені археологами при розкопках поселень стародавніх людей, — це не що інше, як перша жувальна гумка. У Стародавній Греції і на Близькому Сході пережовування смоли мастикового дерева застосовувалося для очищення зубів. Понад 1000 років індіанці племені майя для тих же цілей використовували сік гевеї (каучук).

Перше промислове виробництво жувальної гумки відноситься до середини XIX століття. Жителі штату Мен (Нова Англія) Брати Куртіс придумали продавати порційно упаковані шматочки соснової смоли, змішаної з бджолиним воском. Домігшись у торгівлі новим продуктом певного успіху, вони в 1850 році вирішили розширити виробництво.

Додавши до складу жувальної гумки різноманітні парафінові ароматизатори, що додавали їй специфічний смак, брати стали випускати жуйки чотирьох марок: «Американський Прапор», «Ель 200-й брили», «Соснова магістраль» і «Сосна Янкі».

Хоча з появою каучукової гумки їх популярність різко впала. Патент на виробництво жуйки з каучуку був отриманий в 1869 році Вільямом Фінлі Семпл з штату Огайо, але далі справа у нього не пішла. І все ж саме в цьому році каучукова гумка побачила світ. Її почав виробляти Томас Адамс — житель штату Нью-Йорк. Задешево купивши тонну каучуку і не знайшовши їй кращого застосування, він на свій страх і ризик зварив у себе вдома невеликий шматочок каучуку і сформував жуйки.

Швидко продавши цю першу кустарну партію в бакалійнії лавці, окрилений успіхом Адамс задумався про створення більш великого виробництва. З 1871 року, після того як їм був запатентований автомат з її виробництва, він почав випуск улюбленої американцям жуйки в великих масштабах. Наступним його кроком стала зміна смакових якостей цього продукту за допомогою додавання лакричного ароматизатора. Крім того, з цього моменту жуйка «Black Jack», як назвав її Адамс, змінила форму і стала схожа на олівчик. Це назва стала відомою чи не кожному американцеві.

До початку нового століття вже багато підприємців зосередилися на їхньому виробництві. Новий, невідомий раніше бум викликала надувна жуйка «Blibber-Blubber» (бабла-гам), придумана в 1906-м Френком Фліром і вдосконалена в 1928 році бухгалтером компанії Фліра — Уолтером Дімером. Також саме цій компанії належить оригінальна ідея виробництва льодяників з жуйкою всередині. Особливим попитом вони користувалися в часи Сухого закону, так як суттєво зменшували запах алкоголю.

З тих пір жуйка міцно і, здається, назавжди стала незмінним атрибутом нашого життя. Добре це чи погано, питання спірне. Але для зменшення її негативних впливів (а вони існують) в наші дні їх склад ретельно тестується і багаторазово перевіряється.

Основним компонентом цього продукту є сік дерева Саподілла, що росте в Центральній Америці, або смола деяких хвойних дерев, спеціально оброблена і розм’якшення. Крім цього, присутні в ній і речовини, що володіють освіжаючим і дезодоруючою дією, наприклад ментол або м’ята перцева. Жувальні гумки останнього покоління замість цукру містять глюкозу або сорбіт, загальмовують процес появи карієсу.

vokrugsveta.ru